@365tipu

TIP#1479: Co je to operační systém?

Čas podívat se na další odborný termín, takový co se vyskytuje v řadě zdejších tipů. A také něco co všichni vlastně známe a dennodenně používáme, byť to možná většina lidí vůbec netuší. Operační systém (operating system, často používaná je i zkratka OS) je software s jehož pomocí mohou fungovat všechny počítače, tablety, notebooky, mobilní telefony, hodinky, sportrackery ale i řada dalších „chytrých“ zařízení.

Asi nejtypičtější, příkladem operačního systému jsou Microsoft Windows, ale samozřejmě také Linux či macOS (pamětníci možná vzpomenou na OS/2 či NeXTSTEP) – typické pro osobní počítače, notebooky a tablety.

Na mobilních telefonech nejspíš víte o existenci Androidu od Google a konkurenci v podobě iOSu od Apple – oboje najdete i na tabletech (iOS se tam nově proměnil v iPadOS), kde ale můžete potkat i Windows (a jde o mobilní operační systémy)

Operačních systémů jsou ale desítky a řada z nich je specializovaná. Embedded OS (zabudované operační systémy) slouží pro jednoduchá zařízení s ne tak bohatými vybavením a možnosti jako jsou počítače či mobily (Windows CE, Minix 3 a řada dalších). Hodně se používají třeba i v chytrých televizích (tam ale najdete i Android či tvOS od Apple), automobilech, fotoaparátech/kamerách ale třeba i v bankomatech.

https://youtu.be/MzVGL44eq9w

Velké sálové počítače (mainframe) mají vlastní operační systémy (historicky známý je IBM OS/360, VMS nebo RT-11 pro systémy PDP-11).

Mikropočítače v minulosti používaly CP/M, dnes už praktický neznámý je i MS-DOS (předchůdce Windows).

Výše zmíněný Linux navíc patří do hodně rozsáhlé rodiny Unixů (BSD, Solaris, HP-UX, AIX) a nakonec i Linux samotný má mnoho podob (Red Hat, Debian, Ubuntu, Linux Mint) a dokonce ho najdete jako základ Androidu, Chrome OS a Chromium OS.

TIP: Wikipedia nabízí Comparison of operating systems s šikovným přehledem operačních systémů i základním porovnáním. Ani tento seznam ale není úplný

Existují i síťové operační systémy (NOS, Network Operating System) zaměřené na podporu pracovních stanic, osobních počítačů a terminálů provozovaných v lokálních sítích (LAN) i globálních sítích (WAN).  Neméně zajímavé téma jsou RTOS (Real-Time Operating System) schopné provozovat zařízení vyžadující garantovaný běh v reálném čase – najít je můžete třeba v robotech či výrobních linkách. Tak trochu operační systém je dnes už UEFI, následovník BIOSu.

Technicky je operační systém „program, který po počátečním nahrání do počítače spouštěcím programem spravuje všechny ostatní aplikace/programy v počítači“.

Uživatel počítače zpravidla o operačním systému moc neví – většinu času tráví v aplikacích nad ním (v prohlížeči, textových editorech, hrách, kalendářích, atd). Operační systém samotný většinou bývá dostupný přes příkazovou řádku (command line) a přes různé formy grafického rozhraní (GUI).

Operační systém Tržní podíl
Windows 41.19 %
Android 34.8 %
iOS 13.52 %
Mac OS/OS X 7.1 %
Linux 0.81 %

Moderní operační systémy umožňují multitasking (běh více program současně) a jsou i multiuživatelské (multiuser, může je používat více uživatelů než jeden). Starají se o správu operační paměti (RAM) a úložiště (většinou disky, ale v mobilních zařízeních jde o další paměť RAM), starají se i o vstupní a výstupní zařízení (klávesnice, myš, tiskárny, zvukové karty, displeje, USB porty, atd).

TIP: Chcete-li si přečíst něco více o operačních systémech tak zkuste třeba Operating System Tutorial: What is, Introduction, Features & Types.

Tento tip samozřejmě zamíří i do zdejšího ‣ Jazykového koutku. Najdete tam řadu dalších termínů a cizích slov.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky