TIP#1052: Co je to UEFI a proč s tím můžete mít potíže?

V roce 2020, říká Intel, skončí BIOS a počítače už budou mít jenom věc jménem UEFI. O BIOSu už tu byla řeč v Jak se dostat do BIOSu. A co to vlastně ten BIOS je? a je to základní software, které dokáže spustit váš počítač natolik, aby bylo možné spustit konkrétní operační systém – z pevného disku, SSD, diskety, CD/DVD, USB klíčenky či dokonce síťové karty.

uefi-min.jpg

UEFI je něco podobného, software na té nejnižší úrovni, které se spouští poté. co počítač zapnete a než se předá řízení operačnímu systému – tohle pokračování BIOSu vymysleli proto, aby zvládalo to co BIOS(y) neumí – větší disky, rychlejší spouštění, silnější zabezpečení, grafické prostředí (BIOS umí jenom textové). Je dokonce dost dobře možné, že máte počítač co má ve skutečnosti UEFI a jenom vám ukazuje že „má“ BIOS – to pro to, aby vás příliš nepletlo.

UEFI řeší některá zásadní omezení BIOSu – například to, že BIOS neumí nastartovat operační systém z disků větších než 2.1 TB (UEFI zvládá až 9.4 Zettabajtů s pomocí nového dělení disků s využitím GPT oblastí). Také to, že původní BIOS funguje pouze v 16 bitovém režimu a k dispozici má pouze 1 MB paměti – což vede k pomalému spouštění a čím více zařízení v počítači máte, tím pomalejší spuštění je.

V roce  2007 proto došlo k vzniku UEFI (Unified Extensible Firmware Intarface) a do světa Windows se tahle náhrada BIOSu dostala od Vista SP1 a Windows 7. Ve světě Apple mimochodem používají EFI, předchůdce dnešního UEFI. A aby UEFI fungovalo i se staršími operačními systémy, umí emulovat BIOS.

UEFI může běžet v 32 i 64 bitovém režimu, má k dispozici víc paměti a dokáže tak počítač rychleji nastartovat. Podporuje grafické rozhraní, včetně připojené myši, byť velmi často se spíše setkáte s UEFI v klasické textové podobě. Užitečnou vlastností může být i podporo sítí, takže případné řešení problémů s počítačem je u UEFI možné i na dálku, něco s BIOSem nemyslitelné, dokud nedošlo k spuštění plného operačního systému.

TIP: Jak aktualizovat BIOS?

Jedna z podstatnějších změn, poněkud kontroverzních, je podpora Secure Boot standardu – ten kontroluje zda operační systém může být na daném počítači spuštěn – má to chránit před malware či zásahy, ale v minulosti se to stalo nástrojem snah vyrábět počítače, které neumožní nic jiného než „ten správný“ operační systém – tedy hlavně Windows a rozhodně ne Linux. Což může být právě onen zdroj problémů s UEFI – u některých počítačů bude nutné vypnout právě Secure Boot, abyste si tam mohli „dát co chcete“. Viz Jak vypnout Secure Boot v UEFI abyste si mohli spustit libovolný operační systém

2018-04-05 07_04_53-UEFI Specification version 2.7 errata A.png

Jak se dostat do UEFI?

Jak se dostat do BIOSu už víte, stačí na to najít tu správnou klávesu a držet/stisknout ji při zapnutí počítače. Pro UEFI něco takového občas není možné – místo toho musíte ve Windows jít do Boot Options (Aktualizace a zabezpečení -> Obnovení -> Spuštění s upřesněným nastavením). Volbou tohoto dojde k restartu počítače a a pokud váš počítač má UEFI, tak tam najdete Odstranit potíže -> Upřesnit možnosti -> Nastavení firmwaru UEFI/UEFI Firmware Settings .

Advanced Options

Každopádně, tohle se řeší i v Jak se dostat do BIOSu. A co to vlastně ten BIOS je?