@365tipu

TIP#1056: Jak vypnout Secure Boot v UEFI abyste si mohli spustit libovolný operační systém

V tipu Co je to UEFI a proč s tím můžete mít potíže? byla řeč o tom, že UEFI je vlastně náhrada původního BIOSu, základní software, které dokáže spustit váš počítač a poté z disku (či jiného bootovatelného média) spustit operační systém. Byla tam i řeč o tom, že UEFI je vybaveno Secure boot funkcí – ta znemožní spustit operační systém, který nemá ten správný digitální podpis.

Bohužel v řadě případů různorodé Linuxy právě takovéto podpisy nemají, takže pokud je chcete na vašem UEFI vybaveném počítač spouštět, musíte Secure Boot vypnout.

Než se k tomu případně odhodláte tak je dobré vědět dvě věci – budete-li později chtít Secure boot zapnout, tak bude možná nutné udělat reset BIOSu (UEFI) – není to nic čeho byste se měli bát, ale pokud jste si nějak nastavení přizpůsobovali pro váš počítač, tak to budete muset udělat znovu. Druhá věc je ta, že vypnutý Secure boot může znamenat, že počítač mohou napadnout nějaké viry z kategorie rootkitů či bootkitů.

Vypnout Secure Boot musíte v UEFI, takže musíte vypnout/retartovat počítač a při jeho zapnutí vyvolat UEFI/BIOS – tady už víte, že to může být nějaká klávesa nebo kombinace kláves (F1, F12, Esc, Del) nebo, pokud máte Windows, tak to jde vyvolat z Windows – mrkněte do Co je to UEFI a proč s tím můžete mít potíže?, je to tam popsané (u starších počítačů viz Jak se dostat do BIOSu. A co to vlastně ten BIOS je?)

Advanced Options

Jakmile se vám povede dostat do UEFI, hledejte Secure Boot a poté nastavte na Disabled. K nalezení většinou v Security záložce, případně Boot či Authentication.

Povolení Secure Boot by mělo být dostupné v témže místě, prostě změnou na Enabled. Pokud ne, tak platí výše uvedená poznámka o nutnosti resetu BIOSu.

POZNÁMKA: Nezapomeňte, UEFI požaduje aby disk používal GPT oblast (partition) místo staré obvyklé MBR.

TIP: Pokud si chcete vyzkoušet Linux a tápete, tak pokračovat můžete do Jaký Linux si pořídit? A má to vůbec smysl něco takového udělat?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky