@365tipu

TIP#1459: Jak aktualizovat BIOS?

V Jak se dostat do BIOSu. A co to vlastně ten BIOS je? se můžete dozvědět co to vlastně ten BIOS je a jak do něj vstoupit (při spouštění počítače). Chybí tam ale jedna věc, kterou sice budete potřebovat jen výjimečně, ale přesto se s ní můžete setkat. Aktualizace BIOSu.

BIOS se nachází v paměti (paměťovém čipu) na základní desce (motherboard) počítače a jde o paměť, kterou je možné přeprogramovat, tedy nahrát do ní nový obsah. To proto, že BIOS může obsahovat nějakou chybu, nebo je potřeba doplnit nějakou nově požadovanou funkčnost – v takovém případě výrobce základní desky (většinou, může to být ale i výrobce BIOSu) poskytne aktualizovanou verzi BIOSu a kdokoliv si může aktualizaci provést.

Aktualizace BIOSu si tedy musíte stáhnout do počítače – zpravidla to bude jeden soubor, ale dejte si pozor, ať ho opravdu stahujete přímo od výrobce vaší základní desky nebo z webu společnosti co je autorem vašeho BIOSu. Měli byste si i dobře zkontrolovat, zda verze co stahujete je novější než verze BIOSu co máte v počítači (tuto informaci najdete poté co vstoupíte do BIOSu, bude tam někde jasně uvedená).

TIP: Jak zjistit co mám v počítači s Windows za komponenty/hardware?

V dnešní době je většina aktualizací BIOSu v podobě EXE souboru, který prostě spustíte přímo na počítači kde chcete BIOS aktualizovat – ujistěte se, že notebook je napájený ze sítě nebo má opravdu dostatek baterie, u počítače to raději nedělejte nikde, kde by mohl vypadnout proud. Pokud se vám počítač/notebook uprostřed aktualizace vypne, tak se už nemusí podařit ho znovu zprovoznit.

Spusťte stažený EXE (nebo si přečtěte nějaké to README co k němu patří) a zpravidla se dozvíte další podstatné informace – často půjde o to, že máte potřebné soubory dostat na USB klíčenku (měla by stačit nějaká základní 8 GB a více, ideálně zcela prázdná). Někdy si stáhnete přímo soubor, který je potřeba nakopírovat na klíčenku. Ona klíčenka ale často musí být bootovací, tedy musí z jí být možné počítač nastartovat ( Jak vytvořit bootovatelný USB disk ve Windows (ale i Linuxu)).

Ne vždy bude možné spustit stažené EXE – často budete muset počítač restartovat a nabootovat (spustit) z USB klíčenky nebo vstoupit do BIOSu a tam najít potřebné. Jak to udělat u vašeho počítače si budete muset zjistit – někde bude nutno v BIOSu nastavit/povolit možnost bootovat z USB, někde bude stačit při zapnutí počítače podržet nějakou klávesu (nejčastěji nějakou F klávesu).  Některé počítače mají aktualizaci BIOSu jako volbu přímo v BIOSu – poznají pak i to, že je vložen USB disk s potřebnými soubory.

TIP: Některé BIOSy umožňují vytvořit vlastní zálohu. Ta se může hodit, pokud byste se potřebovali vrátit zpět k předchozí verzi

POZNÁMKA: Nezapomeňte, ve Windows na počítači s UEFI (pokročilejší nové podoby BIOSu) může být nutné povolit vstup do UEFI přímo ve Windows. Dělá se to v Start menu přes Power/Napájení volbu a kliknutím na Restart při držení klávesy Shift – nabídne se vám tam možnost Troubleshot/Řešení problémů kde přes Advanced Options/Rozšířené možností najdete UEFI Firmware Settings.

Pokud jste čekali něco jasného a jednoduchého, tak bohužel. Způsob aktualizace BIOSu se liší podle výrobce základní desky i BIOsu. Čím novější, tím to zpravidla bude jednodušší a může stačit prosté spuštění staženého souboru – aktualizační software si zařídí vše potřebné a můžete se vyhnout i čarování s USB klíčenkou.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky