@365tipu

TIP#1448: Jak do počítače bez Bluetooth dostat Bluetooth? A k čemu to je? A jaké to má zádrhele?

Bluetooth je dnes automatickou součástí mobilů, tabletů a notebooků. Jen výjimečně ale něco takového najdete v klasickém počítači a čas od času se může stát, že to budete potřebovat. Hodit se Bluetooth může pro připojení bezdrátových sluchátek ale třeba i pro bezdratové myši či klávesnice. Nutností může být pro chytré/sportovní hodinky.

S pořízením Bluetooth do počítače kde není je to podobné jako s Jak připojit staré RS-232 periferie? A co to vůbec to RS232 (RS-232C) je? V té nejjednodušší podobě si prostě pořídíte USB Bluetoth „dongle“ – adaptér obsahující Bluetooth přijímač a vysílač co se zapojuje do USB konektoru.

TIP:  Kolik zařízení utáhne (dá se připojit na) Bluetooth? a Mýty a otazníky okolo Bluetooth jsou hodně užitečné čtení.

V té nejzákladnější a nejlevnější podobě to může být třeba  ASUS USB-BT400 (na obrázku v záhlaví) nebo Trust Bluetooth 4.0 USB Adapter – když se vydáte na kategorii Řadiče a adaptéry – Bluetooth najdete jim tam hodně – většinou bývá jedno, který z nich si zvolíte – u těch dražších je ale trochu větší šance, že budou mít větší dosah a možná méně komplikaci s ovladači.

Právě otázka ovladačů je něco, s čím můžete tak trochu narazit. Bluetooth adaptér bude fungovat zpravidla ihned po vložení do USB portu (ve Windows, o těch je hlavně řeč, je v přítomen základní ovladač od Broadcommu). Nebude ale umět řadu pokročilejších funkcí a bude nutné do počítače přidat kompletní ovladače, které tyto funkce přinesou. Výše uvedený Trust adaptér má ovladače instalující neuvěřitelné stovky MB knihoven a programů a čas od času se vyznačující stávkováním.

Pokud vám ale stačí základní funkčnost (a nepotřebujete třeba informaci o stavu baterie ve sluchátkách) tak lze zůstat u základního ovladače.

ar5b225-pic4

Pokud máte mini PCI-E slot v (většinou) notebooku, tak je možné koupit Mini PCI-E Bluetooth card (kartu), někdy umějící (příklad na SilverStone Mini PCI-E card wifi module / Bluetooth 3.0, 802.11 b/g/n, interní co už ale koupit nemůžete, zkuste hledat spíš na Amazonu, Alibabě atd).  Stejně jako u další varianty bude často Bluetooth součástí Wi-Fi Mini PCI-E karty.

Podobně pro počítače vybavené PCI Express slotem je možné pořídit například ASUS PCE-AC55BT – primárně Wi-Fi síťová karta (dokonce Dual Band), které podporuje i Bluetooth 4.0. k Wi-Fi ostatně viz Jak do počítače co nemá Wi-Fi dostat Wi-Fi? a ke klasickému Ethernetu viz Jak připojit notebook do Ethernet sítě?

Pořizovat si to v podobě karty do počítače či notebooku je nutné jenom pokud nemáte dostatek USB portů (nebo nemůžete rozšířit přes USB Hub).

TIP: Proč je Bluetooth tak nespolehlivé? si budete samozřejmě říkat i v případě, kdy si Bluetooth doplníte USB „klíčenkou“

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky