@365tipu

TIP#1266: Nákupní rádce: Bezdrátová sluchátka nebo drátová sluchátka? Na co myslet, pokud půjdete do bezdrátu

Mám daleko více v oblibě klasická drátově připojená sluchátka než jakoukoliv bezdrátovou podobu. Totéž ostatně platí i o myši, raději ty drátové. Oboje to má dost společného, prostě nevýhody bezdrátů se projevují všude, kde se něco bezdrátového vyskytuje. Myš teď ale nechme stranou, pojďme se podívat na sluchátka.

1) Nikdy nemůžete mít jenom bezdrátová sluchátka

První zásadní nedostatek, čistě s jedněmi bezdrátovými sluchátky si nevystačíte, vždy budete potřebovat mít v záloze další, osobně dodám, že určitě klasická. Nejčastěji pro moment, že budete muset bezdrátová sluchátka nabít. Někdy ale budete potřebovat sluchátka připojit drátově (některá bezdrátová mají i konektor pro klasické připojení).

S těmi bezdrátovými je to navíc takové, že pokud zůstane pouze u nich, tak stejně budete potřebovat mít prostě náhradní. A to už je jednodušší mít drátové a bezdrátové. Dává to více možností.

2) Bezdrátová budou vždy mít nižší kvalitu než klasika

Osobně tenhle důvod moc neřeším, mám nějaká středně drahá a středně kvalitní sluchátka, necítím potřebu mít zcela dokonalé kousky (třeba od Bose), většinou slouží jako zvuková kulisa, hradba proti zvukům zvenčí. Navíc používám sluchátka jenom k počítači, občas když pracuji s notebookem, pro mobilní telefon potřebu sluchátek nemám vůbec žádnou. Platí to ale všude, pokud vám jde o opravdu špičkový poslech, jděte do klasických drátových. Buď dostanete lepší kvalitu, nebo stejnou kvalitu za menší peníze.

U bezdrátových se navíc objevuje i zpoždění. Pro poslech hudby to bude asi jedno, ale pro hraní her nebo pro tvorbu hudby to je velmi nepříjemné. A ne, nebavím se o něčem zanedbatelném. Klasická sluchátka mají zpoždění někde okolo 7 milisekund, bezdrátová okolo 166 milisekund.

flyer_3744182_3744183


TIP: Fitbit Flyer, sportovní sluchátka k chytrým hodinkám Ionic co se hodí i bez nich (recenze)

3) Klasické vydrží déle

Tento argument není o mechanické trvanlivosti, ta je stejná. Problém s bezdrátovými je s bateriemi, po roce začnou odcházet, za dva roky  už bude výdrž výrazně nižší. Za rok či dva se Bluetooth technologie posune, takže pár let stará sluchátka jsou už jen historický kousek do muzea. U klasických sluchátek je vše stále stejné. A vhodné zmínit je i to, že ta klasická můžete připojit k čemukoliv co má konektor.

4) Opravitelnost

Je dost pravděpodobné, že klasická sluchátka s klasickým připojením bude snadné opravit. U bluetooth to bude horší, jsou tu baterie, je tu podstatně složitější elektronika.

5) Baterie

Už to bylo párkrát zmíněno, ale bezdrátová sluchátka mají zásadní problém – je potřeba je dobíjet. Řada z nich nevydrží nepřetržité hrát ani celý den, takže pokud používáte sluchátka k celodenní práci, na bezdrátová zapomeňte. Nabíjeni zpravidla není bezdrátové (indukční) a už vůbec ne dálkově indukční, takže budete řešit jakým kabelem a jakým konektorem nabíjet. Je dost jisté, že to nebude stejný konektor jakým nabíjíte telefon. Dojde-li vám šťáva, je konec s posloucháním a budete muset desítky minut až hodiny počkat než se sluchátka nabijí. Plus samozřejmě i ona zmíněná nepříjemnost, že baterie po roce či dvou už nebudou nic moc a s výměnou se nepočítá.

TIP: Když už tu probíráme sluchátka – Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon?

6) Přepojování mezi zařízeními

U Bluetooth asi už tušíte, že k jednomu zařízení připojit více stejných věcí bývá problematické – občas to nejde vůbec, občas jdou připojit dvě. Stejné to může být, když chcete jedny sluchátka používat s více zařízeními. Navíc je to Bluetooth, takže čas od času budete podnikat nekonečně kolečko v podobě vypnout-zapnout, vypnout-zapnout. Drátové prostě zapojíte do jakéhokoliv zvukového konektoru.

Ano, klasické drátové budou vyžadovat, aby mezi sluchátky (na vaší hlavě) a počítačem vedl kabel. Budete si muset dávat pozor, abyste ho nezamotali do opěradla židle a sluchátka neletěla na zem. Nebude se sluchátky moci chodit po místnosti. Ale na tohle určitě budete mít nějaká obyčejnější bezdrátová sluchátka. Nebo si můžete pořídit nějaké to hardware co umí přes Bluetooth připojit klasická sluchátka s kabelem (třeba Fonestar BRX-3033).

AC500.jpg

Osobně mám klasická sluchátka zapojená do počítače (Audio-technica ATH-AVC500, na fotce vpravo) a jedna bezdrátová, která ale připojuji k iPadu (třeba když si dávám ranní rotoped a jde o Lamax Beat Blaze B-1 a spíše o nouzovku). V zásobě ještě výše zmíněný Fitbit Flyer, tedy sportovní sluchátka

TIP: Jak do jednoho audio konektoru v počítači/mobilu připojit dvoje sluchátka

7) Bluetooth

Pokud máte klasický počítač, tak je velmi pravděpodobně, že v něm stejně Bluetooth není. Všechna ta dodatečná Bluetooth udělátka co si můžete pořídit budou problematická – mají katastrofální ovladače, obrovské, neaktuální. Budete čas od času slyšet lupání, protože ovladače těchhle věcí (co se zapojují do USB portu) je mizérie. Ostatně viz Jak do počítače bez Bluetooth dostat Bluetooth? A k čemu to je? A jaké to má zádrhele?

S Bluetooth je spojené i peklo s párováním, které je částečně popsané už v předchozím bodě, ale projeví se i když chcete vlastní sluchátka použít na nějakém cizím zařízení.

TIP: Důležité čtení Proč je Bluetooth tak nespolehlivé?

8) Více sluchátek z jednoho zdroje zvuku

Bezdrátová sluchátka vám neumožní na jeden počítač napojit více sluchátek najednou, vždy budou přehrávat jenom na jedna. U klasických si můžete pořídit rozbočovač, který prostě z jednoho konektoru udělá dva (třeba PremiumCord Kabelová rozdvojka 3,5 Jack M – 2xF). Pokud budete namítat, že přece „splitter“ existuje i pro Bluetooth, tak budete mít pravdu – je ale výrazně dražší a přináší řadu dalších problémů s kvalitou (mimochodem na Alza.cz to nevypadá, že by něco takového měli)

DODATEK: Honza Gál na Twitteru psal, že macOS umí posílat do více zařízení, tak jen pro jistotu doplňuji.

POZNÁMKA: Nějaké další argumenty pro/proti drátovým či bezdrátovým? Dejte vědět

Další nákupní rádci

TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i … Pokračování textu TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, … Pokračování textu TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky