@365tipu

TIP#875: Proč je Bluetooth tak nespolehlivé?

S Bluetooth je to takové problematické. Nemůžete se spolehnout, že připojené zařízení zůstane připojené. Zdaleka nejde o to, že byste snad šli příliš daleko. Stačí používat udělátko jako Garmin Vivoactive HR a budete neustále řešit to, že se spojení s mobilním telefonem odpojilo. Což je nepříjemné, chcete aby vám tyhle chytré sportovní hodinky zprostředkovávaly upozornění z telefonu. Nebudou.

Důvod? V Bluetooth samotném. Je to jeden z nejsložitějších bezdrátových komunikačních protokolů, pokud tomu tak můžeme říkat. Existuje v několika variantách (Bluetooth 1 až 4), které nejsou většinou ani vzájemně kompatibilní. Tvůrci ho navíc nevytvořili jako obecný síťový protokol (jako je WiFi, které i tak umí být problematické), ale snažili se vytvořit něco orientovaného na aplikace, na konkrétní využití.

Zásadní problém přichází s kvalitou firmware na čipech, které se používají v různorodých zařízeních pro Bluetooth. Proto je běžné, že jedny sportovní hodinky (Fitbit Surge) žádné problémy s Bluetooth nemají a jiné (již zmíněný Garmin Vivoactive HR) mají problémy neustále. Bez problémů ale není ona podstatná část v mobilních telefonech či počítačích (tabletech, noteboocích) – obsahují chyby, nedokáží se domluvit se zařízeními, situace se mění s každou aktualizací.

TIP: Jak do počítače bez Bluetooth dostat Bluetooth? A k čemu to je? A jaké to má zádrhele?

Zejména u mobilních telefonů se prostě naučíte vypínat a zapínat Bluetooth aby se ztracené spojení obnovilo. Stačí vzpomenout na Apple, kde několik let (a verzí iOSu) trvalo, než Apple opravilo chronické rozpadávání spojení u BTLE (varianta Bluetooth s nízkou spotřebou) zařízení.

Dnes už alespoň poměrně spolehlivě funguje párování, ale i  tady si občas užijete komplikací. Hlavně v podobě dvou druhů párování, základního na úrovní operačního systému (telefonu hlavně) a dalšího na úrovni aplikací. U nositelné elektroniky je to obzvlášť patrné – pokud se necháte nachytat a spárujete chytré sportovní hodiny či náramek s telefonem, tak už ho pak nespárujete s k němu příslušející aplikací.

Velmi podstatné může být i to, že sice můžete k jednomu mobilu/notebooku/počítači připojit běžně více Bluetooth zařízení, ale neplatí to tak, že jedno Bluetooth zařízení můžete připojit k více (například) mobilům. Pokud si například sportovní hodinky spárujete s mobilem a poté také s tabletem, tak můžete skoro zapomenout na to, že by to ještě někdy správně fungovalo s původně spárovaným mobilem, pokud bude tablet poblíž. Proto je velmi důležité ukončit všechna předchozí spárování, než aktivujete nové, to které chcete opravdu používat.

TIP: Jak k počítači připojit Bluetooth myš (klávesnici či dalši zařízení)?

Stále také  platí, že čím více zařízení s Bluetooth máte v okolí, tím spíše párování selže. Stejně tak jako je velmi dobré z vašeho mobilu odstraňovat stará nebo zbytečně párovaná zařízení. Tady ostatně viz Kolik zařízení utáhne (dá se připojit na) Bluetooth?

K čemuž je důležité dodat, že Bluetooth je velmi náchylné na rušení. V používaném frekvenčním pásmu (viz Měl bych používat 2.4 nebo 5 GHz Wi-Fi?) se toho dnes vyskytuje až příliš a zásadní problémy běžně přinášejí už i tak běžné věci, jako jsou USB kabely a přenosy.

Obecně platí, že Bluetooth poměrně snadno funguje v mobilních telefonech a tabletech, ale zásadní problémy se objeví v počítačích. Zejména pokud budete do počítače přidat podporu Bluetooth. Řada dostupného Bluetooth USB hardware totiž přichází se software, které je něčím, co byste si do počítače spíše pouštět neměli. Obrovské, chybující, podporující pouze některé funkce u Bluetooth zařízení.

Pokud si například pořídíte Bluetooth sluchátka s mikrofonem, tak velmi rychle zjistíte, že Bluetooth ovladače od Microsoftu na nich většinou umí jenom přehrávat, ale mikrofon nerozpoznají a další pokročilejší funkce už vůbec ne. Budete muset jít do specifických ovladačů a tam narazíte opět – neochota se spojit, rozpadávající se spojení, omezený dosah, lupání ve sluchátkách.

TIP: V Co je to Bluetooth LE, BLE, Bluetooth Low Energy, Bluetooth Smart, Bluetooth 5)? zjistíte, že není jenom jedno Bluetooth.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky