@365tipu

TIP#1349: Jak k počítači připojit Bluetooth myš (klávesnici či dalši zařízení)?

Máte Bluetooth myš a k tomu počítač, který Bluetooth (pochopitelně podmínka nutná) a chcete myš začít používat. Zní to jednoduše, ale může to být občas trochu komplikované.

Procesu připojení Bluetooth zařízení k počítači (notebooku, telefonu, tabletu) se říká párování – dojde k identifikaci zařízení a rozpoznání počítačem a zajistí se to, že do budoucna si počítače bude (v tomto případě) myš pamatovat a bude s ní pracovat vždy kdy bude počítač zapnutý, myš zapnutá a budou v dosahu.

Na straně počítače je to poměrně jednoduché – Ve Windows otevřete si nastavení a najdete tam Bluetooth, ujistíte se že je zapnuté a kliknete na Přidat Bluetooth či jiné zařízení (Add Bluetooth or other device) a poté kliknete na Bluetooth – tam uvidíte seznam zařízení, které jsou v dosahu počítače a je možné je připojit (párovat). Pokud tam vidíte vaši myš, stačí kliknout – mějte trpělivost, objevování Bluetooth zařízení může chvíli trvat.

V jiných operačních systémech je to podobné – musíte najít Bluetooth a vyvolat vyhledávání/párování nového zařízení.

TIP: Vypnul jsem si Bluetooth a teď mi nejde ani myš ani klávesnice, co s tím? se vám třeba jednoho dne bude hodit.

Problém zpravidla ale je ten, že na myši (ale i na jiných Bluetooth zařízení) musíte najít nějaké tlačítko (kombinaci tlačítek), která aktivuje párování. Bývá to jiný knoflík než ten co myš zapíná/vypíná, ale může to být také tentýž, jen je nutné ho podržet déle stisknutý. Nejlepší řešení téhle zapeklitosti je, že si najdete manuál k vašemu zařízení – buď ho ještě máte někde v šuplíku, nebo zkuste Google.

Co když manuál nedokážete najít? Zkoušejte různé kombinace klasických tlačítek na myši (více dohromady), zkoušejte některé z tlačítek držet dostatečně dlouho (deset sekund a více) případně zkoušejte držet tlačítko/tlačítky současně se zapnutím myši.

TIP:  Kolik zařízení utáhne (dá se připojit na) Bluetooth? a Mýty a otazníky okolo Bluetooth jsou hodně užitečné čtení.

POZOR na to, že některé myší umožní párování s více zařízeními, některé jenom s jedním. Zejména u chytrých/sportovních hodinek platí, že umožňují párování pouze s jedním zařízením a dělají velké potíže, pokud to nebudete hlídat.

Pokud budete párovat klávesnici, tak je běžné, že bude vyžadováno zadání PIN kódu – posloupnosti číslic. Podobně tomu může být při párování chytrých hodinek – ty zobrazí PIN na displeji a zadávat budete v počítači.

Pokud postupujete správně a zařízení v počítači není detekováno, tak také může jít o klasickou vlastnost Bluetooth – prostě to nefunguje (viz Proč je Bluetooth tak nespolehlivé?). Zkuste vypnout a zapnout Bluetooth v počítači.

TIP: Jak do počítače bez Bluetooth dostat Bluetooth? A k čemu to je? A jaké to má zádrhele?

800-úexels-black-computer-connection-curve-414831-black-connection-curve-414831.jpg

Některé myší mají vlastní USB přijímač (dongle) a pro připojení (použití) stačí ho vsunout do USB portu. Například Bezdrátová dobíjecí myš s tichými tlačítky Canyon MW-18 (recenze)

PS: Pokud v počítači nemáte Bluetooth (klasické počítače ho nemívají), tak je možné si ho přidat. Prostě si koupíte Bluetooth „receiver“ (dongle) a ten dáte do USB portu – viz například ASUS USB-BT400 na Alza.cz.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky