TIP#1356: Jak na notebookové klávesnici ve Windows vyvolat (a vypnout) numerickou klávesnici

Pokud máte notebook s menší klávesnici bez samostatné numerické tak je většinou možné zapnout (a vypnout) numerickou klávesnici umístěnou v pravé části „přes“ normální klávesy. Hodit se to může pokud chcete zadávat hodně čísel, ale také se může stát, že si ji omylem aktivujete a nemůžete klasicky psát.

Na některých noteboocích je ona numerická klávesnice i zobrazena (vytištěna) na klávesách – najdete ji na 7-8-9-0, U-I-O-P, J-K-L-; a M-<->-?

810px-KB_UK_Apple_compact.svg.png

(obrázek z Fn key na Wikipedii ukazuje, že podobně to funguje i u Apple)

Klasické zapnutí a vypnutí této funkce je pomoci Num Lock. Ten na klávesnici notebooku občas najdete (byť občas budete muset použít nějakou kombinaci, například Shift+NumLock, Alt/Fn+NumLock).

TIP: Jak na nabotebookové klávesnici napsat * (hvězdičku) a další symboly? je tak trochu související tip. Na numerické klávesnici je totiž právě hvězdička.

Jenže, co když na klávesnici prostě není NumLock?

Vypnutí/Zapnutí NumLock můžete ve Windows provést pomoci skriptu. Stačí si uložit následující kód do (například) prepninumlock.vbs

set Wsh = CreateObject(„wScript.Shell“)
Wsh.SendKeys „{NUMLOCK}“

Osobně mám ASUS ultrabook a tam nikde NumLock napsaný není a ani po mnoha pokusech s Fn+něco se mi ho nepodařilo objevit.

Mimochodem, on-screen klávesnice ve Windows klávesu Num Lock nenabízí.

TIP:‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 nabízí stovky tipů a triků týkajících se Windows (a hlavně Windows 10)

PS: Jeden další užitečný tip týkající se NumLocku : Jak přesvědčit Windows aby při spuštění byl aktivní NumLock