TIP#1348: Jak na zrychlení notebooku či počítače s Windows 10 (a nejenom těmi)? Stručně a rychle

Ne že by se toto téma na @365tipů již neřešilo (například v Jak ve Windows šetřit paměť, procesor a vůbec zlepšit výkon počítače). Je ale vhodný čas se k tématu vrátit (onen právě uvedený tip je z rok 2016) a pojmout to trochu stručněji. Jako jednoduchý přehled věcí, které můžete (měli byste) udělat.

1) Zrychlete hardware, pokud můžete. Rychlejší procesor, více paměti, HDD převeďte na SSD, pořiďte si rychlejší grafickou kartu. Některé počítače se hodí jen pro kancelářskou práci, některé pro hry. Viz Nákupní rádce: Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem) a hlavně Jaký upgrade hardware nejvíce urychlí váš počítač?

K více paměti je vhodné čtení Zrychlím počítač, když přidám víc paměti?

2) Aktivujte Game Mode (Win + G). Viz Jak funguje Game Mode (herní režim) ve Windows 10

3) Vypněte vizuální efekty v Systém -> Advanced System Settings -> Advanced -> Performance. Popsané v Zbavte se zbytečných animací ve Windows. Budou rychlejší, včetně Start menu

4) V Schématech napájení se ujistěte, že používáte High Performance/Vysoký výkon.

5) Zbavte se zbytečně spouštěných programů při startu (spuštění) Windows

6) Pokud máte pomalý Internet, tak za to nemůže většinou váš počítač ale síťová karta, Wi-Fi připojení nebo připojení k Internetu vůbec. Ale také možná to, že si připojení k Internetu ucpáváte. Nastavte si správně Windows Update aby nestahovalo a neřešilo aktualizace kdy potřebujete pracovat. Můžete vaše internetové připojení nastavit jako zpoplatněné (metered). Ohlídejte si cloudová úložiště v počítači, aby měla omezenou šířku pásma.

7) Vypněte si indexování obsahu disku pro vyhledávání (Search Indexing). Viz Nastavte si lépe vyhledávání ve Windows. Případně ho můžete i vypnout

TIP: Jak často si pořídit nový notebook či počítač?

8) Defragementace vám disk nezrychlí, ale pokud čas od času prověříte co všechno na disku máte, zda je na něm dost místa a zda používáte pro práci ten nejrychlejší disk (pokud nemáte jenom jeden slušný SSD), tak to rozhodně neuškodí. Viz Jak defragmentovat disk? Je to vůbec potřeba?

9) Pro některé aktivity se hodí použít RAM disk

10) Hlídejte si počítač na viry ale také na malware. Jsou to dvě různé věci a klasický antivir to druhé moc neřeší.

11) Pokud počítač používáte už opravdu dlouho, tak může být dobrý důvod se pokusi vyčistit Registr – Můžete zkusit CCleaner, pokud se vám již vrátila důvěra k tomuto software (jiné najdete v Jaké pomůcky na vyčištění Windows? A hlavně, co si pořídit místo CCleaner?).  Viz Mám ve Windows někdy čistit Registr?

12) Nenechávejte v počítači zbytečně aplikace ani hry. Včetně těch co tam zbytečně přidává Windows

TIP: Většina tipů je sice „pro Windows“, ale principy platí i pro další operační systémy. Ať už máte Linux nebo Mac.

13) Uspávejte a hibernujte, počítač nevypínejte. Tohle se pochopitelně týká jen naběhnutí a vypnutí Windows.

14) Hlídejte si dostupnou paměť, jakmile přestane stačit, začne se využívat odkládací soubor (swap, virtuální paměť). Tady viz V mém počítači není žádná volná paměť, něco není v pořádku. Jak zlepšit rychlost počítače. Využití do 90 % paměti bývá nejlepší, ostatně i viz Jak zjistím co používá nejvíce paměti RAM v mých Windows

15) Potřebujete-li maximum výkonu, tak je dobré nechat spuštěný jen ten jeden program, který chcete používat.

TIP: Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS

16) Dejte si pozor, ať se počítač nepřehřívá, bude zpomalovat aby vyrovnal růst teploty. Viz Přehřívající se počítač či notebook? Jaké teploty procesoru či grafické karty jsou bezpečné? A jak to sledovat?

17) Hlídejte si ovladače- pro grafickou kartu, síťovku či zvukovku. Starší mohou být pomalejší. Tady viz Jak ve Windows aktualizovat ovladače (nejen) pro grafickou kartu?

Snad vše. Máte-li nějaký nápad co doplnit, dejte vědět. Klasicky na @365tipu na Twitteru nebo e-mailem.

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje tipy pro Windows 10 i starší verze