TIP#1655: Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS

Chcete mít rychlejší Mac či MacBook? Stejně jako ve Windows se k tomu hodí některé tipy, které jsou si navíc docela dost podobné.

Rozhraní

Vypněte/potlačte vizuální efekty v rozhraní. Ty animace totiž ve skutečnosti nepotřebujete. Předvolby systému/System preference -> Zpřístupnění/Accessibility – > Monitor/Display. Poté zaškrtněte Omezit pohyb/Reduce motion a Sníž průhlednost/Reduce transparency

macos-zpristupneni-monitor (kopie)

Další k vypnutí je v Předvolby systému/System preference -> Dock kde změňte Při minimalizaci použít na Zmenšení. A také vypněte Animace při otvírání aplikací (Jak se na Mac OS zbavit poskakujících ikonek v Docku. A co to vůbec znamená) a ujistěte se že Automaticky skrývat a zobrazovat Dock je vypnuté (nezaškrtnuté).

macos-dock-settings (kopie)

V Předvolby systému/System preference -> Obecné/General je vhodné nemít zaškrtnuté Automaticky skrývat a zobrazovat  řádek nabídek. Tím si zajistíte že Dock i Menu zůstanou na displeji a nebudou se schovávat.

Další animace není možné nastavit přímo v Předvolbách, ale můžete si stáhnout TinkerTool. Velmi užitečná pomůcka, která toho ve skutečnosti umí nesrovnatelně víc, než jenom vypnout nějaké ty animace.

Mějte Desktop/Plochu prázdnou. Nebude to razantní úspora, ale hodit se to bude. Tady viz Jak na Mac OS zacházet s plochou?

TIP: Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle

Procesy (aplikace a programy)

Naučte se využívat Monitor aktivity/Activity Monitor (stejně jako ve Windows Task Manager) kde je k dispozici zatížení systémů jednotlivými procesy v záložce CPU. Tam můžete odhalit zda vám něco nezatěžuje systém. Nepotřebné programy prostě ukončete z jejich ikonky v Docku (v menu mají Quit/Ukončit) nebo použití Cmd+Q. Zbytečné programy a aplikace určitě nezapomínejte z počítače odstranit kompletně.

macos-monitor-aktivity-cpu (kopie)

Stejně užitečná je i záložka Paměť/Memory – zejména pro zjištění, zda váš Mac/MacBook netrpí nedostatkem paměti a nemusel začít využívat disk pro její rozšíření (najdete dole jako Fyzická paměť a Využitá paměť).  Pokud je Využitá paměť větší než fyzická, je to komplikace – víc paměti do MacBooku nedostanete, takže budete asi muset zavřít některé programy/aplikace, které ji zaplňují. Řeč je o tom detailnější v Pomalý Mac? Probouzení trvá desítky sekund? Proč byste měli zavírat otevřené aplikace

TIP: Uvolnit paměť můžete v Terminalu použitím „sudo purge“. Viz Jak v Mac počítači uvolnit paměť?

Nespouštějte při startu počítače zbytečné programy/aplikace a prostě to vypněte. Najdete v Předvolby systému/System Preference -> Uživatelé a skupiny/Users & Groups -> Přihlášení/Login items. Viz Jak na Mac OS ovlivnit aplikace co se spouštějí při spuštění počítače

Disk a úložiště

Pozor i na dostatek místa na disku – pokud disk dojde, vede to k zpomalení systému a může to vést i padání programů.  Disk v MacBooku také jen tak nezvětšíte, takže se vyplatí čas od času dělat úklid.  Něco málo umí Mac OS sám a najdete to v Jablíčko -> O tomto Macu/About this Mac -> Úložiště/Storage. Dozvíte se tam kolik máte volného disku a co na něm zabírá místo (ano, není to moc přehledné, prostě Apple). Pak můžete kliknout na Správa/Manage pro podstatně užitečnější přehled a také některé nástroje na úklid. Je zde i volba Optimalizovat úložiště/Optimize Storage kterou můžete zkusit jako první a pak Úklid nepořádku/Reduce Clutter.

mac-informace-o-systemu-uloziste (kopie)

Jak důsledně vyčistit disk najdete v Co dělat, když na Mac OS dojde místo na disku. Jak vyčistit disk na Mac/MacBook-u

Pokud máte klasický počítač (Mac a ne MacBook) tak tam je možné jednodušeji vyměnit disk za novější. Což může znamenat že starší Mac můžete zásadně zrychlit využití SSD místo HDD: A také navýšit kapacitu.

Pokud máte hodně fotografií a videí a ukládáte si je do iCloudu tak ušetřit místa na disku může zachování fotky/videa v iCloudu ale odstranění z počítače. Nic také nebrání tomu, abyste fotky a videa ukládali na externí nebo síťový disk případně je prostě zálohovali a promazávali. Knihovnu fotografií dokonce můžete kompletně přesunout na externí disk (přesuňte tam nejprve celou složku/knihovnu Photos/Fotky a poté v Předvolby můžete změnit umístění),

Čas od času nezapomeňte promazat složku Stahování/Downloads. Stejně tak jako Koš/Trash. Ten je možné nastavit i na automatické vysypávání – najdete v Jablíčko -> O tomto Macu/About this Mac -> Úložiště/Storage -> Správa/Manage

Vyplatí se smazat/uklidit i velké nepoužívané soubory.  Pomůže vám v tom Jablíčko -> O tomto Macu/About this Mac -> Úložiště/Storage -> Správa/manage kde je možné si dobře udělat přehled o největších kouscích (stačí utřídit podle velikosti). Nenajdete tam samozřejmě všechno, ale na ty nejpodstatnější věci by to mělo stačit.

Podobně jako s fotkami to můžete udělat i s Hudbou (Music) kde je možné hudební soubory přemístit na externí disk.

Pokud jste si aktivovali File Vault Encryption (tedy šifrování disku) tak i to má dopad na rychlost.

TIP: Co je to na Macu Spinning Wheel of Death/Kolečko smrti? Jak řešit otáčející se barevné kolečko?

Systém jako takový

Úklid různých cache kam si aplikace odkládají může být také užitečná věc – najdete je v ~/Library/Caches/ a nejrychlejší způsob jak uklidit je to tady prostě promazat – nemělo by tam být nic co nejde smazat, každá z aplikací si vše potřebné vytvoří znovu. Některé aplikace (Chrome, Safari, Firefox, iTunes například) umožňují vymazat vlastní cache někde v nastavení/předvolbách. Mazání cache můžete svěřit i CleanMyMac X (placené) či Onyx (zdarma). Největší cache mívají prohlížeče a iTunes.

Hodně může zpomalovat synchronizace – když máte víc počítačů nebo Mac/MacBook a k tomu iPhone/iPad a synchronizují se vám věci mezi nimi (soubory a fotky). Samozřejmě i samotný synchronizace s iCloudem u velkých souborů nebo velkého množství malých souborů. Nezapomeňte, že pokud máte aktivní synchronizaci plochy (Desktop) do iCloudu tak cokoliv si „odložíte“ na plochu se synchronizuje (takže třeba i screenshoty). Nastavení v Předvolby systému -> Internetové účty → iCloud.

Aktualizujte operační systém i aplikace. Samotný Mac OS si o to řekne, stejně jako v Mac App Store uvidíte, že čekají nějaké novější verze aplikací. To co jste instalovali odjinud si o to občas také řekne, ale často bude nutné to udělat ručně.  Hodit se vám bude Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace

Zkuste počítač restartovat (Jablíčko -> Shutdown/Vypnout). Za normálních okolnosti se váš Mac/MacBook pouze uspává, ale to neznamená že se všechno ukončí a vypne.

TIP: Jak dlouho vydrží MacBook v uspaném stavu bez napájení? Jak řešit rychlé vybíjení?

Různé drobnosti

Spotlight (a Alfred) mohou být také žrouty procesoru v okamžiku kdy indexují obsah abyste ho mohli najít. Pokud potřebujete ulevit, tak si nastavte co vlastně mají prohledávat

TIP: Co udělat s Mac počítačem či MacBookem co nereaguje

Add-ony do prohlížečů jsou tradiční zdroj zpomalení, takže používejte jenom takové, které opravdu nutně potřebujete. Umí je Safari, Chrome i Firefox, takže na to pamatujte.

Neuškodí jednou za čas prověřit Mac na malware – použít můžete třeba Malwarebytes for Mac.

Vytvořte si nový profil/účet a starý buď můžete nechat být (a později smazat) nebo můžete mít na počítači více profilů a v každém z nich jiná nastavení.  Mac OS se nechová jako Windows, takže neumí nechat běžet aplikace odhlášeného uživatele.

TIP: Další tipy a triky pro Mac OS najdete v 💻 Jak na Mac OS