@365tipu

TIP#1615: Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace

V nové sérií (začíná ve Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) se postupně řeší zprovoznění a používáhní MacBooku.  Některé tipy budou samostatné a číslované, stejně jako je tomu u jiných platforem. A tento tip je vlastně prvním z množství tipů pro Mac.

Instalace aplikací

Vám napoprvé připraví nepříjemné překvapení. „Normálně“ jdou instalovat aplikace z Mac App Store (Jablíčko -> App Store). Tam je to celkem snadné „click and install“. App Store na Mac vypadá stejně jako na iPadu/iPhone (takže žádná sláva). Pokud dáte víc věcí k instalaci, tak postup všech najdete po kliknutí na váš profil/ikonku vlevo dole. Je to nepřehledné, špatně se v tom hledá…

Snímek obrazovky 2020-05-14 v 11.11.28

Horší to je, když chcete něco co není v App Store – příklad je Chrome, které tam Apple samozřejmě nějak nechce mít (a kdyby tam bylo, tak je příliš omezené modelem sandboxu), takže ho musíte instalovat přímo od Google.  Tedy z www.google.com/chrome/ kde si můžete stáhnout mountovatalné image (co má příponu .dmg)

POZOR:  Zde si klasicky dávejte pozor, ať si do systému nezavlečete něco škodlivého. Je to stejné jako u Windows nebo u Androidu kde povolíte aplikaci věcí mimo Google Play.

Prohlížeč vám stažený balíček uloží do ~/Downloads (v Docku vpravo budete mít ikonku Stahování s velmi špatně čitelným stavem stahování). Může také jít o ZIP soubor (občas RAR) a třetí možnost je PKG (package,balíček).

Snímek obrazovky 2020-05-14 v 11.22.21

Pokud si stáhnete DMG, tak ho musíte otevřít (tím se provede mount, napojení na souborový systém) a objeví se vám záhadné okno (budou různě provedené) kde zcela chybí co byste vlastně měli dělat – musíte popotáhnou ikonku instalované aplikace na ikonku Applications/Aplikace (co vypadá jako ikonka App Store a totálně mate, protože je to složka /Applications).

POZNÁMKA s odstupem měsíců od napsání tohoto tipu – ta komedie s přetahováním mi pije krev stále stejně. Vám bude nejspíš taky.

Onen DMG (image) pak ale máte stále na pravé straně displeje (a ve Finder sidebaru) a musíte ho vysunout/Ejeect (najdete to v kontextovém menu). Fyzicky vám zůstává ve Stažených souborech, kde ho můžete smazat.

Stažený RAR/ZIP musíte otevřít a většinou je nutné to co z něj získáte přetáhnout do /Applications.  Tady se občas dobře dívejte, jestli není někde k dispozici návod na instalaci. Tohle je ještě zmatenější, než předchozí varianta, protože někdy to co vybalíte je potřeba jenom spustit a ono se to postará o vlastní instalaci.  Tady objevíte jednu zvláštní věc – „otevření“ ZIP souboru ho rovnou rozbalí.

PKG pro změnu jenom spustíte, obsahuje instalační skripty a o vše se postará.

Po instalaci se DMG, ZIP/RAR i PKG souborů můžete zbavit, jsou to jenom stažené soubory  co zůstávají ve složce ~/Downloads

A nemyslete si, že by snad instalace pro Mac OS nemusely chtít restart počítače. Je to výjimečné, ale může k tomu dojít (praktický příklad Little Snitch).

Snímek obrazovky 2020-05-14 v 11.23.46

Při prvním spuštění se nedivte, bude vás obtěžovat varováním. Ale opravdu jenom při prvním spuštění.  Plus jedna dost zvláštní rada – schovejte všechny okna a spouštějte s prázdným desktopem, zcela běžně se stane, že první spuštění zobrazí nějaký dialog pod nějakým oknem a vy se pak divíte, že se to nechce spustit.

Problém s instalacemi mimo Mac App Store je ještě v tom, že nebudete mít tyto aplikace aktualizované a budete to muset dělat ručně – opět stahováním jejich instalací a novými instalacemi. Celé tohle je řešitelné pomoci (například) Homebrew, o kterém je řeč v K čemu je na Mac OS dobrý homebrew. Jak to nainstalovat, používat i aktualizovat

Mimo přímého stahování existuje aplikační obchody třetích stran – zkuste třeba prozkoumat setapp.com

Odinstalace aplikací

Ale co když potřebujete aplikaci odinstalovat? S těmi  co jste si nainstalovali nikoliv z App Store to vůbec není jednoduché – byť nakonec ale budete stejně většinou moci udělat jenom jednu jedinou věc – ikonku z Aplikace (Applications) přesunout do Koše (Trash).

Jinak byste ve Finderu museli umět najít jejich složku (nejčastěji bude pod /Applications, ale nemusí to být) a hledat odinstalační skript/program (Uninstall nebo Uninstalleri). Některé ale mohou mít vlastní odinstalační PKG, některé to mají zabudované a poznají kdy jsou vyhozeny do Koše. A i kdybyste nakonec něco takového našli, aplikace stejně běžně mají spoustu dalších souborů ve spoustách dalších složek.

V Mám pro Mac používat nějaké software pro odinstalování aplikací? je ještě řeč o možnosti pořídit si doinstalační/čistící pomůcky.

Odinstalace aplikací co jste si pořídili přes App Store je možná prostě tak, že to Applications/Aplikace přesunete do Koše (nebo command + Backspace smažete klávesnicí). Můžete ale i v Launchpadu – ale ne, není tam žádné kontextové menu na control+klik, musíte držet ikonku doku se nezačnou všechny třást a pak použít křížek. Ano, tohle je chování na iPhone/iPadu a další ukázka absurdností co dokáže Apple vymyslet.

TIP: Pokud řešíte jaké aplikaci si pořídit, tak začněte v Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)

Aktualizace aplikací

Aktualizace aplikací je dostupná v Mac App Store (záložka Aktualizace v menu vlevo) a měla by probíhat automaticky (jestli to funguje stejně špatně jako na iOSu/iPadOSu se teprve uvidí). V přehledu aplikací čekajících na aktualizace ale není možné aplikací odinstalovat, takže v tomto ohledu je Apple velmi konzistentní (na iPhone a iPadu to doplnili po mnoha letech, tak snad i tady). Stopnout aktualizování je možné pouze jednotlivě, ne všechny probíhající.

Problém ale je s aplikacemi co nejsou z App Store – tam některé z nich mohou mít vlastní aktualizační proces (jako například Chrome), ale některé z nich budete muset aktualizovat ručně. Tedy stáhnutím nové verze (DMG, ZIP, PKG) a opětovnou instalací. Pokud jste začali používat Homebrew, tak tam je o aktualizace postaráno, ale jednoduché to taky není (a není automatická).

Latestmax.codes/latest – je jedna cesta jak si to usnadnit. Po spuštění projde vše v Applications/Aplikace a podívá se (pokud to je možné) zda existují novější verze. Pokud ano, můžete je rovnou aktualizovat – jednotlivě či všechny. 

Nutno dodat, že podobnými problémy se budete trápit na Windows, jen tam instalace a odinstalace je bezproblémová (až na běžnou kupu smetí co také po aplikacích zůstává), aktualizace jsou na tom stejně (u věcí co nejsou z Microsoft Store).

TIP:  📱 Tipy a triky pro Apple iOS  stále obsahují tipy pro iPhone, iPad, Apple Watch a AirPods. V 💻 Jak na Mac OS jsou tipy a triky pro Mac OS, včetně tohoto.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky