@365tipu

TIP#1797: Co je to na Macu Spinning Wheel of Death/Kolečko smrti? Jak řešit otáčející se barevné kolečko?

Windows mají přesýpací hodiny, Mac má otáčející se barevné (duhové) kolečko. Říká se mu též Spinning Wheel of Death/Kolečko smrti (podobně jako mají Windows Modrou obrazovku smrti/Bluescreen of death, byť to není totéž) jakkoliv to až tak příznak smrti být nemusí.

Točící se barevné kolečko znamená, že aplikace „něco“ dělá a vy byste, čistě teoreticky, měli začít být trpěliví a prostě počkat, až to dělat přestane. Háček je ten, že to možná nikdy nepřestane dělat. Menší háček je ten, že pokud se vám točící se barevné kolečko objevuje příliš často, tak to může být příznak nějakých problémů.

Není to ale úplně totéž jako věci popsané v Co udělat s Mac počítačem či MacBookem co nereaguje, jde zpravidla pouze o jednu aplikaci, zatímco ostatní věci fungují.

Skutečně zkuste chvíli počkat, možná prostě opravdu potřebuje aplikace čas, aby se spustila nebo dokončila to co právě dělá.

Pokud nevíte jaká aplikace to vlastně je, tak klasicky pomůže spustit Monitor aktivity/Activity monitor. Tam si CPU pohled utřiďte podle % CPU a na vrcholu seznamu uvidíte aplikaci, která spotřebovává nejvíce kapacity procesoru. V některých případech tam bude i Neodpovídá/Not responding přidané k jménu aplikace.

Neodpovídající zaseklou aplikaci můžete ukončit – třeba tak, že na její ikonku v Docku uděláte pravé kliknutí (tedy Control+kliknutí nebo kliknutí dvěma prsty) a vyberete Ukončit/Quit.

Pokud toto běžné ukončení nefunguje, tak můžete zkusit Vynucené ukončení/Force Quitopět to jde přes pravé kliknutí na ikonku v Docku ale musíte u toho držet Option (nebo stisknout dodatečně)  abyste tam našli Vynutit ukončení/Force Quit. Ukončení je dostupné i ve výše zmíněném Monitoru Aktivity/Activity Monitor.

Třetí možnost je stisknout Option+Command+Esc pro vyvolání okna pro Vynucení ukončení aplikací – tam ji vyberte, ukončí se a spustí se znovu.

Pokud se snad objevují otáčející barevná kolečka příliš často, tak je to důvod k zamyšlení.

Jde-li o problém jedné konkrétní aplikace, tak to může být čistě problém s ní a řešit to půjde buď přes aktualizaci (novou verzi) nebo můžete zkusit odinstalovat a znovu nainstalovat.

Někdy pomůže restart počítače jako takového.

Možná ale prostě nemáte dostatek paměti nebo dostatek místa na disku pro nějakou náročnější aplikaci. Bývá dobré si zkontrolovat jak na tom vlastně jste v okamžik, kdy aplikace stávkuje. Tady případně mrkněte do Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS

V dřívějších verzích Mac OS (Yosemite a starší) mohlo dojít i k poškození práv a řeštelné to je přes Disková utility/Disk utitlity -> výběr disku -> První pomoc/First Aid.

PS: Existuje ještě modré otáčející se kolečko. To se objevuje v prohlížeči a souvisí s Java aplikacemi

TIP: Další tipy a triky pro Mac OS najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky