TIP#1698: Co udělat s Mac počítačem či MacBookem co nereaguje

Co je to zamrzlý počítač snad víte. Prostě taková ta situace kdy přestane na cokoli reagovat, na displeji se nic nemění, možná je na něm nějaký zmatek. může tam být jen točící se kolečko (ve Windows přesýpací hodiny) nebo prostě zhasl a počítač neodpovídá.

První co udělejte je, že počkáte pár minut. Může se stát, že se počítač „probere“. Mohlo dojít ke spuštění něčeho, co prostě kompletně vytížilo procesor. Běžné u staršího počítače či notebooku, méně běžně u nového. Mrkněte do Co je to na Macu Spinning Wheel of Death/Kolečko smrti? Jak řešit otáčející se barevné kolečko?

Pokud je Mac šíleně zpomalený, ale přeci jenom reaguje na myš či trackpad tak je dobré najít jaká aplikace může za kompletní vytížení. Nebo prostě postupně otevřené aplikace ukončit. Přímo v konkrétní aplikaci se to dá udělat pomocí Command+Q

TIP: Jak restartovat Mac/MacBook do Safe Mode (Bezpečného režimu) pro řešení problémů?

Pokud ale některá  aplikací na pokyn k ukončení nereaguje musíte ji zkusit ukončit násilím (Force Quit). Udělat to můžete po stisku Command+Option+Esc  – zobrazí se vám přehled běžících aplikací a každou jednotlivou můžete ukončit – co navíc, právě ta co neodpovídá by tam měla být uvedena jako „neodpovídající“.

POZNÁMKA: Zabití aplikace může samozřejmě znamenat, že se neuloží to co v ní možná máte rozpracované.

Funkční, byť pomalý, Mac možná umožní spustit Activity Monitor/Monitor aktivity kde je možné se podívat na běžící aplikaci i procesy a na to kolik „požírají“ procesorů (ale také disku, síťového připojení a paměti). Do problémů se váš Mac/MacBook může například dostat i tím, že nemá dostatek paměti nebo dostatek místa na disku. V Monitoru aktivity můžete aplikace také ukončovat.

TIP: V Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) najdete i další variantu Force Quit.

Vynucené vypnutí

Selže-li vše výše popsané, tak musíte zkusit přinutit Mac k vypnutí. Je to jednoduché – podržte zapínací tlačítko (na nových modelech je to Touch ID senzor, „tlačítko“ vpravo nahoře, nad Delete) tak dlouho, než se vypne.

Násilné vypnutí může znamenat, že přijdete o věci v otevřených aplikací – rozpracované soubory se neuloží, to co bylo otevřené se po novém spuštění nemusí vrátit zpět. Vynucené vypnutí proto používejte pouze v okamžiku kdy není jiná cesta.

TIP: Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS se vám může hodit. Další tipy a triky hledejte v  Jak na Mac OS

PS: Kdybyste snad totéž řešili pro Windows, tak viz Co dělat, když počítač s Windows přestane reagovat (vytuhne), restartuje se či se jinak chová podivně?