@365tipu

TIP#1973: Co dělat, když počítač s Windows přestane reagovat (vytuhne), restartuje se či se jinak chová podivně?

Pro Mac/MacBook jsme to tu už řešili v Co udělat s Mac počítačem či MacBookem co nereaguje, ale ne tolik jako se to pokusí probrat tento tip pro Windows. To proto, že počítač s Windows má podstatně víc možností co může být špatně a čemu se můžete věnovat ve snaze najít důvod nefunkčního počítače. 

Nejprve byste měli zjistit, jestli vytuhnutí je opravdu vytuhnutí – možná vám na obrazovce přeci jen běhá kurzor myši? Nebo klávesnice reaguje na Caps Lock/Scroll Lock změnou stavového světélka. V takových případech totiž nejde o klasické vytuhnutí 

Pokud máte štěstí, tak počítač vytuhne do BSOD (Blue Screen of Death) a tam bývá napsané “proč” – bývají to různé dlouhé hexadecimální kódy, občas nějaké textové informace. Při ještě více štěstí pak informace vedoucí k odhalení důvod najdete v některém z Event Logů (spusťte si Event Viewer/Prohlížeč události) a zkoumejte (nestačí jen Systém log ale i další). To co najdete pak hledejte v Google pro další informace.

Nefunkční grafická karta GPU

Vytuhnout totiž může i jenom grafická karta (viz Jak ve Windows restartovat grafický ovladač?) a tu je možné pomocí Win+Ctrl+Shift+B přimět k restartu (její ovladač).

Samozřejmě, pokud padá ovladač grafické karty, tak je třeba najít řešení – většinou to bývá problém právě s ovladačem – takže kompletně odstranit, restartovat, nainstalovat zcela nový.

Nebo, pokud k tomu došlo po aktualizaci, se vrátit zpět k předchozí verzi. Tady viz Jak ve Windows aktualizovat ovladače (nejen) pro grafickou kartu?

TIP: V Co je to „clean boot“ (čisté spuštění) u Windows zjistíte jak je možné spustit Windows bez záplavy ovladačů – což vám může pomoci k zjištění, jestli vytuhnutí mají na svědomí nějaké ovladače nebo je to věc systému jako takového

Problémy s ovladači

Ovladače jsou ostatně jeden z velmi častých zdrojů problémů, takže postup pro grafickou kartu se hodí i pro další ovladače – USB, Bluetooth, Wi-Fi, síťová karta, základní deska, atd.  

Jeden po druhém musíte zkusit opatřit novější verze ovladačů. Může se stát i to, že se ovladače poškodí a postačí jejich odstranění a nová instalace.

Přehřívání

Jeden z nejčastějších důvodů zatuhnutí počítače bývá přehřátí – procesoru, grafické karty, paměti, pevných disků – takže si ohlídejte, jestli to není právě váš důvod.

Viz Přehřívající se počítač či notebook? Jaké teploty procesoru či grafické karty jsou bezpečné? A jak to sledovat?

Pokud má počítač už nějaký ten rok či dva, tak přehřátí může být vlivem nečištění (viz Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší) a vrstvy prachu mohou samozřejmě ovlivňovat i konektory a další komponenty.

TIP: Notebook nereaguje, zamrzl. Jak vyřešit nereagující notebook?

Vadná paměť

Další z častých důvodů je vadná paměť – tu můžete otestovat (Jak na počítači (s Windows) otestovat paměť?) nebo prostě to co v počítači máte vyjmout a zkusit jiné. 

Ujistěte se, že jste počítač nepřetaktovali (nezvýšili frekvenci CPU) a že paměti v počítači odpovídají parametrům základní desky a procesoru.

Nedostatek paměti

A když už jsme u té paměti, tak nedostatek paměti může způsobit řadu nepříjemnosti – stačí si otevřít Task Manager/Správce úloh a sledujte využití paměti. Problém může způsobit i nedostatečný odkládací/swap soubor či snad dokonce vypnuté odkládání.  Viz například Pokud máte dostatek paměti ve Windows, můžete zkusit zrušit virtuální paměť?

Problémy s disky

Méně pravděpodobné je vytuhnutí pro problémy s pevným diskem (HDD/SSD) – ten můžete otestovat (Jak ve Windows ověřit disk zda nemá vadné sektory a Jak zkontrolovat jak je na tom pevný disk (HDD) či SSD z hlediska životnosti a zdraví. Co je to SMART), ale bude se to dělat špatně. 

Zatuhnutí může způsobit i plný disk – Windows na systémovém disku určitě potřebují dostatek volného místa a pokud máte disků více, tak něco může potřebovat prostor i na dalších. Takže se zcela určitě mrkněte na systémový disk (bývá to nejčastěji C:)

Tady se hodně může hodit Jak zjistím co mi zaplňuje disk? Pomůcky pro vyčištění disku pomohou hodně

TIP: Zakousnutý počítač můžete zkusit mimo restartu grafické karty zkusit probrat i pomocí Ctrl+Alt+Del a samozřejmě Ctrl+Shift+Esc (Task Manager)

Kabeláž

Měli byste i zkontrolovat všechny konektory/kabely v počítači – může tam být nějaký mírně uvolněný co vyvolá problém třeba jen poté co do počítače “nevhodně” ťuknete.

Kabely najdete uvnitř – od zdroje k základní desce, ze základní desky k diskům. Je tam napájení ventilátorů, mohou tam být nějaké další konektory připojené kabely.

Mohou zde být i uvolněné šrouby nebo špatně namontovaná základní deska. Což se mimochodem špatně odhaluje. 

Napájecí zdroj

Komplikace může dělat i zdroj – buď tím že zlobí (což se špatně pozná) nebo že ho přetěžujete vším co jste si do počítače pořídili. 

Vadná CPU či GPU

Vadný by mohl být i procesor (CPU), ale je to velmi málo pravděpodobné. Vadná může být i grafická karta, ale tu (a procesor) otestujete jenom dost obtížně. 

Připojená zařízení

Problém může vyvolat i nějaké periferie připojená přes USB (nebo jinak) – tady je řešení snadné, odpojte je a pak je postupně připojujte zpět. Zkratování USB nebo přetížení připojením zařízení s velkými nároky může vyvolat leccos. 

Zatuhnutí způsobené aplikacemi

Sledujte i to, jaké programy/aplikace v době zatuhnutí používáte – problém může být prostě v jedné jediné aplikaci. Běží vám v počítači něco na pozadí? Něco se možná spouští v reakci na něco? Můžete zkoušet odinstalovat. 

Poškozená Windows, nepovedená aktualizace a beta verze

V úvahu připadá i poškození některých systémových souborů – což můžete řešit postupy popsaným v Jak se opravují Windows 10? Kdy zvolit CHKDSK, SFC a DISM ještě než se rozhodnete reinstalovat Windows. Pokud ale došlo k poškození Registry, tak tam je náprava komplikovaná – Systém Restore nebo Reset This PC. (viz konec tohoto tipu) 

Pokud váš počítač začal zlobit po aktualizaci Windows (nebo jiných věcí) tak se zkuste vrátit zpět pomoci System Restore 

Pozor si dejte i na to, jestli nepoužíváte Beta verzi Windows – nebo beta verze něčeho jiného. Velmi snadno se na to zapomene a pak se budete divit proč něco nefunguje.

BIOS

Co určitě můžete zkusit je reset BIOSu do výchozího nastavení, zkazit se tím většinou nedá nic a kdo ví, třeba jste tam něco změnili. Případně můžete zkusit aktualizaci BIOSu.

Virus či malware

Rozhodně nezapomenout, že může jít o virus či malware – to první odhalují antivirové programy, to druhé bohužel často ne. Takže to chce kompletní kontrolu počítače – ideálně zabudovaným Windows Security/Zabezpečení Windows a pak ještě některým z osvědčených nástrojů – Malware Bytes/HitManPro 3 (viz Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware

Vhodné dodat je, že právě antivirové software může být tím, které bude problém. Takže pokud používáte něco jiného než Windows Security/Zabezpečení Windows (původní Windows Dedender)  tak ho zkuste dát pryč.

Reinstalace Windows selže-li všechno

Pro zkoumání můžete zkusit čistý počítač – včetně kompletního uvedení Windows do výchozího stavu (Factory, Reset This PC).

Můžete si udělat bootovací USB s Linuxem – skvělé mohou být Rescue disky (Boot CD) – některé obsahují i testovací nástroje pro zkoumání problémů (třeba právě s pamětí). 

Stejně tak můžete na disku vytvořit další oblast a tam si nainstalovat čisté Windows (což jde ostatně udělat i s USB diskem a bootování z něj).

TIP: Další tipy a triky pro Windows najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky