@365tipu

TIP#1396: Jak zjistím co používá nejvíce paměti RAM v mých Windows

Léto, čas probírat základní věci, zejména takové, na které člověk často narazí. Patří sem i situace, kdy kolega v práci má šíleně pomalý počítač, strašně si na to stěžuje a absolutně netuší proč. První zásadní krok v takovém případě totiž je … podívat se jak je na tom paměť. A zjistit, co nejvíce paměť žere a zda by náhodou ten počítače nepotřeboval trochu upgrade paměti (nejčastěji objevíte srtoj s Windows co má 4 GB paměti a je to rázem vcelku jasné).

K zjištění co vám požírá ve Windows 10 paměť slouží Task Manager (Správce úloh). Dá se použít nejenom k sledování využití paměti, ale také k dalším věcem (viz Jak ve Windows zjistit co mi zatěžuje Internet (připojení k sítí)). Má navíc ještě pokročilejší podobu, ale o té je řeč v  K čemu je ve Windows dobrý Resource Monitor/Sledování prostředků a Performace Monitor/Sledování výkonu? a je pokročilá místy až zbytečně moc.

Task Manager vyvoláte přes Ctrl+Shift+Esc a pro zjištění jak je to s paměti postačí ona první záložka Procesy – najdete v ní sloupec Paměť a hned na první pohled vidíte kolik z paměti je využito – pokud se to příliš blíží 100 % (95 a více), tak to znamená, že paměti je málo a velmi pravděpodobně počítač musel začít využívat odkládací prostor (prostor na disku pomocí kterého si rozšiřuje paměť kdy nemá dostatek RAM).

2019-07-13 09_46_55-Správce úloh.png

Podle sloupce Paměť si můžete výpis procesů (programů, aplikací) utřídit – pokud si to utřídíte od největších k nejmenším, tak hned uvidíte, co paměť nejvíce žere (typicky to bude Chrome, tak jak je vidět na předchozím obrázku).

To že něco zabírá hodně paměti není na škodu a už vůbec nevadí, když je využita většina paměti – od toho nakonec paměť je. Řeč je o tom ostatně ve V mém počítači není žádná volná paměť, něco není v pořádku. Jak zlepšit rychlost počítače. Problém skutečně nastává až v okamžiku, kdy je RAM prakticky kompletně obsazená a nároky software v počítači jsou větší, než kolik RAM je k dispozici – pak začne ono „swapování“ zmíněné výše. Využije se odkládací prostor na disku, kam se budou dávat „neběžící“aplikace – jenže kdykoliv se opět rozeběhnou, tak se musí vrátit do paměti RAM. Výsledek bude, že to všechno začne běžet velice pomalu.

TIP: Podstatné čtení je v Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle. Vedle zvýšení velikosti paměti RAM totiž musíte myslet i na další věci.

Je dobré vědět, že třeba u výše zmíněného Chromě čas od času pomůže ho prostě sestřelit (v Task Manageru prostě použít Ukončit úlohu) a spustit znova. Stejně jako je běžné, že může dojít k zásadnímu růstu zabrané paměti tím, že se zobrazí nějaká hodně nevhodná reklama (ano, blokování reklamy šetří zásadně paměť).

2019-07-13 09_48_40-Správce úloh.png

Na to kolik paměti v zásadě chybí (a je řešeno stránkováním/swapováním) se dá podívat na záložce Výkon a zvolením Paměť  – je tam vidět i vývoj obsazení paměti, ale dole je vidět Stránkovaný fond – abyste to ale dokázali posoudit přesněji, je vhodné využít právě výše zmíněné Sledování prostředků a tam se podívat na to jako hodně dochází ke „stránkování“. Ve stručnější podobě se na totéž dá podívat i v záložce Podrobnosti– musíte si tam ale upravit zobrazované sloupce.

Pokud to ale chcete celé zjednodušit, dnešní Windows 10 poběží vcelku rozumně s 8 GB paměti – stačit to bude pro běžné kancelářské použití a brouzdání po Internetu. Chcete-li hrát hry, používat grafické programy či další náročnější věci, tak uvažujte minimálně o 16 GB.

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 je místo kde najdete záplavu dalších tipů a triků pro (nejenom) Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky