@365tipu

TIP#1357: Jak ve Windows zjistit co mi zatěžuje Internet (připojení k sítí)

V Jak si hlídat rychlost internetového připojení? A proč to dělat? je řeč o tom, jak dobré je mít možnost sledovat jak hodně je „ucpané“ vaše připojení k Internetu. To proto, že když něco začne připojení k Internetu intenzivně využívat a v máte nějaké to běžné VDSL (pár Mbps downloadu, pár stovek Kbps uploadu) tak prakticky znemožní komunikaci s Internetem pro další počítače a mobily.

Je tam i zmínka o tom, že klasicky to bývají aktualizace – operačního systému, ale nejčastěji her. Když se Epic Games Launcher rozhodně aktualizovat Fortnite, tak to znamená vyšší jednotky až nižší desítky gigabajtů ke stažení a tím i klidně několik hodin nepoužitelného Internetu.

Jenže, když v počítači máte podobných spouštěčů a aktualizátorů víc, tak přichází otázka, co vlastně začalo ucpávat linku. Může to navíc být i něco jiného – cloudová úložiště (Dropbox, OneDrive), aktualizace Windows nebo něco, o čem jste ani nevěděli, že by mohlo chtít tak intenzivně používat Internet.

Nejsnazší cesta jak se ve Windows podívat na využití sítě je Task Manager/Správce Úloh – otevřete si ho, nechte na první záložce Proces a najděte si sloupec Síť a klikněte na něj tak, aby byl setříděný od největšího k nejmenšímu.

2019-05-12 08_37_02-Správce úloh.png

Uvidíte tam všechny procesy, které využívají síťové připojení – pokud nepřenášíte něco po místní domácí sítí (mezi počítači či mezi počítačem a síťovými disky) tak na prvním místě zpravidla najdete to, co vám ucpalo Internet.

Pokud chcete být trochu pokročilejší, tak můžete zjistit jak rychlé je vaše připojení k Internetu, přepočítat to na Mbps (mega bity za sekundu) a porovnat si to s tím, co vidíte ve Správci úloh. Pokud číslo na první položce (nebo na pár prvních) je příliš blízko maximální možné hodnotě, tak je to dost jasné. Pokud není, tak síť nezatěžuje počítač, na který se právě díváte. Jak najít co opravdu zatěžuje vaší domácí síť si ale povíme někdy jindy v jiném tipu.

Ve Správci úloh se můžete také přepnout na záložku Výkon a tam kliknout na Síť Ethernet (případně Wi-Fi, pokud nejste připojení drátem). Uvidíte tam graf využití sítě (tady se ale zpravidla udává v kbps a měřítko se mění) a také rozdělení na odesílání (upload) a příjem (download). Může vám to pomoci určit zda síť zatěžuje stahování nějakého obsahu nebo naopak odesílání.

TIP: V K čemu slouží ve Windows příkaz netstat? je řeč  o příkazu netstat. Tam můžete také zjisti co komunikuje (třeba netstat -o -n), ale je to poněkud nepřehledné a nepraktické.

2019-05-12 08_44_38-Správce úloh.png

V Alternativy k GlassWire? Software co vám umožní sledovat co zatěžuje síť ve vašem počítači najdete tip na software pro sledování co si můžete do Windows pořídit (GlassWire či NetWorx coby nezjnámější). Podívat se můžete i do Colasoft Capsa se může hodit, když potřebujete zjistit, co teče po síti).

PS: Pokročilejší pomůcku ve Windows také najdete, klasický Windows Resource Monitor/Sledování prostředků toho umí podstatně víc, než Správce úloh. Hodí se například i pro dlouhodobější sledování a  dá se toho tam dělat daleko víc.

2019-05-12 09_20_03-Sledování prostředků

Možná se vám budou hodit následující související tipy

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky