@365tipu

TIP#486: K čemu slouží ve Windows příkaz netstat?

Po vysvětlení k čemu slouží ve Windows příkaz ipconfig je čas na další související příkaz (spustitelný z příkazové řádky). Jmenuje se netstat a můžete si ho nejprve vyzkoušet jako netstat /? (případně nestat -?) – dostanete se tak nápovědě, tedy všemu tomu co umí.

nestat je nejvíce užitečný k zjištění toho, co ve vašem počítači komunikuje po TCP/IP (Internetu) – slouží k tomu parametry (přepínače) -a, -b, -f – (můžete spojit to netstat -abf) tedy něco jako netstat -a -b -f (a tohle je nutné spustit jako správce).

2016-04-30 07_09_54-Start.png

Tahle první užitečná varianta netstat vám umožní se podívat které programy (procesy) komunikují přes TCP/IP s nějakými službami či servery. Je to jeden ze základních nástrojů v okamžiku když bádáte nad tím co vám požírá internetové připojení, ale pro detailnější zkoumání budete potřebovat nějaké další software (TCPview je například užitečná malá pomůcka, důkladnější a lepší ale bude nějaký ten WiFi/Packet Sniffer). A nezapomeňte, ukončit takto běžící netstat musíte pomoci Ctrl+C.

Použití -b umožní ve výpise vidět i které programy (procesy) dané spojení používají, což umožní základní kontrolu na to, jestli ve vašem počítači není něco co by být nemělo (a ještě navíc si to povídá s něčím na internetu). Právě tento parametr vyvolá nutnost spustit jako správce.

Použití -f se postaralo o to, že místo IP adres uvidíte (pokud je to možné zjistit) kompletní doménová jména.

POZNÁMKA: netstat najdete i v Linuxu a slouží k velmi podobným účelům, takže se případně ve svém Linuxu v Terminalu podívejte na to, jaké má parametry

2016-04-30 06_57_29-{C__!} - Far 3.0.3367 x64.png

Pomoci netstat -e se můžete dozvědět kolik toho přes Ethernet (síťové rozhraní) bylo přeneseno. Než celkové číslo tam ale může být užitečné se podívat na počet chyb a zahozených paketů. Rozšířit to o další informace můžete pomoí netstat -e -s

Pomoci netstat -r si můžete zobrazit routovací tabulku, tedy informaci o tom jakým způsobem se směrují síťové pakety po TCP/IP. Můžete to potřebovat, pokud budete řešit nějaké ty problémy s nedostupným Internetem, ale budete na to potřebovat mít více než jen základní znalosti.

Máte vlastní oblíbenou a užitečnou metodu použití netstat příkazu? Dejte vědět. A nestat najdete prakticky ve všech verzích Windows.

Další podobné příkazy a věci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky