@365tipu

TIP#470: K čemu slouží ve Windows příkaz ipconfig? Třeba k smazání DNS cache

Když se tu nedávno řešilo K čemu je (nejen) ve Windows soubor hosts a kde ho najdu a jak ho mohu editovat?, padla tam zmínka o příkazu ipconfig, který je k nalezení ve Windows. V příkazové řádce, pochopitelně. A protože je užitečný, tak tady je o něm k čemu všemu ho můžete použit.

Samotný ipconfig vám vypíše nastavení síťových karet (rozhraní, lépe řečeno), všech co máte v počítači. IP adresy a základní údaje. Pokud chcete kompletní výpis (třeba včetně nastavení DNS serverů), tak musíte použit ipconfig /all

TIP: Jestli chcete zjistit jaká je vaše IP adresa? Odpověď najdete v tipu Jak zjistím IP adresu? Jak zjistím MAC adresu?

Užitečné je ipconfig /flushdns – umožní vám vyprázdit paměť DNS Resolveru, tedy to co si Windows pamatují a neptají se znovu. Může se to hodit právě po změně souboru hosts, ale třeba i když nemáte jistotu, jestli IP adresa pro určité doménové jméno je aktuální. Pokud totéž chcete pro Mac, tak viz Jak na MacOS smazat DNS Cache?

Na to co si Windows pamatují v paměti DNS Resolveru se můžete podívat přes ipconfig /displaydns

Neméně užitečné jsou věci jako ipconfig /release a ipconfig /renew (mají i variantu pro IPv6, mrkněte pomoci ipconfig /? na nápovědu). To vám umožní si od DHCP serveru vyžádat novou adresu (nebo prostě jenom obnovit rezervaci nebo rezervaci uvolnit). Patří sem i ipconfig /registerdns, které se ještě navíc postará o případnou registraci jmen v DNS.

TIP: Co je to DNS?

Parametrů má ipconfig více, některé navíc vyžadují (nebo umožňují) uvádět identifikaci sítě (síťové karty), které se týkají. Nápověda je v ipconfig /?.

Zcela určitě se vám ale bude hodit si pamatovat ipconfig /all (pro zjištění jaké IP adresy a další parametry má počítače), ipconfig /flushdns (pro vyprázdnění paměti DNS) a ipconfig /renew pro získání/obnovení IP adresy od DHCP serveru (vlastně by se měla použít poté, co provedete ipconfig /release) – viz též Jak změnit IP adresu . Pro MAC OS viz Jak na Mac OS znovu získat (renew) IP adresu

ipconfig najdete prakticky ve všech verzích Windows. Totožně pojmenovaný příkaz ale najdete i v Mac OS X, byť funguje a používá se jinak. V Linuxu podobný příkaz najdete jako ifconfig.

Další podobné příkazy a věci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky