TIP#470: K čemu slouží ve Windows příkaz ipconfig? Třeba k smazání DNS cache

Když se tu nedávno řešilo K čemu je (nejen) ve Windows soubor hosts a kde ho najdu a jak ho mohu editovat?, padla tam zmínka o příkazu ipconfig, který je k nalezení ve Windows. V příkazové řádce, pochopitelně. A protože je užitečný, tak tady je o něm k čemu všemu ho můžete použit.

Samotný ipconfig vám vypíše nastavení síťových karet (rozhraní, lépe řečeno), všech co máte v počítači. IP adresy a základní údaje. Pokud chcete kompletní výpis (třeba včetně nastavení DNS serverů), tak musíte použit ipconfig /all

TIP: Jestli chcete zjistit jaká je vaše IP adresa? Odpověď najdete v tipu Jak zjistím IP adresu? Jak zjistím MAC adresu?

Užitečné je ipconfig /flushdns – umožní vám vyprázdit paměť DNS Resolveru, tedy to co si Windows pamatují a neptají se znovu. Může se to hodit právě po změně souboru hosts, ale třeba i když nemáte jistotu, jestli IP adresa pro určité doménové jméno je aktuální.

Na to co si Windows pamatují v paměti DNS Resolveru se můžete podívat přes ipconfig /displaydns

Neméně užitečné jsou věci jako ipconfig /release a ipconfig /renew (mají i variantu pro IPv6, mrkněte pomoci ipconfig /? na nápovědu). To vám umožní si od DHCP serveru vyžádat novou adresu (nebo prostě jenom obnovit rezervaci nebo rezervaci uvolnit). Patří sem i ipconfig /registerdns, které se ještě navíc postará o případnou registraci jmen v DNS.

TIP: Co je to DNS?

Parametrů má ipconfig více, některé navíc vyžadují (nebo umožňují) uvádět identifikaci sítě (síťové karty), které se týkají. Nápověda je v ipconfig /?.

Zcela určitě se vám ale bude hodit si pamatovat ipconfig /all (pro zjištění jaké IP adresy a další parametry má počítače), ipconfig /flushdns (pro vyprázdnění paměti DNS) a ipconfig /renew pro získání/obnovení IP adresy od DHCP serveru (vlastně by se měla použít poté, co provedete ipconfig /release) – viz též Jak změnit IP adresu?.

ipconfig najdete prakticky ve všech verzích Windows. Totožně pojmenovaný příkaz ale najdete i v Mac OS X, byť funguje a používá se jinak. V Linuxu podobný příkaz najdete jako ifconfig.

Další podobné příkazy a věci