@365tipu

TIP#518: Co je to MAC adresa? A jak zjistit jakou ji mám v počítači (či jinde)

Pokud netušíte co je MAC adresa, čtěte dál. Pokud ale vůbec netušíte jaké ty další různé jiné adresy existují, tak zkuste Co je to IP adresa?A co je IPv4 a IPv6, ale tam vám @365tipů neporadí, jak zjistit jakou MAC adresu máte. Tedy jakou (měla by být dostatečně unikátní, ale není to až tak pravda) MAC adresu má vaše „síťová karta“ – čímž může být port pro Ethernet, stejně tak jako WiFi rozhraní. A leccos dalšího.

MAC adresa, začněme od začátku, je (měl by být) „jedinečný identifikátor síťového zařízení“. MAC znamená Media Access Control, což není až tak moc důležité. Síťová karta (síťové zařízení) získává MAC adresu při výrobě, je přednastavena výrobcem. Dříve se dokonce nahrávala „skoro“ natrvalo do EEPROM paměti, což už dnes není pravidlem. Což je také důvodem toho, že si jí už déle většinou můžete snadněji změnit, byť k tomu moc důvodů není.

2016-06-01 07_15_42-Start.png
I virtuální síťová rozhraní získávají MAC adresu. Takto vypadá výpis z ipconfig /all. 

MAC adresa je číslo, má 48 bitů (což vypadá jako docela „málo“,  ale ve skutečnosti to umožní 281.474.976.710.656 unikátních kombinací) a pro snazší práci se zapisuje jako šestice dvojciferných hexadecimálních čísel (např. 0A-23-11-F0-AA-D0) občas oddělovaných pomlčkami, občas dvojtečkami.

Jedinečnost MAC adresy by měla znamenat, že opravdu neexistují (na celém světě) dvě zařízení se stejnou MAC adresou. Což například předpokládá, že si nikdo záměrně nezmění adresu na jinou. Z tohoto důvodu můžeme MAC adresu řadit i mezi údaje týkající se vašeho soukromí. Zejména proto, že umožňuje jednoznačně identifikovat určité zařízení, ať se objeví kdekoliv na světě (jak víme, IP adresy jsou dynamické a už dávno nejsou identifikující).

Trochu tu unikátnost ještě navíc komplikují třeba věcí jako virtualizace a také to, že falšování MAC adres je jedním z nástrojů bezpečnostních útoků označovaných jako MAC spoofing.

MAC adresa je důležitá třeba tam, kde se nastavuje vyšší zabezpečení sítě, součástí pravidel je, že pouze předem určené zařízení se správnou MAC adresou se smějí připojit – vhodné například pro WiFi sítě. Ale často se s tímto můžete setkat v systémech co filtrují obsah, kdy výjimky z filtrování jsou vázány právě na MAC adresu. Příklad viz Mám používat filtrování MAC adres v routeru? (Wi-Fi mýty)

Je dobré vědět, že pokud by se v jedné lokální sítí sešly dvě zařízení se stejnou MAC adresou, dělalo by to docela dost neplechu.

TIP: Jak změnit IP adresu?

Jak zjistím jakou má mé zařízení MAC adresu

Ve Windows je to jednoduché, spustíte si z příkazové řádky ipconfig /all (viz K čemu slouží ve Windows příkaz ipconfig?) a u každého síťového rozhraní se objeví řádka „Fyzická adresa„. Případně ještě můžete zkusit z příkazové řádky použít getmac, ale bude se vám obtížněji poznávat co je co. Třetí variantou je, že si to zjistíte v klikací podobě ze Síťových připojení.

V Linuxu je to ještě jednodušší, tam použijete ifconfig a můžete si ulehčit život použitím ifconfig | grep HWaddr

Na MAC OS X použijete také ifconfig a ve výpisu informací to bude ona věc za slovem ether. Případně můžete přes Předvolby systému > Síť > (vybrat wifi nebo jiné požadované rozhraní) > Pokročilé dorazit na něco jako následující obrázek (za který díky Janu Tichému). Dole vidíte MAC adresu.

OSX-mac-gui

Na Androidu (telefonu i tabletu) je to také docela jednoduché, musíte se dostat do Nastavení a někde zpravidla až dole bude něco jako Informace o zařízení. Pak pokračujte na Stav (Status) a tam najdete něco jako Adresa MAC sítě Wi-Fi. Občas to bývá ještě přístupně místo v Stav části v Hardware Information a aby toho nebylo málo, tak možná ještě ve Nastavení -> WiFi -> Upřesnit Nastavení (občas Rozšířené nastavení).

V iOSu (iPhone, iPad) je to také podobně, tedy v Nastavení -> Obecné/General -> About -> Wi-Fi Adresa (Address)

Ve Windows Phone se také vydejte do Setting (Nastavení) -> Najděte About (jak je to česky nevím). MAC Adresa se schovává v More info (nejspíše česky jako  Více informací).

TIP: Jestli chcete zjistit jaká je vaše IP adresa? Odpověď najdete v tipu Jak zjistím IP adresu? Jak zjistím MAC adresu?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky