TIP#414: Co je to IP adresa?A co je IPv4 a IPv6

Vlastně mám docela rád různorodé „začátečnické“ tipy. Většinou je přidávám poté, co se tohle někde řešilo a ukázalo se, že staré známé věcí pro řadu nových lidí jsou neznámé. Jednou takovou věcí je to, že existuje něco jako IP adresa. A co že to vlastně je.

IP adresa je číslo, to je důležité. V původní podobě (té se říkává IPv4) jsou to ve skutečnosti čtyři čísla oddělená tečkami. Každé z nich může být 0 až 255 (ve filmech narazíte na IP adresy, které nikdy existovat nemohou). IP adresa je například 127.0.0.1 (tzv. localhost), nebo 192.168.0.1 (s tou se setkáte možná v sítí u vás doma a patří do privátních IP adres) nebo 217.198.116.188 (na té běží http://www.pooh.cz).

Důležité na IP adrese je, že jednoznačně identifikuje nějaké zařízení připojené do počítačové sítě (a hlavně do Internetu). To „IP“ znamená „internetový protokol“, což je také vhodné vědět. Protože ale lidé nejsou stroje, tak vedle IP adres ještě v Internetu fungují tzv. doménová jména (o těch ale někdy jindy), které umožňují se vyhnout řešení oné kombinace čtyř čísel.

TIP: Co je to DNS?

Původní IP adresy ve výše uvedené podobě (tedy ono tzv. IPv4) už dnes přestávají stačit, Internet je prostě tak velký, že počet zařízení v něm připojených vyčerpal dostupné číselné kombinace. Protože jde o čtyři bajty informací, tak je to 232 = 4 294 967 296, pokud byste si chtěli udělat představu.

Proto se postupně přechází na další verzi IP adres, označovanou jako IPv6. Ta je ještě horší v tom, že je podstatně méně srozumitelná. Vypadá například jako 2001:4860:4860::8888 (což je google-public-dns-a.google.com) nebo 2a02:598:a::79:53 (což je http://www.seznam.cz, který je také ještě dostupný jako 77.75.79.53). A tady je počet možných kombinací 2128 a to ani nijak snadno zapsat nejde, protože je to něco jako 3×1038 (a tedy by následovalo 38 nul).

TIP: IPv6 není z pohledu užívání nijak zásadní výhodou proti IPv4. Technicky to prostě pořád teče po „stejných drátech“, takže například co se rychlosti týče, žádná výrazná výhoda IPv6 není – byť v některých sítích může být mírně rychlejší. Otázka je, jak dlouho to zůstane, protože s rostoucím přechodem na IPv6 se infrastruktura dostane na stejnou úroveň „složitosti“ jako ta současná IPv4

Jak můžete vidět, IPv4 a IPv6 (to v4 znamená „čtvrtá verze“ a v6 znamená „šestá verze“) od sebe rozpoznáte celkem snadno. Bude-li vám vrtat proč je tu skok ze čtvrté na šestou verzi, tak vězte, že pětka je v zásadě nepřímo použitá pro zcela jiný internetový protokol (Internet Streaming Protocol) a tím pádem se to nehodilo. Rozeznatelné jsou navíc i tím, že v IPv4 se používá desítková soustava, v IPv6 jsou číslice v soustavě šestnáctkové.

Jinak s IP adresami je to ještě daleko složitější, protože ono dělení na čtyři číslice má nějaký ten další smysl, ale k tou si můžete nastudovat třeba heslo IP adresa ve Wikipedii.

TIP: Jestli chcete zjistit jaká je vaše IP adresa? Odpověď najdete v tipu Jak zjistím IP adresu? Jak zjistím MAC adresu? a v Jak zjistit komu patří IP adresa? Případně alespoň odkud pochází? se dozvíte jak zjišťovat více o cizích IP adresách. Hodit se bude i Jak se podívat jaká zařízení se nacházejí v mé sítí? Jak na scan IP adres?

Pro obyčejné lidi IP adresy moc důležité nejsou, narazí na ně málokdy. Váš počítač (doma i v práci) má IP adresu, stejně jako váš mobilní telefon či tablet. IP adresy v těchto případech jsou navíc běžně přidělovány dynamicky, tedy podle toho kde jste, tak prostě dostanete nějakou tu IP adresu, kterou právě používáte (Jak změnit IP adresu?).

Je také dobré vědět, pro domácnosti i firmy, že se běžně všechny tam používané počítače schovávají za jednu IP adresu – mají vnitřní síť s vlastními (privátními) adresami a na Internet chodí vše přes jeden počítač (zařízení) s internetovou IP adresou.

TIP: Co je to statická IP adresa. Potřebujete ji? A co je to dynamická IP adresa?

setup-with-router1.png
Ta věc uprostřed, router, má internetovou (veřejnou) IP adresu, všechno ostatní má neveřejné. Via IP Addresses

IP adresy vás začnou zajímat v okamžiku kdy budete řešit jestli vám funguje připojení na Internet nebo si budete chtít změnit nastavení DNS na Google DNS či OpenDNS. Jsou také trochu zajímavé s ohledem na geolokaci, ale to je další téma, které čeká na další tip. Takže někdy příště.

Vedle IP adresy má váš počítač (či zařízení) MAC adresu. O té najdete více v Co je to MAC adresa? A jk zjistit jakou ji mám v počítači (či jinde)

PPS: Hodit se vám může ještě K čemu je (nejen) ve Windows soubor hosts a kde ho najdu a jak ho mohu editovat?