TIP#1278: Jak se podívat jaká zařízení se nacházejí v mé sítí? Jak na scan IP adres?

Nemusíte být zrovna hacker, abyste se potřebovali podívat co se okolo vás (vašeho počítače či zařízení) nachází za další zařízení. A ještě navíc, jaké mají otevřené porty a zda náhodou nepředstavují nějaké riziko. Může se vám to hodit když si chcete ověřit co všechno je připojené na vaší domácí síť a WiFi, ale stejně tak je to užitečné v práci.

Pro tenhle účel existují různorodé programy pod názvem „scanner“. „IP scanner“ či „network scanner“. Dělají v zásadě to, že projdou všechny IP adresy v rámci vaší (lokální) sítě a pokud se zjistit, zda na těchto IP adresách něco je (správněji zda něco reaguje)a vytvoří seznam. To reagování je i s ohledem na porty na kterých se reaguje, ne pouze tedy to, jestli tam „žije“ nějaké rozhraní s danou IP adresou.

„IP scan“  může pomocí při odhalení připojených zařízení, o kterých nemáte ponětí. Může to znamenat bezpečnostní riziko. může to znamenat napadení, ale také třeba vlezlého souseda, co se připojuje na vaši Wi-Fi.

TIP: Co je to IP adresa?A co je IPv4 a IPv6

Principiálně jsou tyhle pomůcky založené na staré známo pomůcce ping – ten můžete k tomuto účelu použít také, ale je pak nutné ho použít pro postupný test „pingnutím“ na všechny porty, což obyčejné spuštění nedělá. A je jednodušší použít něco, co to udělá za vás. Navíc to zkusí pro všechny IP adresy v potřebném rozsahu. Nutno ještě dodat, že to v některých případech čistě pomocí PING nemusí fungovat, stačí když daný stroj prostě na ping neodpovídá (neodpovídá na ICMP echo požadavky). Což je i další dobrý důvod k použití níže uvedených pomůcek, zkoušejí to totiž i jinak.

TIP: Ping hraje roli i v užitečném tipu Jak zjistím, jestli mi funguje připojení na Internet?

Nmap je jedna z ověřených dlouholetých pomůcek založených na původním Linux/Unix software pro příkazovou řádku, ale můžete si opatřit i GUI. K dispozici je i verze pro Windows, takže vám nic nebrání. Nutno dodat, že Nmap toho umí daleko víc než prostý „port scanning“.

Pro nmap se mrkněte do pěkného přehledu v Top 32 Nmap Command Examples For Linux Sys/Network Admins

Angry IP Scanner je jedna z nejpopulárnějších pomůcek tohoto druhu – funguje na Windows, Mac i Linuxu, ale má jeden nedostatek – potřebujete Javu. Což jak už asi víte je něco, co je lepší v počítači (a zejména prohlížeči nemít). Dobré je, že není nutné instalovat – můžete si zvolit samotné EXE bez instalace. Případně zkuste verzi 2.21, je starší a nepotřebuje Javu (ale také toho moc neumí).

2018-10-27 12_30_33-Advanced Port Scanner.png

Advanced Port Scanner a Advanced IP Scanner jsou od stejné firmy a můžete je mít zdarma (ale jsou pouze pro Windows). Ten první je spíše pokud hledáte zařízení a otevřené porty, ten druhý pokud hledáte zařízení se síťovým přístupem a možnosti je ovládat. Není nutné instalovat. Výhodou může být, že to zjišťuje i některé pro Windows specifické věci.

2018-10-27 12_25_50-Advanced IP Scanner.png

Zmap je pouze pro Linuxy, ale není až tak složité si na počítači/notebooku z USB klíčenky pustit Linux.

Netcrunch Tools je sada pomůcek pro Windows.

SolarWindws Ping Sweep je komerční pomůcka, kterou můžete zdarma vyzkoušet. Je součástí poměrně rozsáhlé kolekce dalších pomůcek, takže je možná docela užitečné si to všechno vyzkoušet. Pokud byste si tohle chtěli pořídit, tak předem varování, není to nejlevnější.

Network Pinger je vedle klasického zkoumání věcí okolo použitelný i pro testování dostupnosti – tím že bude opakovaně měřit pingnutím. Tady ale pozor, vypadá to, že poněkud přestal existovat a rojí se okolo toho podivná reklama.

MiTec Network Scanner je zajímavý českým původem a také tím, že toho umí podstatně víc, než jenom prohlížeč síť.

Další možnosti