TIP#1498: Jak sloučit (spojit) Internet přes Ethernet s Internetem přes WiFi ve Windows 10?

Tohle asi nebudete řešit často, ale hodit se to muže. Máte připojení k Internetu přes klasickou sít (LAN, Ethernet) a máte ještě další připojení k Internetu (třeba) přes WiFI. To první je například VDSL připojení a to druhé je například LTE modem s WiFi. Máte obě tyhle věci dostupné v jednom počítači s Windows 10 a chtěli byste je „sloučit“ – získat tak silnější download i silnější upload.

Nechcete to jako zálohování (to problém není, stačí vypnout jedno a zapnout druhé) a nevíte jak vyřešit to, že Windows 10 se „k Internetu“ prostě připojí jenom přes jedno rozhraní a přednost má pevná klasická LAN (Ethernet) před WiFi.

To co chcete má i pojmenování. Multi-Homing či Multi-Wan a jde v zásadě o „load-balancing“ (rozkládání zátěže) na více WAN linek vedoucích do Internetu. Podporují to ale většinou jenom nějaké routery, nikoliv vaše Windows 10. Navíc je to celé komplikované tím, že aby tohle fungovalo, tak byste pro to museli mít podporu od vašeho poskytovatele Internetu (ISP) – tam se tomu říká bonding. A špatná zpráva je, že žádný ISP vám tohle hned tak neumožní.

Existuje různorodý hardware, který tohle umí – třeba od Mushroom Networks nebo router RB750GL od MikroTiku (už nemají ale v nabídce). Měla by to umět i věc jménem Octopus+, ale ta moc pochopitelná není a navíc to vypadá už na něco asi poněkud postaršího. Jde to přes proxy server od Wingate, ale ten zjevně neumí kompletní síťovou konektivitu. Pokud byste měli Linux, tak MultiPath TCP je řešení (například použité v OpenMPTCProuter)

Bonding přes Speedify VPN

2019-11-22 17_54_50-Speedify.pngJedno řešení tu každopádně je čistě softwarové ale má pár háčků. Speedify není zadarmo (2 GB měsíčně zadarmo ale vyzkoušet můžete) a je to způsobeno tím, že že bonding obcházejí tím, že je to vlastně VPN – vaše data budou „téct“ přes všechna síťová rozhraní ven i dovnitř ale je k tomu potřeba server od provozovatelů Speedify.

Funguje to snadno. Po instalaci prostě aktivujete všechna síťová rozhraní v počítači a ve Speedify se vám přidají do jednoho společného nového „síťového rozhraní“. Vyberete si i nějaký vhodný server přes který vše poteče (pro Česko se vybírá německý) a dokud máte aktivní rozhraní od Speedify tak se data „nějak“ rozdělují mezi všechny dostupné linky.

2019-11-22 17_59_05-Speedify.pngNečekejte ale, že by snad Speedify dokázalo z (například) 2×15 megabitových linek udělat 30 megabitů. Je to omezené procházením přes jejich server, ale velmi pravděpodobně i tím, že ne zcela dobře dokáže „rozdělovat zátěž“. Otázkou je i to, jak to vlastně ovlivňuje další komplikace spojena s load balancingem – když totiž například stahujete nějaká data, tak se prakticky budou moc stahovat jenom přes jedno z rozhraní – aby to bylo možné přes více, tak by muselo existovat více stahující procesů (nebo zcela oddělená stahování). Totéž ostatně platí o odesílání.

Pro ilustraci nějaká ta čísla. Ke kterým je nutno dodat, že hodně kolísají a je to jenom jeden test – při každém dalším se to hodně mění, zejména u LTE připojení které je velmi nestabilní (bydlím poněkud v údolí, dům je navíc „zastrčený“ do svahu).

Download Upload
ADSL 14.7 Mbps 0.663 Mbps
LTE Modem 6.4 Mbps 4.3 Mbps
Speedify 19.4 Mbps 5.8 Mbps

Nedořešené věci s otazníky

Windows 10 by mělo mít funkčnost „NIC Teaming“ (píše o tom Paul Varghese například tady) ale není moc jasné, jestli to zvládají Windows 10 Professional (ty mám) nebo jestli je nutná serverová verze.

A také zda tohle bude fungovat s klasickou síťovou kartou a Wi-Fi připojením. Natož zda to bude fungovat i pro připojení „do Internetu“ (spšít to totiž je funkční jen v rámci lokální sítě kde to prostě „sečte“ bandwith dvou a více karet. Jenže tohle je jiný případ, tohle jsou dvě různé sítě (které obě vedou do Internetu)

A vlastně je tam ještě jeden háček, možná to umí jenom některé síťové adaptéry.

Přepínat snadné, sloučit nikoliv

2019-11-22 17_59_44-Síťová připojení.png
LAN a WiFi v jednom počítači problém není. Můžete je zapínat a vypínat. Pokud chcete jet přes WiFi tak prostě vypněte Ethernet. Pak si ho kdykoliv zapnete.

Když jsem tohle začal zkoumat (mám VDSL od O2 se slušným downloadem a klasicky mizerným uploadem a k tomu LTE modem s výrazně lepším uploadem a čas od času slušným downloadem), tak jsem narazil na řešení popsaná na začátku tipu. Ta se pro Windows 10 nehodí. Pak jsem narazil na řešení přes Speedify, to funguje ve Windows 10, ale (viz výše) má to nějaká omezení. Navíc se za to musí platit, což je jedná z věcí do které se mi nechce. Tenhle tip tedy hlavně neberte jako úplný a uvítám pokud jste narazili na nějaké další řešení a dáte vědět.

Budu to ještě muset chvíli zkoumat….

PS: Další tipy a triky pro Windows hledejte v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10