@365tipu

TIP#1379: Co je to statická IP adresa. Potřebujete ji? A co je to dynamická IP adresa?

IP adresu jako takovou tu řeší už tip Co je to IP adresa? A co je IPv4 a IPv6.  Kupodivu v něm ale není ani slovo o statických vs. dynamických IP adresách. Takže je vhodné to napravit.

Každé zařízení připojené k InternetuIP adresu – ať je to počítač, mobilní telefon, tablet, herní konzole, atd. IP adresa je mu přidělena v okamžiku zapnutí a zpravidla si ji ponechává minimálně po celou dobu, co je aktivní. Tedy alespoň u takových zařízení, které zůstávají na jednom místě. Mobilní telefony (vybavené mobilním Internetem) získávají IP adresu podle toho kde zrovna jsou – může se jim tedy velmi často měnit. Stejně tak získají různé IP adresy podle toho na jakou Wi-Fi síť se připojí.

Některé z přidělených IP adres jsou neveřejné, privátní – nacházejí se uvnitř nějaké privátní sítě a nejsou ani z Internetu přístupné – můžete pouze s Internetem komunikovat (vše prochází přes nějakou bránu, která jediná má veřejnou IP adresu).  Popsané to je v Co jsou to privátní IP adresy a proč je dobré to vědět

Můžete ale mít veřejnou IP adresu – tu bude zpravidla mít například vaše domácnost – router připojující vás přes VDSL kabelovku či nějak jinak bude mít veřejnou adresu, vaše zařízení doma budou ale mít neveřejné.

TIP: Co je to DNS?

Statická IP adresa

Statická IP adresa je pak taková, která je přidělena určitému zařízení natrvalo. Váš domácí router má velmi často a dlouhodobě stejnou IP adresu, ale není garantováno, že se někdy nezmění. Váš počítač či mobilní zařízení připojující se přes mobilní Internet pak velmi málokdy má dlouhodobě platnou a stále stejnou IP adresu – bude mu dynamicky přidělována nejen podle toho kde jste se zrovna připojili, ale prostě podle toho, jaké adresy jsou zrovna volné.

Statická IP adresa (internetová, veřejná) je velmi málokdy nutná – to že se IP adresa mění je zpravidla jedno. Mohou ale existovat využití, kdy je vyžadováno abyste měli stále stejnou IP adresu – například jako bezpečnostní prvek, když se přes Internet někam připojujete – ať už je to FTP, VPN či nějaké další věci. V takovém případě potřebujete aby vám poskytovatel Internetu (ISP) uměl přidělit stálou (statickou) IP adresu – a většinou to bude znamenat, že za to budete platit nějaký poplatek.

TIP: Jak zjistit komu patří IP adresa? Případně alespoň odkud pochází? a Jak změnit IP adresu?

Statické IP adresy mají také servery přístupné přes Internet – budete-li provozovat web (jako je 365tipu.cz) tak bude mít statickou IP adresu. Neznamená to ale, že by se v průběhu času nemohla změnit, tedy že by se například web server „přestěhoval“ někam jinam. A také to neznamená, že taková IP adresa patří jenom jednomu webovému serveru.

Statické IP adresy doma

Statickou IP adresu doma (nebo v uzavřené vnitřní síti ve firmě) si můžete zabezpečit sami – v routeru či DHCP serveru se dá rezervovat určitá IP adresa pro určitou MAC adresu – jinak i doma či ve firmě bude platit, že IP adresa vašeho počítače se může změnit – DHCP server (což je software přidělující IP adresy) jednu konkrétní adresu přiděluje vždy na určitý počet dní (doslova se říká, že ji pronajímá) a po vypršení tak můžete dostat jinou.

2019-06-16 14_21_33-{H__tmp_2017} - Far 3.0.3367 x64.png

Zjistit zda máte statickou či dynamickou adresu není snadné – jedině podle toho, že vám dlouhodobě zůstává stále stejná. Ale pokud statičnost (neměnnost) IP adresy nemáte pojištěnou, tak to neznamená, že za pár měsíců nedostanete jinou. Zjistit vlastní IP adresu je možné několika způsoby (popsané jsou v Jak zjistím IP adresu? Jak zjistím MAC adresu?).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky