@365tipu

TIP#107: K čemu se hodí veřejné DNS jako Google DNS či Open DNS

Možná by se spíš nejprve měl objevit tip, který bude řešit co to je DNS, ale snad mi při pátku prominete, že prostě naskočím rovnou někam doprostřed. A to konkrétně k tomu, k čemu se může hodit to, že použijete jiné DNS (servery), než ty, které vám vnucuje (nejčastěji) váš poskytovatel připojení k Internetu (ISP, operátor, atd).

DNS může za to, že když napíšete (nejenom) do prohlížeče http://365tipu.cz, tak si váš počítač (mobil, tablet) zjistí na jakou IP adresu má poslat požadavek. A umožní mu to se spojit se serverem, a vám přistupovat, v tomto případě, k webu. Za normálních okolností dostanete adresy dvou DNS serverů od svého poskytovatele připojení k Internetu. Většinou je navíc dostanete, aniž byste o tom vlastně věděli. Řeč je o tom podrobněji případně v Co je to DNS?

Je ale dobré vědět, že i tady máte svobodu a můžete si vybrat jiné DNS servery. Třeba takové, které budou rychlejší. Případně spolehlivější. A v neposlední řadě, které třeba nebudu cenzurovat domény s „nevhodným“ obsahem. V zásadě jsou nejsnáze použitelné dvě možnosti:

Google DNS u kterého si adresy DNS serverů nastavíte na 8.8.8.8 a 8.8.4.4 (IPv4) a /nebo 2001:4860:4860::8888 a 2001:4860:4860::8844, (IPv6).

TIP: Co je to DNS over HTTPS a jak (a proč) to zapnout?

OpenDNS u kterého si adresy DNS serverů nastavíte na 208.67.222.222 a 208.67.220.220 (IPv4)

Kosák přidal tip na  CZ.NIC ODVR (neznámo proč to píše anglicky ač to má být česky) což je místní česká varianta (podle názvu služby to fakt nepoznáte). Adresy jsou 217.31.204.130 a 193.29.206.206 (2001:1488:800:400::130 a 2001:678:1::206). DODATEK 015/16 – česky to můžete najít na www.nic.cz/odvr (což může být pro řadu z vás praktičtější), díky za odkaz

ipv4-setup-dns

Nebudu řešit, jakým způsobem se tyhle věcí nastavují, protože to je různé pro každý operační systém (příklad pro WIndows 8 můžete vidět napravo). Vždy ale musíte změnit nastavení svého síťového rozhraní (ať už karty v počítači nebo možná routeru co vás připojuje) a zpravidla z „automatického“ obdržení DNS přepnout na ruční. A vyplnit potřebné adresy.

TIP: Pokud se vaše internetové připojení zvládající jak IPv4 tak IPv6 chová podivně a jste v síti O2, tak mohu vřele doporučit vypnout IPv6. Bude následovat zázrak, po kterém se vrátí normálně použitelný Internet.

Osobně používám Google DNS a důvod je prostý, v síti O2 bylo dost běžné, že jejich DNS servery příliš nefungovaly a měly velký zlozvyky v tom, že zapomínaly některé domény aniž by k tomu byl zjevný důvod. Tehdy (rok 2010 prosím pěkně) jsme poprvé přešel čistě na Google DNS. Někdy loni jsem na chvíli zkusil návrat zpět, ale zjistili jsem, že Google DNS je v odpovědích paradoxně nesrovnatelně rychlejší, takže jsem se opět vrátil zpět.

TIP: Jak zabezpečit domácí Wi-Fi proti nezvaným hostům si pečlivě prostudujte, pokud si pořizujete Wi-Fi router.  Použití jiných DNS než přidělených od ISP tam hraje také důležitou roli

OpenDNS je s Google DNS srovnatelné v základní funkčnosti, ale nabízí toho mnohem víc. Nejsme si uplně jist tím, že něco takového je opravdu potřeba, ale věci jako „rodičovský zámek“ či filtrace na úrovní zákazníka se samozřejmě hodit můžou. To první pro rodiče, to druhé třeba pro firmu. Ale nechci to nijak hodnotit, takže jenom zmínka, abyste věděli, že tam něco takového je.

Poslední co je vhodné poznamenat je, že jakékoliv cizí DNS, tedy takové které si neprovozujete sami a nehlídáte sami, je potenciálně nebezpečné. Mezi DNS servery vašeho operátora a Google DNS žádný zásadní bezpečnostní rozdíl není. Včetně potenciálních rizik pro vaše soukromí, kde ale opět platí, že šmírovat pomocí vašich dotazů na DNS servery vás může prakticky kdokoliv.

gdns-tracert

PS: Zapamatovat si adresy Google DNS (tedy alespoň ty IPv4) je velmi snadné, takže je můžete snadnou používat i pro ověření výpadků konektivity. Ať už pomocí PING příkazu nebo přes TRACERT (traceroute), které vám umožní i lépe ověřit kde se případný výpadek konektivity pravděpodobně objevuje.

TIP: Od Valášek Altair dorazil dobrý nápad na použití dvou rozdílných DNS (tedy můžete dát jednu IP adresu z Google, druhou třeba OpenDNS). Řeší to situaci, kdy prostě jeden z poskytovatelů vypadne.

Jaké další veřejná DNS můžete využívat

DNS.Watch – dns.watch/index – myslí hlavně na soukromí. Služba, která žádné záznamy o tom co jste v DNS zjišťovali logovat nebude (ale váš ISP možná ano, takže klasicky, něco jako VPN by se mohlo hodit). Otázka je, jak tahle služba žije, protože v dubnu 2017 nemá bezpečný certifikát pro https.

Adguard DNS – adguard.com  – je jeden z produktů blokátoru inzerce Adguard a v dubnu 2017 byl v beta podobě.  Z toho že patří k blokátoru inzerce plyne i to, že umožňuje ochranu proti inzertnímu šmírování, phishingu a inzerátům vůbec. A možná stojí za zkoušku použít jako Adguard tak Adguard DNS.

Quad9 – www.quad9.net  – je novinka z roku 2017, používající jediný jmenný server s adresou 9.9.9.9 (proto „quad“ a „9“). Zároveň jde o příklad služby s ochranou – viz Jaké DNS služby používat, pokud chci mít ochranu proti rhybaření a dalším nebezpečím?

V dubnu 2018 Cloudflare spustilo veřejně použitelnou DNS, stačí si zapamatovat 1.1.1.1 (a 1.0.0.1).  IPv6 podobu hledejte na 2606:4700:4700::1111 a 2606:4700:4700::1001.

TIP: Internet DSL nefunguje? Co s tím?

Jsou výše uvedené DNS dostatečně rychlé a spolehlivé?

Možná si říkáte, proč byste měli používat nějaké DNS servery někde na „druhém konci světa“, když ty lokální budou rychlejší a spolehlivější. Může to být pravda, ale možná spíše ne. Výše uvedené služby jsou podstatně lépe technicky vybavené a dostupné, než ty lokální. Přesvědčit se o tom můžete například na DNS Performance

2018-01-21 09_38_43-DNS Performance - Compare the speed and uptime of enterprise and commercial DNS .png

PPS: Hodit se vám může ještě K čemu je (nejen) ve Windows soubor hosts a kde ho najdu a jak ho mohu editovat?.  A také Jak prorazit cenzorský firewall?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky