@365tipu

TIP#1174: Pro děti vytvořte na počítači, mobilu či tabletu vždy vlastní samostatné účty

Zmínka o vlastních účtech v počítačích pro děti padla už v Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači a jde o natolik podstatnou věc, že je dobré se k tématu vrátit v samostatném tipu.

O co vlastně jde? Většinou o domácí počítače či notebooky na kterých si budou vaše děti hrát hry nebo prostě brouzdat po Internetu. Později ale třeba i vyřizovat e.maily, při hraní her používat Skype (TeamSpeak, Discord, atd), sociální sítě (Facebook, Instagram, Messenger, Twitter).

Dost často rodiče dělají chybu, kdy dítě nechají na počítači používat jejich vlastní „dospělé“ účty. Zpočátku to nevadí, pokud jde o dítě v předškolním věku, tak nic moc na počítači dělat nebude, ale později vznikne zásadní problém – ovlivňuje historii prohlížeče, reklamu, může se dostat k heslům, může psát komentáře na YouTube a jinde „jménem“ rodičů, Skype účet rodiče kompletně zaplní kamarády, kteří pak spamují rodiče. Hrozí i to, že do počítače zavleče nějaké nechtěné věci, pořídí si škodlivá rozšíření do prohlížeče, pokusí se spustit nějaký ten vir. Ale i čistě prakticky, bude chtít používat programy, které rodiče používat nikdy nebudou .

Co člověk, to samostatný účet

Praktické řešení je jednoduché – v počítači i notebooku vždy dítěti (platí to pro všechny členy domácnosti) založte jeho vlastní (lokální) účet. A pokud je na počítači, tak vždy pod tímto účtem. Mobil později bude mít vlastní, takže tam bude také používat vlastní účet. Trochu komplikovanější to může být u tabletů, ale i tam by to chtělo aby buď tablet umožnil více účtů, nebo mělo dítě vlastní tablet.

Dnes je samozřejmě běžné, že účet na počítači (Windows 10) může být „síťový“ – opět platí, že byste měli založit dítěti vlastní účet u Microsoftu (pokud nepoužijete lokální účet ve Windows). Bude-li mít telefon s Androidem, tak samozřejmě i vlastní e-mail u Google (Gmail).  U telefonů a tabletu od Apple je to totéž, i tam jsou „Apple“ účty.

TIP: Nezapomeňte, že účty u Facebooku, Microsoftu, Google (atd) jsou až od 13 let, někdy dokonce až od 16 let. Někteří poskytovatelé služeb umožňují dětské účty – tak že jsou založeny, schváleny a ovládány rodiči. Mrkněte do Od kolika let je Instagram? A samozřejmě Facebook, Twitter, Google, YouTube a další? pro více informací. Pokud je dítě mladší třinácti let, tak to prostě moc neřešte a založte účet s jiným věkem než reálným.

Zejména e-mailový účet (ideálně Gmail,  ale je to na vás, vizKde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail?) bude dítě potřebovat, pro všechny ostatní věci totiž bude sloužit k založení účtu – Steam, Minecraft, všechny hry, tam všude je potřeba mít e-mailový účet jako základ.

Jedna praktická věc k dětským účtům je ta, že není dobré jim dávat k dispozici hesla k jejich účtům – tak jako tak musí jejich hesla být silná a unikátní – proto je lepší, pokud si s dítětem uděláte dohodu, že hesla prozatím mít nebude, aby mu je někdo nemohl ukrást. Bez problémů si s tím vystačíte tak do 11 až 12 let věku. Pak už je čas některá hesla k účtům dětem samozřejmě dávat.

Nezapomeňte děti poučit, že jejich e-mailové adresy, názvy účtů/e-maily a hesla (přihlašovací údaje) jsou opravdu důležité informace, které se cizím lidem jen tak neříkají. Nesmí je nikomu dávat v chatu, nesmí je psát někam na Internetu, hesla nesmí říkat ani kamarádům. K heslům případně ještě viz Jaká jsou nejpoužívanější hesla a jak vůbec zacházet s hesly na Internetu?

Dejte si pozor, že v některých hrách se účty kradou – patří sem například Minecraft, World of Tanks, aktuální Fornite, ale velké riziko je u Steamu (přes který nakupujete hry). Pokud je to možné, je dobré používat dvoufaktorové ověření i u účtů dětí v takovýchto situacích. Ostatně i onen účet u Microsoftu či Google (a jejich e-mail) může být dobré chránit.

PS: Berte tenhle tip vážně. Pokud necháte dítě hrát pod vlastním účtem v počítači, tak později, až bude starší, tak budete nutně potřebovat tohle změnit. A stěhovat všechny ty jeho hry a nastavení na nový účet bude hodně otravné.

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky