@365tipu

Jak smazat Microsoft účet a přihlašovat se do Windows lokálním účtem?

Možná máte účet od Microsoftu (viz Proč je (dobré)(špatné) mít k Windows účet od Microsoftu? A nejenom k Windows.) a používáte ho pro přihlašování k počítači, tabletu či notebooku. A nelíbí se vám, že s tímhle způsobem použití Windows je spojena obava o soukromí. Možná máte účet od Microsoftu protože jste si ho kdysi dávno založili ještě na Hotmailu, Windows Live, Passportu či na Xboxu.

Každopádně, než zrušíte účet u Microsoftu, tak je nutné vědět, že dnes tento účet je stejně univerzální přihlašovací nástroj jako účet u Google (viz například Jak si založit identitu (účet) u Google na vlastní e-mail? Může se hodit pro řadu služeb od Google) a mazat ho nemusí být  nejlepší nápad. Co se ale může hodit je, že ho nebudete používat pro přihlášení k vašim Windows – místo toho použijete klasický lokální účet.

2016-10-23 13_35_02-Nastavení.png

Krok první – vytvořte na počítači lokální účetWin+I (Nastavení/Settings) -> Účty/Accounts -> Váš účet/You Account. Tam najdete Přihlásit se místo toho místním účtem/Sign in with a local account instead. Následovat bude zadání hesla k vašemu Microsoft účtu a založení lokálního účtu. Na ten se poté musíte přehlásit, protože víš účet od Microsoftu půjde zrušit jenom pokud na něj nebudete přihlášení.

2016-10-20 19_01_28-Přepnout na místní účet.pngPOZOR: Smazání Microsoftího účtu z vašeho počítače bude znamenat, že zmizí veškeré s ním spojené soubory (uložené v jeho profilu na disku), informace i nastavení. Nově vytvořený lokální účet nic nemůže převzít, takže na tohle pamatujte, než vás napadne ho mazat.

Smazat Microsoft účet z počítače je možné na stejné obrazovce, kde jste už byli – jen musíte odrolovat až dolů a najít Další účty, které používáte/Other accounts you use – bude tam vidět váš Microsoftí účet a bude zde možnost ho odstranit (pomoci Odstranit/Remove). O mazání účtu ostatně i viz Jak ve Windows 10 smazat uživatele?

V tomto okamžiku jste ho ale smazali pouze z vašeho počítače a pokud se ho chcete zbavit zcela, musíte ho smazat ještě u Microsoftu. Pokud jste mazaný účet používali, tak je docela vhodné ještě před mazáním udělat pořádek – ze Store odstranit platební karty, smazat e-maily, vyprázdnit OneDrive (pochopitelně poté co jste si vše zálohovali).

TIP: Co se ve Windows stane s daty uživatele smažu-li účet uživatele?

Ke smazání účtu se vydáte na login.live.com a přihlásíte se abyste mohli pokračovat do Zabezpečení a ochrana osobních údajů/Security & privacy -> vlevo uvidíte Další Nastavení zabezpečení/More security settings. Po zadání hesla se dostanete na stránku, kde musíte odrolovat až dolů na Uzavřít můj účet/Close my account. Po nějakém to vysvětlování a zaškrtávání se konečně dostanete ke smazání účtu. Ale pozor, začíná běžet 60 denní lhůta, kdy můžete účet ještě získat zpět – stačí se přihlásit a odpovědět na nějaké bezpečnostní otázky. Po uplynutí 60 dnů bude účet nenávratně pryč.

Lokální účet je mimochodem jediná možnost, jak nemít ve Windows vůbec heslo – viz Jak ve Windows vypnout heslo? Je odstranění hesla bezpečné?

TIP: V Jak změnit e-mailovou adresu spojenou s Microsoft účtem? zjistíte, že účet nemusíte hned mazat, pokud třeba nevíte jak změnit e-mail, na který je vázaný. A nemusí to vůbec být e-mail od Microsoftu

Kde u Microsoftu smazat vaše nashromážděné osobní informace?  souvisí s předchozím, protože tady zjistíte, kde u Microsoftu na webu můžete smazat všechno možné (i nemožné) co si o vás shromažďuje.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky