@365tipu

TIP#535: Kde ve Windows najdu Group Policy Editor a k čemu je to dobré?

Group Policy Editor je jedna z hodně užitečných pomůcek, o které už byla řeč v několika zdejších tipech (mrkněte třeba přes vyhledávání). V českých Windows se to jmenuje Editor místních zásad skupiny a spustitelné je to poměrně snadno, z příkazové řádky stačí vyvolat gpedit.msc – získáte možnost ovlivnit řadu nastavení a vlastností systému, takových co běžně ani jinak nastavit nejdou.

Což je také přesně odpověď na to, „k čemu je to dobré“. Skrývá se zde nastavování stovek parametrů, vlastností a chování Windows a součástí Windows. Většina věci zde dostupných je mimochodem nastavitelná editací Registru, ale to je poměrně zbytečně složité, nešikovné a také místy i nebezpečné (když to zkazíte). Proto je dobré být s Group Policy Editorem (GPE) v kamarádské stavu.

Což má jednu vadu, GPE je dostupný pouze v Professional, Enterprise a Education verzích Windows. Což znamená, že pro Home verzi, nejrozšířenější v počítačích v domácnostech, poněkud není.  Můžete ale zkusit štěstí a podle návodu v How to Access the Group Policy Editor, Even in Windows Home & Settings to Try si ho přidat i do Home – ale varování, je to poněkud pokročilé kopírování a instalování, ale GPE vám může opatřit.

2016-06-18 08_02_01-Editor místních zásad skupiny.png

Používání GPE je poměrně snadné, v rozbalovacím stromu vlevo si najdete odpovídající skupinu nastavení, ty se vám objeví vpravo, po kliknutí na některé z nastavení se vám uprostřed objeví popis – je dostupný prakticky všude i v češtině, takže velmi snadno pochopíte o co se jedná. Když si konkrétní nastavení rozkliknete, zobrazí se vám popis a zároveň formulář umožnující vše nastavit. Je tam navíc i uvedeno, ve které verzi Windows dané pravidlo je možné použit, takže je snadno možné se orientovat.

2016-06-18 08_07_38-Automaticky přihlásit posledního interaktivního uživatele po restartování vyvola.png

V následujících tipech se můžete podívat na pár příkladů použití

UPOZORNĚNÍ  nakonec, které musí zaznít. GPE můžete lehce použít tak, že si ve Windows nastavíte něco co vám je poněkud rozbije. Takže než se rozhodnete GPE používat, velmi dobře si nastudujte, co že se to vlastně chystáte měnit.

TIP: Ve zdejším souhrnu ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete stovky tipů týkajících se nejenom Windows 10.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky