@365tipu

Jak ve Windows 10 (ale i dřívějších verzích) získat použitelný účet správce?

Možná jste si všimli, že ve Windows 10 máte pouze uživatelské účty (místní i Microsofti) a klasický účet administrator tam vůbec není. Nebo, lépe řečeno, někde se dobře schovává. Důvod je, alespoň v chápání Microsoftu, ten, že pokud běžný uživatel potřebuje spustit něco „jako správce“, tak si o to může říct (viz třeba Jak rychle otevřít příkazovou řádku Windows jako správce?).

Pokud chcete mít ve Windows 10 (ale i dřívějších, počínaje sedmičkami) účet jménem administrator tak tomu ale nic nebrání, stačí použít z příkazové řádky (pochopitelně spuštěné jako správce) následující příkaz

net user administrator /active:yes

Pokud ho později budete zase chtít zakázat (skrýt), tak stačí použít /active:no. Mimo příkazové řádky je také možné tento účet najít a povolit ve správě uživatelů. Důležité by mělo být, že byste neměli zapomenout tomuto účtu nastavit heslo.

Povolit účet administrator je dobré v okamžiku, kdy máte s počítačem nějaké problémy, neměl by být používán pro běžnou práci s počítačem. Práce pod tímto účtem má mimochodem jednu výhodu, spouštění věcí vyžadující práva správce se obejde bez odklikávání povolení přístupu přes UAC.

2017-01-01 10_09_58-Správa počítače.png

Zkontrolovat přítomnost administrator účtu můžete mimochodem hned v tom samém okně příkazové řádku, stačí použít net user a vypíší se vám všichni uživatelé, kteří jsou v daném počítači založené. Ono /active:yes|no můžete mimochodem používat i pro další účty.

Případně si přes Start (pravým tlačítkem myší) vyvolejte Správa počítače a tam najdete Místní uživatelé a skupiny. Nebo přes klasické Ovládací panely vyvolejte Uživatelské účty, tam uvidíte i ty, které jsou Microsoft účet a přes Spravovat jiný účet se dostanete i k dalším účtům.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky