@365tipu

TIP#842: Jak zjistím aktuální verzi DirectX? A co to vlastně to DirectX je?

DirectX je vymoženost od Microsoftu sloužící hlavně pro hry. Ve Windows/Xboxu samozřejmě a je to software, API (aplikační rozhraní), které je možné využívat pro grafiku, hudbu, video, 3D grafiku atd. Bez DirectX si dnes v zásadě žádnou hru nezahrajete, nikdo nebude programovat vlastními silami něco, co prostě může udělat právě skrz DirectX. Hlavně proto, že bude mít (teoretickou) jistotu, že jeho hra prostě poběží všude kde to jenom půjde.

Historie DirectX mimochodem začíná někdy v roce 1994, tedy v době kdy se Microsoft chystal uvést na trh Windows 95. Což byla doba, kdy se vlastně tak nějak přecházelo ze světa DOSu do světa Windows. Od tehdy první verze jsme se ale dnes (2017, léto) dostalo k DirectX 12, což je také případná odpověď na otázku „jaká je poslední verze DirectX„: Neznamená to ale, že by snad DirectX 10 či 11 bylo nepoužitelné – zejména proto, že řada starších (ale mnohdy i poměrně aktuálních) her používá právě ony starší verze DirectX. A neznamená to také, že pokud si pořídíte to nejposlednější DirectX, že vám některé hry (na některých grafických kartách) budou snad běhat lépe.

Jak zjistíte jakou verzi DirectX máte?

Z příkazové řádky spustíte „dxdiag„. Dozvíte se tam snadno jakou verzi máte, ale také řadu dalších užitečných informací – o grafické i zvukové kartě, ale také o vstupních perifériích (klávesnice, myš, joystick, atd).

2017-07-22 11_45_50-Nástroj pro diagnostiku rozhraní DirectX.png

Jak si nainstalovat poslední verzi DirectX?

Ve Windows 10 (a Server 2016) se musíte spolehnout na Windows Update, které by vám mělo DirectX (12 a 11.3) opatřit. stejně tak jako ve Windows 8 (a Server 2012) kde je buď DirectX 11.1 (Windows 8) nebo 11.2 (Windows 8.1). Do Windows 7 se také dostane přes Windows Update nebo s Windows 7 SP1 (verze 11.0 a 11.1), podobně tomu je u Windows Vista (DirectX 10/10.1/11). A pokud ještě stále máte Windows XP, tak tady půjde o DirectX 9.0c a instaluje se přes DirectX End-User Runtime.

Tradičně si dejte pozor na případné stahování DirectX z jiných zdrojů, než přímo od Microsoftu. Hrozí, že si do počítače pozvete něco, co tam nechcete. Stáhnout přímo je možné opravdu jenom verzi 9.0c a vše ostatní dorazí přes Windows Update. Dříve platná adresa www.microsoft.com/windows/directx už nějakou tu dobu nefunguje.

Řada her se dodává přímo s odpovídajícím potřebným DirectX – při instalaci se tak může nainstalovat i některá ze starších verzí nebo se stáhne a nainstaluje. Instalace DirectX může (ale nemusí) vyžadovat restart počítače.

Jak odinstalovat DirectX?

DirectX není uvedeno v Ovládacím panelu Programy a funkce a nemá tedy ani možnost odinstalace. Není ani ve Funkce systému Windows. Jediná možnost odinstalace je ta, že ve Windows Update najdete odpovídající balíček, který přinesl aktualizace nebo DirectX vůbec. Ve Windows kde bylo DirectX zahrnuto jako součást systému ale odinstalace vůbec možná není. Nepovedenou aktualizaci DirectX můžete vrátit zpět přes System Restore, tedy pokud budete mít k dispozici Bod obnovení a bude to vůbec fungovat.

POZNÁMKA: Většina „problémů s DirectX“ je ve skutečnost problém s ovladačem grafické či zvukové karty. Na tohle téma je tu třeba Jak ve Windows aktualizovat ovladače (nejen) pro grafickou kartu? a obecnější Jak mít software v počítači s Windows aktuální?

Pokud budete chtít pokoušet štěstí s řadou „zaručených“ návodů jako odstranit DirectX pomocí zásahu do Registru, tak rovnou předem nutno dodat, že si většionu způsobíte víc problémů než jste doposud měli. A jestli se ptáte, zda DirectX Happy Uninstaller funguje a je bezpečný? Nemohu potvrdit ani vyvrátit, nechystám se ho zkoušet. Je to každopádně placené software a na trhu je už docela dost dlouho.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky