@365tipu

TIP#509: Jak mít software v počítači s Windows aktuální?

Jedna ze zásadních věcí v zabezpečení vašeho počítače je ta, že máte aktuální operační systém a pokud možno i aktuální další software, které na vašem počítači používáte. Kritické to je u věcí co spíš v počítači mít nechcete (Flash či Java zejména, jsou zásadní problém), ale může se to týkat i čehokoliv dalšího. Příklad může být nedávno zjištěná zranitelnost v software jménem 7zip, kdy stačí aby vám e-mailem přišel ZIP, vy ho rozbalili. Někdo se pomocí této cesty dostane do vašeho počítače.

Udržovat počítač či notebook aktuální je poměrně problematické (mobilní telefony a tablety s Androidem či iOSem mají tohle zvládnuté lépe). Operační systém se naštěstí udržuje aktuální sám (viz například Windows Update, které se postará i o Microsoft Office). Některé programy mají také vlastní aktualizační software, takže třeba Chrome či Firefox se budou aktualizovat a nebudete nic moc řešit (a budou aktualizovat i případná rozšíření v nich instalovaná).

Poněkud složitější to je, pokud máte v počítači množství dalšího software, které se „samo“ aktualizovat neumí. Některé vás alespoň upozorní, že si máte novou verzi stáhnout (dělá to třeba ThumbsPlus), ale řada programů nic takového nemá. Musíte se sami zajímat, jestli se objevila nová verze. Což je něco, co by bylo dobré nějak automatizovat. A pár řešení by tu bylo.

POZNÁMKA: Pokud používáte Linux, tak jste na tom také podstatně lépe, protože je zcela běžné, že věci do něj instalované přes klasické balíčky se aktualizují. Ale i tam mohou existovat věci, které jste si takto nepořídili, nebo které se přestanou aktualizovat a mohou být zdrojem nebezpečí.

Dvě vyzkoušené možnosti

Na FileHippo najdete FileHippo App Manager, což je typická ukázka dalšího možného způsobu řešení – prohledá váš počítač, zjistí co používáte (máte nainstalováno, přítomno) a pokud má dostupné informace, tak vám řekne, co byste měli aktualizovat.  Využívají k tomu to, že FileHippo je služba odkud můžete stahovat programy. Co FileHippo App Manager zjistí pak můžete napravit buď ručně, nebo přímo s pomoci tohoto programu vše stáhnout a nechat nainstalovat.

2016-05-20 18_59_32-FileHippo App Manager.png

Podobně jako ostatní podobné programy, i tento umí vyhledávat potřebné aktualizace automaticky – bude to dělat podle toho jak si to nastavíte, ale můžete si ho spouštět i ručně. Pamatujte ale na to, že úspěšnost závisí hlavně na tom, jestli tento program najde na FileHippo novější verzi.

Pokročilejší (v rozsahu) by měl být Secunia Personal Software Inspector (dnes už od Flexera Software, ale jako Secunia PSI byl znám řadu let). Používal jsem ho už před mnoha lety, v doby kdy většina dnešních automatických aktualizací byla hudbou budoucnosti a fungoval velmi dobře. [11.03.18] k 20. dubnu 2018 končí

2016-05-20 19_22_03-Secunia PSI.png

PSI není spojené s žádným místem pro stahování software, takže pokud najde něco neaktuálního a kliknete si na aktualizaci, odvede vás běžně na webové stránky, kde je možné stáhnout novou verzi. Pokud máte v systému více disků a programy instalujete i jinam než na systémový, tak si v Nastavení nezapomeňte povolit prohledání i těch dalších.

TIP: Podobné programy vám občas pomohou objevit, že v počítači máte něco, co už si ani nepamatujete, že tam máte. Dost užitečná záležitost, která vám případně umožní se zbytečného software zbavit. Při psaní tohoto tipu jsem tak například zjistil, že mám v počítači předchozí a aktuální 7Zip. A taky, že je čas odstranit Picasa aplikaci.

Další (nevyzkoušené) možnosti

Jedno z jednodušších a nepříliš velkých řešení je, že použijete pro stažení vašeho software službu Ninite. Ta má docela zajímavé možnosti ve stahování více software najednou, ale hlavně má cesty pro zjednodušení aktualizace.

Poměrně zajímavě vypadá Appupdater, ale otázkou zde je, zda je ještě udržovaný a aktualizovaný. A pak také tím, že na jeho webu najdete i Package Installer Comparison se srovnání Appupdateru s dalšími podobnými programy. Jako inspirace na další docela dobré.

Software Informer Client jsem nikdy nezkoušel, ale bývá mezi doporučovanými řešeními.

Software Update Monitor (SUMo) od KC Software je další možná varianta (opět nezkoušená a pozor, ti co ho zkoušeli varují, že při instalaci se musíte dobře podívat co dalšího si pustíte do systému)

Heimdal FREE nevypadá, že by měl tak široké možnosti jako třeba výše zmíněné Secunia PSI, ale snaží se kontrolovat stav vašich aplikací každé dvě hodiny a udržovat je aktuální.

Avira Free Software Updater nezvažujte, při instalaci se vím do prohlížeče bez ptaní dostane Avira Browser Safety a vzhledem k tomu, že se i Avira antivir chová jako neodstranitelné malware, tak tuhle možnost rozhodně vynechejte.

Kaspersky Softare Updater  možná stojí za vyzkoušení, i přes kontroverze okolo ruských kořenů Kaspersky jsou jejich produkty spolehlivé.

Postřehy na závěr

Řešení pro udržování vašeho počítače (zdůrazním Windows počítače) v aktuálním stavu je víc, ale jednu věc je asi potřeba zdůraznit. Nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud si zvolíte více než jedno z výše uvedených řešení. Osobně bych asi doporučil kombinaci řešení od FileHippo a Flexera/Secunia.

TIP:  Jak ve Windows aktualizovat ovladače (nejen) pro grafickou kartu? poradí jak na aktualizaci ovladačů. Nejenom pro grafickou kartu

Občas se může stát, že jeden z výše uvedených vám bude tvrdit, že nemáte něco aktuální a jiný naopak bude říkat, že to aktuální je. Řešení je jediné, vlastní hlavou si to jít ověřit.

Je běžné, že PSI objeví přítomnost nějakého prastarého software někde uvnitř jiného software – nejčastěji to mohou být staré knihovny, které jsou součástí něčeho co používáte. Je na na vás, abyste zvážili nakolik to je či není rizikové. S odinstalací vám mohou pomoci programy uvedené v Jak snáze odinstalovat aplikaci či program ve Windows?

Je velmi dobré, abyste z počítače odstraňovali věci, které nepoužíváte. Dnes je cokoliv možné stáhnout a nainstalovat velmi rychle (pokud to tedy není zrovna něco jako 19 GB nějaké té nové hry). Není opravdu dobré mít v počítači desítky věcí, které k ničemu nejsou.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky