@365tipu

TIP#1171: Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači

Je tu další díl série „Jak nastavit soukromí“. Vlastně měl možná být napsaný jako první, protože bezpečné chování na počítači (a dnes i bezpečné chování na mobilu) jsou ty nejzákladnější věci. Skutečnost je ta, že těch věcí co vás na Internetu ohrožují je mnoho a zabezpečení počítače a bezpečné chování na něm sice je základ, ale v samostatné podobě stejně nebude stačit.

Na tento tip navazuje Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na notebooku – bezpečné chování a používání notebooků (laptopů) má totiž ještě pár dalších požadavku.

1) Antivirové software a antimalware

Klasika, nutná, zásadní. Pro Windows zcela rozhodně, pro Mac OS se hodí, pro Linux se možná dá vynechat, ale pokud na počítač s Linuxem pustíte obyčejného člověka, je dobré počítač chránit i před jeho špatnými nápady. Tohle řeší samostatné tipy – Antiviry pro Linux a antivirové programy pro Windows. V nich případně najdete i další související články. K malware vůbec také viz Co dělat, když na mém počítači vyskakují reklamy?

Je bezpečné přesunout soubory ze zavirovaného počítače do nového počítače? Tohle vás sice bude zajímat až když si virus pořídíte, ale dobré vědět je to už předtím

2) Aktualizace operačního systému i software. Prostě údržba

Tohle platí všude. U mobilů, tabletů, počítačů, notebooků, routerů – musíte se starat o to, aby váš operační systém (Windows, OS X, Linux, Android, iOS, atd) byl aktuální. Stejně jako je nutné si hlídat aktualizace aplikací (software), které na počítači používáte.

Některé bude nutné aktualizovat ručně, některé se budou aktualizovat vlastními mechanismy nebo z obchodů. Tady se vám bude hodit i  Jak je to ve Windows 10 s aktualizacemi operačního systému a dalších programů? a Jak mít software v počítači s Windows aktuální?

Vedle aktualizace byste měli čas od času udělat úklid nepoužívaných aplikací (software). Platí to u mobilů a tabletů a je velmi vhodné to dělat i v klasických počítačích a noteboocích. Nejenom pro ušetření místa na disku, ale také proto, že staré nepoužívané věcí mohou být rizikové. K údržbě je tu jeden velmi užitečný tip v podobě Co udělat s počítačem, tabletem či mobilem vašich rodičů či rodiny, na který se nikdo dlouho nepodíval?

TIP: Mimochodem, do údržby patří i pravidelné čištění počítače od nánosů prachu. Řeč je o tom v Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší a není to sice otázka bezpečí a soukromí, ale toho, že vám počítač (nebo něco v něm) hned tak neodejde.

3) Zálohování

Tohle platí všude, ale to už  víte. Počítač je potřeba zálohovat – má pevný disk nebo SSD a pokud tahle součást odejde, přijdete o všechno. Část věcí můžete řešit přes využití cloudových úložišť, ale to vám neudělá zálohu systému (a navíc asi těžko budete nějaký ten TB velký disk zálohovat do cloudu). Tady můžete najít užitečné věci v  Čím zálohovat počítač s Windows? A proč vůbec zálohovat

2018-09-16 09_02_48-My LastPass Vault.png

4) Bezpečná práce s hesly (přihlašovacími údaji)

Sem patří všechna ta nesmírně důležitá pravidla pro tvorbu hesel (složité, unikátní, atd) a použití správců hesel pro vytváření i „pamatování si“. Ale také to, že nikomu nebudete svá hesla dávat a pro podstatné účty budete používat dvoufaktorové ověření. Také to, že si budete dávat pozor kam hesla vkládáte.

Domácí počítač by měl být opatřen heslem pro každý účet, který na něm vytvoříte. Ve Windows 10 můžete přihlašování zjednodušit pomocí PIN, ale pořád platí, že je velmi vhodné aby každý člověk měl vlastní účet a každý takový účet měl heslo.

TIP: Pozor na screenshoty (snímky obrazovky), které vkládáte na sociální sítě a weby!

5) Na Internetu neklikejte na cokoliv bez přemýšlení

Dnes se hodně činností odehrává v okně prohlížeče, takže zásadní pro zachování bezpečí i soukromí je, že se budete bezpečné chovat v prohlížeči. Nebudete klikat na divné odkazy, na různé vyskakovací věcí nebudete vždy odpovídat OK/Ano, naučíte se rozpoznávat phishing. Vyplatí se blokovat reklamu (protože přes ní přichází viry a malware).

Do bezpečného chování v prohlížeči patří i potřeba používat šifrované (https) připojení. Ale o tomhle (a dalších věcech) je řeč v řadě dalších tipů týkajících se (třeba) Facebooku a podobně.

Sem ale také rozhodně patří bezpečné chování v e-mailu. To má samostatný tip Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem?

6) Pozor na to jaké software (programy, aplikace) si pořídíte

Nejvíce problémů ve Windows vzniká tím, že si někdo chce stáhnout něco co obsahuje malware, virus, ransomware (Zaplatit výkupné při zásahu ransomware? ) či adware. Pravdou je, že se to občas obtížně poznává, ale tady platí klasika – obezřetné chování, stahování pouze z ověřených zdrojů, hodně pomůže antivirus/antimalware zmíněné na počátku. A pozor na to, že ani „obvyklé“ zdroje software nejsou zárukou, viz Mám se bát používat weby jako Download.com, Tucows či ty české jako třeba Slunečnice.cz?

Některé věci si do počítače rozhodně nepořizujte a pokud už tam jsou, tak je velmi rychle odstraňte. Typický příklad je Flash nebo Java, ale je toho trochu víc. Tady pomůže Věci, které byste velmi rychle měli odstranit z Windows

Velký pozor si dávejte na rozšíření do prohlížeče – ať už je to Chrome, Firefox či Edge. Právě tam se objevuje záplava věcí, které do počítače dostat nechcete. Pomoci může Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy

TIP: Tady se může hodně hodit Jak ve Windows bezpečně testovat programy? Virtuální stroj nebo sandbox

7) Nenechávejte počítač volně dostupný (odemčený)

Tohle pravidlo je sice dobré hlavně v zaměstnání, ale hodí se i u notebooku „od kterého si jenom na chvíli odskočíte“. Pokud odcházíte od počítače dále než na dohled tak ho určitě zamkněte. Tak aby další použití vyžadovalo nové přihlášení. Viz Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem

8) Počítače je nutné vypnout, uspat nebo hibernovat

Pokud skončíte s počítačem či notebookem práci, tak zcela rozhodně vypnout, uspat nebo hibernovat. Je to jak bezpečnostní opatření, tak otázka úspory energie. Preferovaný způsob je mimochodem hibernace, protože tam opravdu poté dojde k vypnutí. Uspání je vhodné jenom pro krátkodobé „vypnutí“.

9) Šifrování

Pokud chcete mít jistotu, že případný zloděj co získá přístup k vašemu pevnému disku (nebo SSD) nezíská přístup k jeho obsahu, tak je nutné šifrovat.  Tady je dobré připomenou i Jak chránit notebook (laptop) pro případ ztráty či odcizení? a Jak nastavit notebook či tablet s Windows 10 pro dohledání v případě ztráty či odcizení?

U šifrování nezapomínejte ani na externí média, tedy ani na USB klíčenky (ostatně viz Jak šifrovat data na USB klíčence?)

TIP: Nezapomeňte na otázku  Soukromí v cloudových úložištích. Některé věci tam prostě nepatří a můžete v počítačích šifrovat, ale když to odešlete do cloudu, tak to moc nepomůže.

10) Firewall a další věci týkající se připojení k Internetu a do sítě

Dnes už každý počítače má automaticky firewall, takže není potřeba si tuhle bezpečnostní pomůcku pořizovat – důležité ale je, ji nevypínat. Tady je ještě dobré připomenout takové ty věci jako vhodnost nezapínat dostupné sdílení disku/složek z počítače přes síť pokud nejste doma. Ale také to, že není dobré si do počítače pořizovat nějaké software, které z něj dělá servery (webový, SQL, atd), aniž byste si byli jisti případnými rizika a uměli tohle vše správně nastavit.

U notebooků nezapomeňte na důležitá bezpečnostní pravidla týkající se WiFi. Ta co platí i pro mobilní telefony a tablety, ale pootože do WiFi připojujete zařízení často umožňující přístup směre DO zařízení, tak ještě podstatnější.  Mrkněte na seriály Wi-Fi mýty.

TIP: V Jak zabezpečit domácí Wi-Fi zjistíte jak se postarat o bezpeční na domácí WiFI.

11) Vzdálený přístup

Pozor i na různé pomůcky pro vzdálený přístup, ať je máte správně (bezpečně) nastavené a nemůže přes ně kdokoliv proniknout do vašeho počítače. Tady viz Jak bezpečně používat TeamViewer (ale i jiné software umožňující vzdálený přístup) a Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows?

12) Nepoužívejte účet s právy správce

Letité pravidlo pro Windows, vyhněte se tomu, že váš účet bude správce (mít práva správce). Ve Windows 10 už naštěstí řešené podstatně lépe, ale stále vhodné na to pamatovat. Účet s právy správce je vhodné používat jenom pokud spravujete počítače, ne když normálně pracujete.

13) Pozor na děti

Pokud jde o počítač patřící dítěti nebo kde dítěti umožňujete hrát hry a brouzdat po Internetu, tak je zde zásadně vysoké riziko, že udělá něco co nemá – zejména co se pořízení virů/malware týče. Ale třeba i porušování autorských práv.

Tady platí i již dříve zmíněné, udělejte dítěti vlastní účet v počítači a také mu založte vlastní účet pro použití na Internetu. Pokud je malé, tak buď využijte dětské účty, nebo prostě nezadávejte reálný věk (viz Od kolika let je Instagram? A samozřejmě Facebook, Twitter, Google, YouTube a další?). Nikdy, opravdu nikdy, ho na Internetu nenechávejte pod vaším „dospěláckým“ účtem. Tohle je podrobněji popsáno v Pro děti vytvořte na počítači, mobilu či tabletu vždy vlastní samostatné účty

14) Prolínání práce a osobních věcí

Už v Co nikdy nedělat na pracovním počítači, telefonu či tabletu je řešeno to, jaká rizika přináší to, že si na pracovním počítači (či jiném zařízení) děláte osobní věci. Platí to ale i opačně, na osobním počítači byste měli být s pracovními věcmi velmi obezřetní.

Když už musíte na jednom počítači dělat osobní a pracovní věci, tak je zkuste co nejvíce oddělit. Podrobněji viz Jak v jednom počítači oddělit osobní a pracovní věci?

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky