@365tipu

Jak je to ve Windows 10 s aktualizacemi operačního systému a dalších programů?

Panuje poněkud mylné přesvědčení, že nemůžete žádné aktualizace Windows 10 odmítnout – skutečnost je ta, že nemůžete odmítnout bezpečnostní opravy. Což je sice diskutabilní, ale abych pravdu řekl je to do vcelku přijatelné – hlavně s ohledem na záplavu lidí, kteří ignorováním právě těchto aktualizaci způsobují více problémů než užitku.

Měli byste také vědět, že Windows 10 mohou k stahování ale i k síření aktualizací využívat počítače uživatelů, což je funkčnost, kterou je také možné vypnout. Podrobnosti najdete v Jak zamezit využití mého počítače pro aktualizace dalších počítačů s Windows 10?

Samotné nastavení aktualizaci (Nastavení -> Systém -> Update & Security a poté Windows Update) má ještě Advanced options (Pokročilé možnosti).

Jak je to ve Windows 10 s aktualizacemi operačního systému a dalších programů?

Právě v nich můžete nastavit, jak se aktualizace budou chovat.

TIP: Zcela zamezit aktualizacím (a tím i restartům)? Ano, i to je možné, ale jde to jen přes vypnutí služby Windows Update a pokud se to rozhodnete udělat, měli byste vědět co děláte. 

  • Druhá volba umožňuje abyste přes Windows Update získali i aktualizace pro další produkty Microsoftu. Pokud se nepletu, tak tohle byl kdysi rozdíl mezi Windows Update a Microsoft Update
  • Třetí volba je podstatná v tom, že vám umožní odložit aktualizace („Defer upgrade“), ale je možné, že v Home verzi Windows 10 tohle dostupné není. A nemá to vliv na instalaci bezpečnostních oprav.

TIP: V Jak ve Windows (7, 8 i 10) omezit automatickou aktualizaci ovladačů zařízení je řeč o tom, jak je možné vypnout automatickou aktualizaci ovládačů. Což vůbec není špatný nápad. A hodit se může i Jak aktualizovat Windows 10?

Zbylé dvě věci, které vidíte na prvním  screenshotu, jsou přístup k historii aktualizaci a přístup k nastavení toho, odkud se aktualizace stahují a zda je váš počítač také může poskytovat dalším počítačům (viz Jak zamezit využití mého počítače pro aktualizace dalších počítačů s Windows 10?).

Staňte se beta testerem

Ve zbylé části nastaveni Windows Update si ještě můžete zkusit zahrát na testovacího uživatele, „insidera“ a dostávat tak různorodé novinky dříve, než je Microsoft uvolní pro všechny uživatele. Než si něco takového aktivujete, tak pozor, cesta zpět k „čistým“ Windows není dost dobře možná.

Jak je to ve Windows 10 s aktualizacemi operačního systému a dalších programů?

TIP  Jak zabránit (dočasně) aktualizaci Windows či ovladače ve Windows 10 vám prozradí, že existuje pomůcka, která dokáže pozastavit instalaci něčeho, co způsobuje problémy.

Než si něco takového aktivujete, tak pozor, cesta zpět k

Poslední volba, Privacy Settings (nastavení soukromí) nemá s Windows Update vlastně nic společného, prostě vás zavedou do Nastavení soukromí.

POZOR: Od Windows 10 April 2018 Update se událo hodně změn v nastavení Windows Update.  Viz například Jak omezit využití internetu pro stahování aktualizací Windows (Windows 10 April 2018 Update)

TIP: Průvodce jménem Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10. A Windows vůbec vás navede na další články a tipy, které se týkají Windows 10 (a Windows vůbec). Včetně toho jak provést upgrade, čeho se vyvarovat, co udělat po upgrade. 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky