@365tipu

TIP#306: Mám se bát používat weby jako Download.com, Tucows či ty české jako třeba Slunečnice.cz?

Na Internetu najdete množství webů, služeb, které nabízejí zdarma dostupné software – například  Download.com (CNET), Tucows, BrotherSoft, Softonic, FreewareFiles či SourceForge z těch zahraničních. V Česku mezi ty největší a nejznámější patří Slunečnice.cz, Stahuj od Centrum.cz, Sosej.cz, Studna.cz či Instaluj.cz. A měli byste, hned na samém počátku, vědět, že stahovat software z těchto webů vám může přinést zásadní problémy.

Bývaly doby, kdy tyto weby byly použitelné, spolehlivé, software na nich bylo prosté adware či crapware, ale hlavně, bylo skutečně bez virů či jiného malware. Dnes je pravděpodobnost toho, že si něčím staženým z těchto služeb zavirujete počítače značná. V příznivějším případě to nebudou viry či malware, ale jenom nějaký ten „PUP“ neboli „potentially unwanted programs„, tedy prostě něco co jste vůbec nechtěli. Jako třeba vloudivší se rozšíření pro prohlížeč, něco co vyměňuje reklamu nebo dělá nějaké jiné psí kusy.

Zásadní problém se skoro všemi těmito weby je, že originální software obalují do vlastních instalačních programů (či dokonce do instalačních programů od třetích stran). Některé z nich o tom uživatele informují v Podmínkách užíváni, ale řada z nich si s tím vůbec nedělá starosti.

2015-11-02 07_12_16-Free YouTube Downloader - Free download and software reviews - CNET Download.com

Česká Slunečnice například automaticky přibaluje zbytečnou Lištičku od Seznamu, takže pokud si zapomenete ono zaškrtávátko zrušit, získáte klasicky něco, co k ničemu nepotřebujete (ale aspoň to není škodlivé jako jiné přídavky).

TIP: Mezi těmi výše zmíněnými najdete i SourceForge, který se někdy v první polovině tohoto roku stala zásadně nebezpečným místem, odkud cokoliv stahovat je velmi rizikové. Viz SourceForge opět přidával adware, kam nemá. Tentokrát šlo o GIMP

V řadě webů se navíc setkáte s různě vtipně umístěnými falešnými a zavádějícími tlačítky označenými jako Download/Stáhnout a skutečný odkaz na stažení bude velmi nenápadný. Cílem opět je dostat do vašeho počítače něco co nechcete (a za co provozovatel webu dostává zaplaceno).

Jak se vyhnout problémům s podobnými weby?

Především, pokud je to možné, jděte přímo k autorům programu a stahujte přímo z jejich webu. Zásadní a nejvíce užitečné řešení, byť i zde je dobré si předem zkusit přes vyhledávání ověřit, jestli nejsou s oním „zdarma dostupným“ programem nějaké špatné zkušenosti.

Je zcela určitě vhodné mít aktivní antivirové a antimalware software. Viz Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit? ale zde je nutné dodat, že to není 100% spolehlivé, přibalené věci nemusí být detekovány, nebo jsou tak nové, že je daný antivir/antimalware neumí. Což je také nejčastější důvod, proč z některého z těchto webů prostě chytnete 100% vir – používají zpravidla jeden antivirový program (například česká Slunečnice podle všeho ESET) a ten prostě nic nedetekoval (zpravidla ani nemohl, samotný virový přídavek je dobře skrytý nebo to není antivirem považováno za virus).

TIP: Ve Kde stahovat freeware a shareware?  najdete poměrně bezpečné, ale také zásadně nebezpečné zdroje pro software.  Tady je vhodné se zmínit o Co je to PUP (Potentially Unwanted Program)?

Můžete využít virtuální stroj (viz Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Vážně! Ale užitečné to je na víc věcí) a „nanečisto“ si pustit instalaci a pak ověřit co se stalo. Nezapomeňte, řada malware/crapware se ale chová tak, že při instalaci nic špatného nedělá, začne až později, aby uživatel hned na začátku nezasáhl.

Pokud program, který si chcete stáhnout, není nikde jinde, než na některém z potenciálně nebezpečných webů, tak zkuste jestli nemá nějakou vhodnější alternativu. Prostě jiný program, ideálně Open Source (do kterého je možná více vidět), když už tedy řešíme programy dostupné k použití zdarma.

TIP: Hledáte užitečné programy? Zkuste tipy v K čemu slouží PortableApps.com a jak můžete mít programy bez nutnosti je instalovat, Software pro Linux, bez kterého se neobejdete, Tipy na užitečné software pro MAC a Tipy na hodně užitečné software, které navíc můžete mít zdarma. Mimo to ale najdete desítky dalších tipů na software s pomocí štítku Software.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky