@365tipu

TIP#217: Mohu si z Internetu stáhnout nějaké software, které se normálně prodává?

V Mohu si z Internetu stahovat film či hudbu? Je to legální? byla řeč o tom, že stahovat hudbu či filmy je v zásadě legální, byť to může mít různé zádrhele a dodnes se ani právníci vlastně neshodnou jak to je. Jenže, jak je to se stahováním software? Zcela bez ohledu na to, jestli k tomu použijete P2P (a tím pádem také něco sdílíte ven) nebo ne?

U software je to totiž složitější, nebo možná jednodušší. Software totiž nemá v zákoně nic, co by umožnilo jeho nelegální stahování, tedy, lépe řečeno, stahování nelegálních kopií. Natož pak, pochopitelně, šíření nelegálních kopií. Software, pokud je to software, které se normálně prodává, si prostě musíte koupit. Nebo si pořídit nějaké jiné, které je buď zadarmo (freeware, shareware, atd) nebo Open Source, nebo ho za nějakých jiných podmínek můžete používat bez placení.

Měli byste vědět, že k  většině komerčních placených programů najdete alternativu, která je dostupná zdarma. Nemusí vždy být tak geniální a dokonalá, ale pro řadu věcí může stačit. Na @365tipů je řada tipů, které se věnují tomu, jak nahradit nějaké software jiným (měl jsem jim dávat extra štítek, ale na tohle jsem bohužel nějak zapomínal). Namátkou: náhrady za Adobe Illustrator, náhrada Microsoft Publisher, nepostradatelné aplikace pro iOS, nepostradatelné aplikace pro Android, náhrada za Adobe Photoshop, nepostradatelné software pro Linux, software pro MAC a pro Windows.

Cokoliv na dosah kliknutí myši, kradené, nejisté a nebezpečné.

Pokud se rozhodnete software krást (a promiňte mi to, ale software nekradu je hodně dobré životní krédo), tak riskujete. Pokud jste jednotlivec, tak většinou riskujete jenom to, že v tom co si „ukradnete“ je schovaný nějaký ten virus, malware, ransomware, backdoor. Dnes se tohle dělá čím dál tím víc. Případně se schovává, a to už je skoro zaručené, v různých generátorech klíčů a „crack“ programech (vyplatí se podobné věci spouštět ve virtuálním stroji).

Pokud jste firma, tak riziko je hlavně v tom, že vás někdo ochotně udá. Ať už bývalý zaměstnanec nebo konkurent. Popravdě, pokud jste své podnikání založili na používání kradeného software tak vám to v zásadě patří, dost výrazně si zjednodušujete život proti těm, kteří si software koupili. A nebo, což je také podstatné, používají software, které je dostupné zdarma, ať už jde o Open Source či cokoliv dalšího. Může to být pracné a chtít změnit vlastní přístup a chování, ale na druhou stranu, je to legální. Je to čisté.

Ale zpět k tomu, že samotné stažení nelegálního (nelegální kopie) software je problém. Pokud jste si opravdu jisti, že něco takového děláte, tak to samozřejmě problém je. Je dost jasné, že pokud někde narazíte na „Photoshop“ a ono je to zadarmo, tak to dost těžko bude legální. V některých případech to může být hůře poznatelné, takže tady má zákon, nakonec stejně jako u hudby, trochu problém – jak poznat že to co stahujete není nelegálně šířené a že to nesmíte použít, dokud si to nekoupíte?

TIP: Co je to freeware? A co je to shareware? A co Open Source? vám vysvětlí, jaké jsou licenční možnosti u software. A těch něco-ware tam najdete ještě daleko více.

No, špatná zpráva je, že byste si to prostě měli ověřit, najít si výrobce daného software, podívat se jak je na tom s licenčními podmínkami. A podle toho posoudit, jestli to co stahujete je legální nebo nelegální.

Pokud vás snad tento tip zklamal a pobouřil, protože snad pirátění a kradení software považujete za normální a snad jste dokonce přesvědčení, že tím nevzniká žádná škoda, tak je mi to moc líto. A moc se omlouvám. Já tenhle názor nesdílím.

TIP: Ve Kde stahovat freeware a shareware?  najdete poměrně bezpečné, ale také zásadně nebezpečné zdroje pro software. 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky