TIP#186: Jaké jsou alternativy pro Adobe Illustrator, v čem vytvářet vektorové malůvky?

Adobe Illustrator je dlouholetou klasikou pro vytváření jakýchkoliv vektorových obrázků, ilustrací, kreseb i složitějších věcí. Jenže, Adobe Illustrator je drahá záležitost, od doby kdy vše přešlo na Adobe CC se navíc vše platí v podobě měsíčního poplatku, takže možná budete chtít vědět, v čem jiném můžete pracovat, když si prostě nechcete Adobe koupit (a ani ukrást).

Zdarma dostupné software pro vektorové kreslení

Inkscape – www.inkscape.org – zadarmo, Linux, Windows, MAC OS X. O tomhle software, které je navíc OPen Source je na @365tipu zmínka již několikrát – v užitečném software zadarmo pro Windows, v přehledu náhrady pro Microsoft Publisher, v přehledu alternativ pro Photoshop a samozřejmě i v přehledu užitečného software pro Linux.

Inkscape - www.inkscape.org - zadarmo, Linux, Windows, MAC OS X. O

Serif DrawPlus Starter Edition – www.serif.com – Windows, Starter Edition zdarma, DrawPlus za 119 USD

Dia – wiki.gnome.org/Apps/Dia – zadarmo, Linux, Windows, Mac OS X. Zde je možné vhodné dodat, že to není až tak plná alternativa pro vektorové kreslení, specializuje se totiž na diagramy, vývojé diagramy, infografiky a tak podobě.

TIP: V čem otevřít SVG a co to vůbec je a nesmíme zapomenout na Co to znamená “logo v křivkách” a jaký formát souboru budete potřebovat co se hodí pro grafiky, marketéry i webdesignery.

OpenOffice Draw – www.openoffice.org – zadarmo, Windows, Linux, Mac OS X. Dost často se zapomíná, že  OpenOffice je Draw, který je možné zařadit také do tohoto přehledu. A podobně jako předchozí Dia tohle spíš využijete pro různorodé diagramy .

Zoner Callisto – www.callisto.cz – je český program na vektorové kreslení. A navíc je zadarmo.  Jediná vada může být, že s pátou verzí skončil další vývoj.

Gravit – www.gravit.io  – je zadarmo, tedy poté co si založíte účet a nečekejte stahování, jde o čistě online pomůcku. Takže by vlastně měla patřit spíše někam jinam, třeba tam kde je řeč o Canva (viz Online služby pro tvorbu letáků, bannerů, log, obrázků s citáty a tak vůbec).

TIP: V Jak snadno vytvářet obrázky pro blog či sociální sítě? najdete mé tři nejvíce používané služby na získání fotek zdarma. A pak také další služby, které vám umožní je využít dál. 

Placené alternativy

Pokud nechcete platit, tak velmi pravděpodobně Inkscape je dobrá volba. Včetně toho, že je dostatečně multiplatformní. Pokud platit není problém, ale prostě nechcete Adobe, tak tady jsou další placené alternativy.

Intaglio – www.purgatorydesign.com – 89 USD, Mac OS X

Mischief – www.madewithmischief.com – lze v určité podobě používat zdarma, jinak 25 USD, Windows, Mac OS X

Affinity Designer – affinity.serif.com – Mac/iPad, Windows, 50 USD

Affinity Designer - affinity.serif.com - Mac, 50 USD

Sketch – www.bohemiancoding.com/sketch  – Mac, 99 USD (cena z 2015/11)

CorelDraw – www.coreldraw.com – placené, Windows, MAC. Rozhodně ne nejlevnější záležitost, ale pokud jste pamětníci jako já, tak moc dobře víte, že tohle je prostě klasika. V březnu 2016 navíc uvedli novou verzi, viz CorelDraw Graphics Suite X8, legenda se vrací. Najdete tam i novější a detailnější ceny.

iDraw – www.indeeo.com/idraw – Mac (25 USD), iPad (9 USD).

TIP: V čem kreslit (nejenom) ve Windows? Jaké malovací programy si pořídit (ideálně) pro tablet? poradí řadu dalších ještě více specializovaných kreslicích programů.

Chybí nějaká alternativa?

Pokud snad chybí vaše oblíbená alternativa, dejte vědět, zdejší tipy jsou často doplňovány i aktualizovány, takže moc neváhejte. Stejně tak se můžete podělit, pokud máte s některou alternativ zkušenosti.

TIP: Jaké jsou alternativy pro Adobe Lightroom vám poradí jaké software pro práci s RAW fotkami si pořídit a ušetřit.