@365tipu

TIP#1944: Co to znamená “logo v křivkách” a jaký formát souboru budete potřebovat

Narazil jsem na to u klienta, kdy “logo v křivkách” vedlo k poslání PNG (a navíc ještě přes WhatsApp, který to změnil na hodně poškozený JPEG).  A došlo mi, že v K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky? chybí právě ona konkrétní zmínka o křivkách

Všechny ty PNG, JPG, BMP, GIF, TIFF, WebP (a podobně) jsou bitmapové formáty – obrázek, fotka, je tam jako matice porůznu barevných bodů. 

Mimo to ještě existují vektorové formáty (ve výše zmíněném tipu je zmíněno jen SVG). Ty se vůbec nehodí pro fotografie, ale zato se perfektně hodí pro něco jako je logo, nákres, diagram. Jejich hlavní výhodou je, že je lze škálovat – pokud dostanete logo v křivkách, tak si z něj můžete vyrobit či vytisknout bitmapové logo v potřebné, libovolné velikosti. Což z loga v PNG/PNG (prostě bitmapě) neuděláte ani omylem.

“V křivkách” (vektorově) pak můžete logo získat v PDF (ale pozor, může tam být uložena i bitmapa a pak to fungovat nebude), CDR (Corel Draw), AI (Adobe Illustrator), EPS/PS (PostScript) či výše zmíněném SVG (Scalable Vector Graphics). 

TIP: Pěkné čtení na téma vektor vs. rastr najdete v Raster vs Vector

Měli byste vědět, že pokud si necháte od někoho vytvořit logo, tak by ho vždy měl dodat v křivkách – jenom tak ho budete do budoucna moci používat pro všechny možné způsoby užití. Pozor si dejte na dodání v PDF, nemusí to totiž nutně znamenat, že je v křivkové podobě. A co navíc, k logu v křivkách, pokud používá nějaké konkrétní fonty, je velmi vhodné mít i právě tyto fonty. 

Z vektorového (v křivkách) formátu můžete vždy snadno udělat bitmapu v jakémkoliv rozměru – pokud nemáte něco jako Adobe Illustrator tak nezoufejte, Inkscape perfektně poslouží (ostatně viz V čem otevřít SVG a co to vůbec je a Jaké jsou alternativy pro Adobe Illustrator, v čem vytvářet vektorové malůvky?). 

Dobré vědět je i to, že udělat z bitmapy vektor nebývá až tak jednoduché – dá se to udělat ručně (zkušený grafik prostě vše překreslí) nebo pomoci software (některé grafické programy to umí, existují i online služby) – velmi málokdy ale dostanete něco co je opravdu dobře udělaný vektor.

Vektorové obrázky nemají žádné rozměry a už vůbec ne DPI. Bitmapové obrázky mají rozměry, ale DPI vlastně nemají. Ostatně viz DPI vs rozměry obrázků aneb jak se v tom mám proboha vyznat?

TIP: Dávat do obrázků v záhlaví na sociálních sítích loga či claimy?

PS: Vektorové formáty se ve webdesignu prakticky nepoužívají. Občas můžete narazit na SVG, ale web je stavěn hlavně na bitmapových formátech.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky