TIP#1806: V čem otevřít SVG a co to vůbec je

SVG je zkratka Scalable Vector Graphics – grafický soubor, ve kterém jsou uložena vektorová data – výsledné zobrazení tak může být libovolně zmenšováno a zvětšováno (na rozdíl od klasických bitmapových grafických souborů).

Zobrazit si takového soubory můžete v internetových prohlížečích. Mac OS umí SVG zobrazovat přímo ve Finderu (tamní Preview, tedy stisk mezerníku). Windows je zobrazí zpravidla automaticky ve výchozím prohlížeči Složitější je, pokud je potřebujete otevřít pro další zpracování.

Na otevření SVG budete potřebovat grafický editor podporující SVG a (ideálně) pracující s vektorovou grafikou – může to být například Photoshop, Adobe Illustrator (ten také slouží k jejich vytváření), Adobe InDesign, GIMP, Paint.NET (kde ale budete potřebovat přidat plugin pro podporu), CorelDraw, Corel PaintShop Pro, Inkscape a řada dalších.

TIP:  Jaké jsou alternativy pro Adobe Illustrator, v čem vytvářet vektorové malůvky?

Uvnitř SVG souboru je ve skutečnost textový XML obsah – ten popisuje výsledek. Znamená to tedy, že SVG soubory můžete otevřít i v textovém editoru, ale grafickou podobu vám to nezpřístupní.

Logo Donio.cz v SVG podobě.

Chcete-li další příklad, tek mrkněte do File:DVI Connector Types.svg kde je příklad využití SVG pro několik schémat DVI konektorů. Pokud si samotný obrázek otevřete v prohlížeči, nebude dobře čitelný – má průhledné pozadí a Chrome ho zobrazí na černém pozadí .

Protože je SVG vektorový formát není použitelný pro fotografie – ostatně viz K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky?

SVG můžete převést na JPG, PNG (či jiný bitmapový formát). Ztratí se tím ale možnost škálovat, tedy libovolně zmenšit či zvětšit. A konverzí do JPG navíc může dojít k snížení kvality (protože ztrátová komprese). Stačí otevřít v některém z výše uvedených programů a uložit v novém formátu. Klasicky existují i online konvertory, viz například Zamzar a jejich SVG to PNG.

Některé z CMS (redakčních a blogovacích systémů) podporují SVG. WordPress nikoliv. Snaha použít SVG vede k odmítnutí z „bezpečnostních důvodů“.

A zavřít to můžeme tipem Co to znamená “logo v křivkách” a jaký formát souboru budete potřebovat. Ten se hodí pro grafiky, marketéry i webdesignery.