@365tipu

TIP#1461: Co s obrázky a fotkami ve formátu WebP? Jak převést WEBP na JPG/PNG?

O souborovém formátu WebP se poprvé objevila zmínka v K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky? Jde o další způsob jak ukládat fotografie a obrázky. Může za něj Google a vznikl proto, že nabízí lepší kompresi a tím i snížení velikosti obrázků/fotek (a ve výsledku menší objem webových stránek).

Potíž s WebP je, že není (přímo) podporován prakticky žádným operačním systémem a podpora chybí i v řadě programů pro práci s fotkami (neumí ho dokonce ani WordPress.com, takže WebP obrázky nelze vůbec používat). V praxi to znamená, že pokud chcete využít někde získanou fotku či obrázek ve WebP tak musíte konvertovat na JPG nebo PNG. Nepomůže vám ani to, že je umí otevírat (zobrazovat) Chrome a další prohlížeče, uložit  v jiné použitelné podobě nejdou.

Snadná cesta jak otevřít WebP a uložit v jiném formátu je zdarma dostupný Microsoft Paint/Malování (pro Windows, máte ho ve Windows 10). Ten WebP umí otevřít a přes klasické Uložit Jako/Save As pak otevřený obrázek můžete uložit jako PNG/JPG či další podporované formáty. Jediný mírný zádrhel vznikne při snaze udržet transparentnost (při převodu WebP na PNG).

Otevřít WebP umí ale Windows Photo Viewer – tedy ten původní prohlížeč fotek a obrázků, který byl ve Windows 10 nahrazen něčím podstatně horším. Dá se povolit i ve Windows 10, ale musíte sáhnout do Registru (viz Bring Back The Windows Photo Viewer In Windows 10)

Řada dalších programů pro práci s obrázky (ať už pro prohlížení nebo opravy) postupně získává podporu pro WebP, takže stačí si jen  ověřit, že zrovna ten váš oblíbený to případně umí. Můj oblíbený Paint.NET ale WebP stále neumí.

S prohlížeči je to také poměrně problematické – Chrome, Firefox, Edge a Opera podporu mají, ale až od novějších verzí, Safari a Internet Explorer vůbec tento formát neumí. U posledně jmenovaného se to dá chápat, je to historický software co už nemá budoucnost. Bohužel u Safari a Apple je nepodpora WebP jen zbytečný problém.

Pokud chcete rychle převést PNG/JPG na WebP tak můžete zkusit www.webpconverter.info

Pokud byste chtěli uvažovat na využitím WebP pro obrázky na vašem webu?

Může to být dobrý nápad pro zásadní úsporu objemu přenášených dat a tím i rychlosti natažení a zobrazení stránky. Vidět je to v praxi například ve WebP Gallery. V roce 2019 se už ani moc  nemusíte obávat toho, že by web nefungoval pro návštěvníky (až na to zakleté Safari). Budete ale mít řádu komplikovaných zážitků s prací s WebP v počítači i redakčních systémech.

TIP: Jak na web vkládat obrázky. Co všechno byste měli vědět. Nejen o velikosti a rozměrech

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky