@365tipu

TIP#1050: Jak z PDF udělat obrázek? A proč neposílat věci zbytečně v PDF

PDF je souborový formát od Adobe, což asi víte. Zkratka z Portable Document Format, což tak trochu vystihuje to, že pokud něco máte v PDF, tak to zpravidla dokážete zobrazit a vytisknout na libovolné platformě. To zobrazit a vytisknout je poměrně podstatné, protože PDF je zároveň bohužel formát co neumožňuje dokumenty dál dobře používat (o tom více v Tiskové zprávy se v PDF nikdy neposílají. Zopakujeme si to. Nikdy).

Není to ale jenom o tom, že text už z PDF nikdy nedostanete nepoškozený, ale třeba také o tom, že chtít udělat z PDF obrázek je další velmi nepříjemný úkol. Přitom se stále bohužel setkáte s tím, že infografiky jsou posílané v PDF (o tom je ostatně řeč v Jak posílat infografiky novinářům a médiím? Internetovým zejména?). V podobě pro web nepoužitelnou.

Pokud zaplatíte peníze a pořídíte si nějaký ten Adobe Reader (nebo něco alternativního, viz V čem pracovat s PDF soubory. A kdy se PDF vůbec, ale vůbec nehodí.) tak problém s převodem PDF->PNG/JPG mít nebudete. Jenže, v neplacené podobě je přesně tohle nepřítomné. Máte-li ale Adobe Acrobat Pro, tak Tools najdete Export PDF. Umí to mimochodem i Adobe Photoshop CC.

Jak tedy z PDF vytvořit obrázek?

První možnost je nalezitelná online – pdftoimage.com. Umí převést PDF na JPG nebo PNG (a jsou tam ještě i další konverze). Online podob konverze existuje několik, snadno je najdete přes Google (často uváděný je Zamzar a jejich PDF to JPG). Nezapomeňte, že webové konvertory můžete použít i tam, kde se vám nepodaří získat žádný dobře fungující konvertor v podobě aplikace či programu.

Ve Windows 10 (a 8.1) si můžete ze Store pořídit PDF to JPEG.

Pro Mac můžete zkusit použít aplikaci Preview – tak umožní vybrat stránku z PDF a pomoci Export můžete vybrané uložit v JPG/PNG/TIFF. Omezující je, že nejde uložit celé PDF, ale vždy jenom jedna konkrétní stránka.

Pokud máte Chrome, tak za vyzkoušení stojí PDF to JPG, není to sice přímo konverze v počítači (využívá ilovepdf.com konvertor), ale usnadňuje proces konverze.

Na Androidu si můžete pořídit například Free File Converter. Vedle PDF/JPG toho umí konvertovat opravdu hodně, takže možná najde využití i pro řadu dalších věcí. Alternativa případně PDF to JPG COnverter – Image Converter.

Na iOSu je to podobné, potřebujete najít něco jako PDF to JPG Converter (a zjistit, že z vás budou zkoušet tahat peníze) nebo PDF to JPEG by PDF2Office (abyste zaplatili 5 USD za něco nejistého). Zkusit můžete Pdf To Image pro Workflow (což pochází od Apple).

V App Store je takovýchto konvertorů poměrně hodně, ale většina z nich je placená a u většiny  z nich není jisté, co vlastně koupíte. Je zde dobře vidět, že potřeba dělat obrázky z PDF je velká a chytají se toho mnohdy i velmi pochybné existence.

Linuxu funguje osvědčený imagemagick, což je software na zpracování obrázků všeho druhu – umí i konverzi.  Případně pdftoppm, pdfimages a GIMP by měl umět otevřít PDF a uložit jako obrázek (neověřeno).

Opačný směr? Najdete v JPEG na PDF? Jak převést PDF na JPG nebo PNG (obrázek)?Jak z PDF dostat ven fotky a obrázky?

Další tipy týkající se PDF

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky