TIP#995: Jak opatřit PDF soubor heslem? Je to vlastně k něčemu? Jak otevřít PDF chráněné heslem?

PDF soubory mohou být opatřeny heslem, které ho může chránit proti otevření i proti změnám. Budete-li si ale myslet, že je to spolehlivá ochrana, tak s tím příliš nepočítejte, zaheslované PDF soubory je možné často rozlousknout.

Nejjednodušší (a taky nejdražší) je nastavení hesla přímo v Adobe Acrobat Pro DC – za ten ale musíte Adobe platit, takže tahle alternativa padá. Cena je navíc příliš vysoká a po přechodu na měsíční předplatné je ještě absurdnější.

Každopádně, v tomhle software najděte volbu Encrypt/Šifrování a tam můžete šifrovat pomocí hesla nebo certifikátu. Pak už jenom zvolíte heslo a můžete si vybrat Require password to open the document (dokument bude možné otevřít pouze pokud příjemce zadá heslo) nebo Restrict editing and priting of the document (dokument bude možné opravovat a tisknou jen po zadání hesla).

To druhé je přitom hodně zábavné, podmínit tisk heslem v okamžiku, kdy si prostě můžete PDF zobrazit a vytisknout přímo z obrazovky nebo převést na obrázky prostě moc nepomůže.

TIP: V V čem pracovat s PDF soubory. A kdy se PDF vůbec, ale vůbec nehodí. najdete alternativy k software od Adobe. A hodit se může Jak spojit více PDF do jednoho

Zaheslovat PDF umějí i některé alternativní klienti pro PDF – třeba novaPDF Pro a další, které prakticky nikdy nebudou zadarmo, ale nebudou požadovat měsíční předplatné. Tady velmi často přidání hesla k PDF bude vyžadovat vytisknout existující PDF do nového PDF s doplněním hesla (Protect PDF Document bude například to co hledáte při uložení či tisku).

Zadarmo můžete zaheslovat pdf na www.pdfprotect.net (online služba, ale má i podobu aplikace). Buď do této služby nahrajete soubor z vašeho disku nebo z Google Drive či Dropboxu a pak už můžete přidat heslo. Případná volba Advanced vám umožní zvolit různé způsoby ochrany.

Pokud budete tohle potřebovat na telefonu, tak zkuste pro iOS aplikaci PDF Password (zadarmo ale není).

TIP: Tiskové zprávy se v PDF nikdy neposílají. Zopakujeme si to. Nikdy je velmi užitečný tip, ve kterém zjistíte to podstatné. PDF není použitelné pro šíření dokumentů určených k dalšímu použití. Je skvělé pro něco co je potřeba věrně zobrazit či vytisknout. Hodit se určitě bude Jak z PDF udělat obrázek? A proč neposílat věci zbytečně v PDF

Jak je to s překonáním hesla

Ještě zpět k odstranění hesla z PDF – dejte si pozor, na Internetu jsou záplavy „řešení“ co vám do počítače přinesou viry a malware.  Ty seriózní (a placené, jak jinak) jsou například ElcomSoft Password Recovery Bundle či PDF Editor. Máte-li v oblibě Open Source, tak pdfcrack.sourceforge.net

Jak už ale bylo naznačeno na začátku tipu, ne vždy je možné heslo překonat, zejména v okamžiku kdy jde chráněn proti otevření. Tam totiž nastupuje klasické metody hledání hesla pomoci brute force a zkoušení všech možných kombinací – což může znamenat i to, že pro silné heslo to neprojde. Realita je, že lidé co zbytečně dávají hesla k PDF málokdy dávají silná hesla.

TIP: Pokud heslo víte a chcete ho jenom odstranit (tj. mít čisté PDF), tak stačí otevřít PDF v Chrome a znovu vytisknout do nového PDF. Existují i online služby – www.freemypdf.com www.sodapdf.com/unlock-pdf či foxyutils.com/unlockpdf – ale pozor, připomenu, tohle neplatí pro situaci kdy je PDF chráněno proti otevření

PS: Hodit se vám možná bude ještě Jak zaheslovat video na YouTube? Jak sdílet video na Internetu a chránit ho heslem? a k PDF určitě JPEG na PDF? Jak převést PDF na JPG nebo PNG (obrázek)?