TIP#647: V čem číst e-knižky? Jaké softwarové e-čtečky si pořídit?

E-reader neboli e-čtečka je něco, v čem můžete číst e-knihy, tedy elektronické knihy. Existuje v hardwarové podobě (nejznámější je Kindle, ale je jich řada) a v softwarové podobě. Coby software pro osobní počítače i aplikace pro mobilní zařízení. Než si e-čtečku pořídíte, tak je tu ještě Jak číst pdb ve Windows a v jaké podobě můžete mít e-knihy?, které se vám bude hodit, až budete řešit v čem že to tu e-knihu vlastně máte (v jakém formátu).

2016-11-01 18_57_09-calibre - __ Knihovna Calibre __.png

Calibre Ebook Reader (Windows, Linux, MacOS) toho umí podstatně víc, než být jenom e-čtečkou. Jde o kompletní software na správu celé e-knihovny, umí konverzi mezi různorodými formáty a pokud vytváříte vlastní e-knihy, je to jednoznačně povinná výbava. O Calibre je řeč ještě v Jak jednoduše vytvořit e-knihu z PDF, Wordu či jiných formátů?

Kindle (Windows, Windows 10, iOS, Android) by asi ve vaší sbírce neměla chybět, ať už máte Kindle hardware či nikoliv. Vyhněte se verzi pro Windows 10, pro Windows si pořiďte klasické Kindle pro PC. A vůbec se neostýchejte si u Amazonu pořídit účet a využít všeho co nabízí. Pro Kindle se vám bude hodit tip  Jak do Kindle pro PC dostat vlastní knihy? Rychle a snadno

2016-10-22-11_40_43-daniels-kindle-for-pc-2

Kobo (Windows, Windows 8/10, Android, iOS) je také hardwarová čtečka, ale mají i samostatnou softwarovou, včetně nabídky knih dostupných zdarma. Hardware od Kobo je přitom jedna z dost častých možnosti u těch co si zrovna nekoupili Kindle.

Adobe Digital Editions (Windows, OS X, iOS, Android) existuje hlavně proto, že DRM od Adobe se u e-knih používá poměrně často. Samotné ADE je ale použitelné i jako klasická e-čtečka a nic vás stát nebude.

TIP: Pokud si budete chtít číst e-knihy přímo v prohlížeči, tak pro Firefox si můžete pořídit EPUBReader for Firefox.

iBooks (iOS, OS X) je přímo e-knižní aplikace od Apple podporující iCloud a nákupy knih skrz Apple. Dnes už vypadá normálně, ne jako podivná pseudo knihovnička s policemi (i ten pohled zůstal, ale už není tak obskurní). A není až tak problém do ní dostávat e-knihy v jiných formátech, takže pokud máte iPhone/iPad/iPod Touch, tak vám může stačit. Připravte se ale na to, že se to chová stejně chaoticky iOS při aktualizaci aplikací a budete se při tom mohutně vztekat (jako třeba zadávání hesla pořád dokola a podobně). Další tipy na čtečky pro iPhone/iPad najdete v Jak na iPadu či iPhone číst e-knihy?

2016-11-01 19.04.50.png

Nook (Windows 10, Android, iOS) od Barnes&Noble jsou také hardwarové i softwarové čtečky.

FBReader (Windows, Linux, MAC, Android) je jedna z těch dlouho existujících možností s řadou možností přes různorodé pluginy.

Aldiko (Android, IOS) je jedna z těch lepších e-čteček původně pro Android, později dostupná i pro iOS.

Sumatra Reader (Windows 10) – zdarma dostupná e-čtečka, nenáročná a přenositelná. Zvládá jak PDF, tak řadu dalších e-knižních formátů (epub. mobi, chm, xps, DjVu, CBZ/CBR). Moc toho nečekejte, neumí záložky, zvýrazňování ani žádné další pokročilé možnosti.

TIP: Google Books sice nevypadá na první pohled jako e-čtečka, ale se zásobou knih co mají se v ní lehce může proměnit. Na Androidu přitom Google Book najdete přímo jako Google Play Books

Icecream Ebook Reader (Windows) je také dostupný zdarma a jde o klasický software pro Windows. Umí různorodé e-knižní formáty, záložky, poznámky v knihách a nějaké základní nastavování V pokročilejší placené podobě toho umí poněkud více.

Bookviser Ebook Reader (Windows 10, Windows 8) umí prakticky všechno co od e-čtečky očekáváte.

OverDrive for Ebooks and Audiobooks (Windows 10) umí vedle e-knih ještě audio knihy.

Blio (Windows, Mac, Android) možná neznáte, ale je to nejenom e-čtečka, ale také další místo, kde se dají kupovat knihy.

TIP: V jakých aplikacích na Androidu číst e-knihy? Ty nejlepší e-knižní čtečky

Dalo by se pokračovat ještě dlouho, protože e-čteček v podobě pro počítače i mobilní zařízení jsou desítky. Takže už jenom pár jmen – Scribd, Bookari, Bluefire, Moon+ Reader, MarvinWattpad. Pokud vám některé opravdu dobrá e-čtečka chybí, dejte vědět.

Karel Giebisch poslal tip na Voice Dream Reader (iOS pouze, placené) zajímavý tím, že umí předčítat, takže se hodí pro slabozraké/nevidomé. Ale popravdě, tohle může najít dobré využití kdykoliv knihu chcete poslouchat (a nemáte její plnou audio podobu).  A umí to češtinu. [18.06.17]

Freda – www.turnipsoft.co.uk/freda – je pouze pro Windows (najdete ve Windows Store) , rozumí si s knihovnami z Calibre a dobře funguje na dotykových zařízení. [07.10.17]

PS: Na bookz.cz existující Přehled čteček (software) může být zajímavým pohledem do historie. Nemá už smysl se ho pokoušet aktualizovat.