@365tipu

TIP#1304: Jak otevřít RAR – jak otevřít soubor s příponou RAR? A jak otevřít ZIP a další formáty

Dostal se vám soubor mající příponu RAR? Jde o archivní/komprimovaný soubor ve kterém jsou obsaženy další soubory. Komprimovány jsou proto, aby zabraly méně místa. Jde o tentýž mechanismus jako nejspíš znáte u souborů s příponou ZIP – jen jde o jinou metodu komprimování, takovou co by měla být schopna komprimovat (zmenšovat) o něco lépe a také o něco rychleji.

Dnes je používání čehokoliv jiného než ZIP (vedle RAR existují ještě řady dalších – ARJ, LZW, 7Z, ARC ..) nepříliš rozumná věc – s univerzální podporou pro ZIP je podstatně lepší zůstat právě u této nejrozšířenější cesty jak dát jeden či více souborů do jednoho „archivního souboru. co navíc bude komprimovaný. Tomuhle tématu se ostatně věnuje  Proč (většinou) mailem neposlat fotografie zabalené v ZIPu/RARu? a hlavně Balit či nebalit? A hlavně, proč nepoužívat RAR ani jiný obskurní program

Pojďme se ale vrátit k tomu, jak otevřít soubor s příponou RAR? Následující postupy vám poví jak na to – je k nim vhodné dodat, že pokud to nebude čistě specializovaný software pro RAR, tak tím otevřete i ZIP a další formáty. Případně si najít odpovídající software.

TIP: Jak ve Windows otevřít TGZ či TAR?

Ve Windows to půjde pokud si pořídíte nějaký další software – nejrozšířenější je WinZIP (umí řadu dalších formátů, takže i RAR) nebo přímo to co podporuje RAR, tedy asi nejlépe WinRAR. Pracovat s RAR soubory umí i populární 7-Zip.  V Microsoft Store je případně RAR Opener.

2019-02-28 07_31_16-Mi5-teardown-fotky.rar (evaluation copy).png
WinRAR s otevřeným souborem. V něm jsou schované další soubory.

Na MAC OS je to trochu komplikovanější, tam se RAR nikdy moc rozšířeným nestal. Zkusit můžete The Unarchiver.  Hodit se bude i tím, že také umí řadu dalších formátů. Chcete-li alternativu, tak třeba iZip.

iOS bude klasicky znamenat poněkud více obtíží, ale i tady si musíte pořídit něco, co zvládá archivní soubory – třeba ZIP & RAR File Extractor. Nebo si vzpomenout, že možná máte v telefonu či tabletu Dropbox a použít ten. Od iOS 11 iOS umí přímo pracovat se ZIP soubory (RAR nikoliv), viz Jak na iPhone/iPadu otevřít ZIP? Jak otevřít RAR?

Pro Android můžete zkusit třeba RAR for Android (je přímo od tvůrců RARu, podobně jako WinRAR).

Linux také neumí RAR soubory přímo, takže musíte opatřit unrar (na což by mělo stačit něco jako sudo apt-get install unrar či odpovídající obdoba na jiných Linuxech než Debian/Ubuntu). Pak už budete moci používat unrar pro rozbalování. Budete-li chtít vytvářet, tak nainstalujte rar

POZNÁMKA: Pokud používáte Google Drive, tak špatná zpráva, podpora pro archivní soubory je tam stále nedostupná, ač jako uživatel jistě očekáváte, že nějaký ten ZIP/RAR by měl jít nejenom otevřít, ale také vytvářet. Přímo tedy ne, ale existují rozšíření pro Google Drive .- například existuje ZIP Extractor, který ale ve skutečnosti dělá to, že ZIP stáhne a po rozbalení ho nahraje zpět. Podobně to dělá Zip, UnZip. Pro RAR pak existuje UnRAR and RAR Viewer, který ale dělá totéž. Prakticky použitelné to tedy je jenom pro malé soubory. Podrobněji viz Jak v Google Disku rozbalit ZIP (RAR, atd)?

Rozbalit online je další alternativa hodící se v okamžik, kdy nemáte jinou možnost. Zkusit můžete extract.me a vlastně i výše uvedené pomůcky, které lze využít i po propojení s Google Drive/Diskem. Vždy ale budete muset RAR (či jiný druh archivu) někam nahrát a poté stáhnout soubory z něj získané.

Jak to vlastně funguje

Při otevírání archivních souborů nezapomeňte, že pokud z nich ven chcete dostat kompletní obsah, tak zabere více místa na disku než původní archiv.

Jak to celé funguje je popsáno v tipu Archivní a komprimační programy pro pokročilé. RAR, ZIP a další

TIP: Hledáte nějaké další užitečné software? Mrkněte do Nepostradatelné software

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky