@365tipu

TIP#065: Archivní a komprimační programy pro pokročilé. RAR, ZIP a další

Komprimační a archivační programy můžete použít pro řadu zajímavých věcí, kde nakonec i ten RAR najde uplatnění. Třeba v tom, že umí rozdělovat výsledný archiv na více souborů. Což se může hodit, když potřebujete hodně velký soubor poslat či uložit někam, kde jsou omezené jednorázové kapacity. Dřív tohle bylo dost zásadní při archivaci na floppy disky, ale dnes, pokud vím, tohle umí už i ZIP.

Poznámka: Toto je tak trochu pokračování TIP063: Balit či nebalit? A hlavně, proč nepoužívat RAR ani jiný obskurní program

Komprimace znamená, že zmizí původní čitelný obsah, dá se tak „bránit“ indexaci, ale tak čtení obsahu „cestou: Aby byl čitelný, musel  by ho nejdřív někdo rozbalit. Což samozřejmě možné je, pokud by odchytil celý soubor. ale už je to poněkud  komplikující.

Pokud archiv zaheslujete, zejména s pomocí nějaké pořádnější šifry, tak ho nikdo číst nemůže i kdyby ho získal. Samozřejmě, tohle je zrovna taky vlastnost využívaná těmi zlými hoaxy a viry – proč asi chodí některé viry a malware zabalené v ZIPu? A dokonce používají zaheslované archivy.

TIP: Jak ve Windows otevřít TGZ či TAR?

Výhoda archivu, zejména toho zaheslovaného je ale také v tom, že vám dovnitř nikdo cestou nemůže něco přidat.

A pokud jsem v základním tipu zmiňoval možnost schovat tam víc souborů, tak jsem nezdůraznil to, co mi  tu chvíli přišlo jako „to všichni ví“. Jde tam totiž schovat celá struktura složek (adresářů) a rozbalit v původní podobě. Což je taky dost šikovná věc.

Co jsem samozřejmě také vynechal v původním článku (a co důvěrně znají harcovníci z Linuxů) je TAR. To jenom pro úplnost, protože to je cesta jak do jednoho souboru narvat víc dalších. A pak se to ještě samozřejmě dá komprimovat a ve světě linuxu ještě narazíte na spoustu dalších specialit.

RAR je mimochodem také dobrý jako pokročilejší archivační pomůcky, protože (opět pokud se dobře pamatuji) umí ve Windows ukládat ony další informace o souborech (NTFS věci, přístupová práva, atd). Což ale opět podtrhuje to, že RAR může být dobrý sluha pro vaše vlastní „privátní“ použití, ale lidem okolo vás je bezpečnější a jednodušší posílat ZIP.

TIP: Důležité vědět: Proč (většinou) mailem neposlat fotografie zabalené v ZIPu/RARu?

Problém s jmény souborů

Martin Malec upozornil na jednu ještě dost zásadní věc, kterou jsem pochopitelně také úplně zapomněl. Zejména ZIP má problém s názvy souborů v diakritice (s háčky a čárkami). Na ten problém zpravidla nenarazíte když se budete pohybovat mezi „Windows a Windows“, ale až když se vydáte do jiných systémů. Já osobně problém nemám, ale to je dané tím, že prakticky nikdy nedávám souborům názvy s diakritikou.

Martin poslal i odkaz na Zip files and Encoding – I hate you. Což je docela dobré čtení na toto téma. Setkáte se tam s těmi podivnými věcmi jako UTF-8, Windows-1252, ISO-8895-1, ISO-8895-2 či CP437. Což znamená, že něčemu takovému taky budu muset určitě věnovat samostatný tip. Ale zpět k tématu, tenhle problém není vlastní jenom ZIPu, objeví se ještě u dalších archivních/komprimačních problémů.

TIP: Jak v Google Disku rozbalit ZIP (RAR, atd)?

Samorozbalovací archivy

Většina těch všech ZIP/RAR/WinZIP/WinRAR programů  umí vytvářet i tzv. samorozbalovací archivy– vyleze z nich místo .ZIP/.RAR soubor spustitelný, tedy ten co má běžně příponu .EXE. Tady je asi vhodné dodat, že v době všech těch virů a zvířátek není dobré tohle příliš používat. A pokud mě paměť neklame, mělo být i samorozbalovací archiv jít otevřít (a rozbalit) příslušným WinZIP/WinRAR (atd) programem – tedy bez rizika, že je infikovaný.

DODATEK. @Prochaine napsal, že ARJ a RAR umějí vkládat bloky pro opravu poškozených dat (CRC a další podobné mechanismy). Píše, že se to hodilo v době floppy disků (a já bych dodal, že i v době přenosů přes modemy, kde se leccos mohlo cestou poškodit). Dobrý dodatek.

TIP: Jak otevřít RAR – jak otevřít soubor s příponou RAR? A jak otevřít ZIP a další formáty a Jak na iPhone/iPadu otevřít ZIP? Jak otevřít RAR?  poradí co si pořídit na otevírání archivního souborů. Zejména jiných než ZIP.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky