@365tipu

TIP#2042: Jak ve Windows otevřít TGZ či TAR?

Čas od času se můžete setkat se soubory s příponou tar či dokonce tgz (případně tar.gz). Společného mají to,  že ten první je linuxový archivní formát (schovávají se v něm další soubory) a to druhé je komprimovaný tar s pomoci gzipu (což je, opět, věc běžná na Linuxu). 

Nejsnáze se vám s TGZ bude pracovat s pomocí aplikace 7zip, kterou možná dost dobře znáte – z práce s jinými komprimovanými formáty.  Řeč už o tom byla ostatně v Jak otevřít RAR – jak otevřít soubor s příponou RAR? A jak otevřít ZIP a další formáty

Výhoda 7zipu je, že umí pracovat i s tar formátem, takže pokud budete chtít ve Windows vytvořit tgz tak nejprve vytvoříte tar a pak poté ho komprimujete. Stejně tak to bude při rozbalení, nejprve s pomocí 7zipu z tgz souboru “vybalíte” tar a poté “vybalíte” z tar v něm schovaný obsah.

TIP: Pokud máte po ruce Linux či Mac OS tak je to jednodušší, tar a gzip jsou v základní výbavě

Pro stejné účely můžete použít i WinRAR.

A pokud máte v oblibě FAR (viz Co je to souborový manažer? Tipy na ty lepší a k čemu že mi to bude?) tak vám sice s tgz přímo nepomůže, ale umí otevřít TAR a poté z něj můžete vykopírovat cokoliv potřebujete.

TIP: V  Jak na Windows 10 a  Jak na Windows 11 najdete množství dalších tipů

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky