TIP#401: Jak ve Windows zaheslovat složku?

Vlastně by tento tip mohl být u konce hned na začátku. Ve Windows totiž zaheslovat složku možné není. Windows žádné věci jako přidání hesla ke složce neumí. Jediné co Windows umí je přidělovat přístupová práva určitým uživatelům, ale to nemá se zaheslováním nic společného (a jde to jenom na NTFS). Umí také šifrovaný souborový systém, ale to také nemá se zaheslováním složky nic společného.

Zašifrovat soubor či složku je vhodné, pokud chcete mít jistotu, že i při získání přímého přístupu k disku se k obsahu nikdo nedostane – je to možné také pouze na NTFS a ne ve všech verzích Windows. Dostanete se k tomu snadno, ve Vlastnostech souboru/složky přejdete na Rozšíření a tam si vyberete, že chcete zašifrovat (Obecné -> Atributy a zde Upřesnit -> Šifrovat obsah a zabezpečit tak data).

2016-02-05 07_22_41-Start

Ale jak tedy mít ve Windows složky či soubory chráněné heslem?

Jedna z těch jednodušších možností je použít ZIP či jiný archivní formát, který umožňuje archivy heslovat. Pokud si pořídíte do počítače například 7-Zip, tak můžete snadno vytvářené archivy opatřit heslem. Podobně je možné heslem opatřit soubory ve Wordu či Excelu.

2016-02-05 07_25_57-Start.png

Další, poněkud pokročilejší možnosti, je si pořídit nějaké software pro šifrování souborů/složek a pomocí něj je opatřovat heslem. Můžete zkusit AxCrypt (pozor, vede na SourceForge), Folder Guard, Protected Folder, LocK-A-FoLdeR, Folder Protector a řadu dalších. Ale pozor, tohle vám neumožní poslat soubor s heslem někomu dalšímu, na to se bude vhodné vrátit k nějakému tomu ZIP formátu. Nebo použít nějaký ten cloud či službu pro posílání souborů.

Pokud byste se ptali, co že bych doporučil, tak velmi pravděpodobně prostě ZIP (nebo jiný archivní formát co umí zaheslovat soubory). Není to sice zcela bezpečné ani praktické (neumožňuje to soubory po odemčení volně používat, protože jsou uvnitř archivu), ale je to jednoduché řešení. Které navíc umožňuje takovéto soubory kamkoliv poslat či uložit aniž by příjemce musel používat nějaké specifické software.

A jedna související věc nakonec: Jak připravit počítač, notebook, tablet či mobil k prodeji/předání někomu jinému?