TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Amazon se chová velmi záhadně co se dostupnosti některých funkčností týče. Něco je pochopitelné, protože to může vyžadovat češtinu a tu Echo/Alexa neumí. Občas je to pochopitelné z toho, že daná služba v Česku není dostupná jako taková (Pandora jako markantní příklad). Bohužel u řady dalších věci to smysl nedává a nezbývá než doufat, že s uvolněním Echo pro Česko (na počátku prosince) se tohle postupně začne zlepšovat.

Nezapomeňte, že obvyklé „no tak si nastavte, že máte Echo na adrese v USA“ nefunguje, Amazon má tohle ošetřené nějak jinak (dřív to fungovalo). Nepomůže ani změna časové zóny, která vám navíc znemožní použít správně budíky, počasí a další „lokální“ věci.

POZOR: Pokud budete kupovat Echo na Amazon.de, tak musíte najít „international“ verze. Ty nejenom od prosince 2017 lze poslat (dodat) do Česka, ale nemají „německé“ omezení. Model  „DE“ (bez „international“) neumí ani tak základní věci jako je napojit Kindle či Spotify. A nelze ho „aktualizovat“ aby se choval jako mezinárodní.

Následující přehled rozhodně není úplný a bude dobré, pokud pomůžete s doplněním na základě vašich zkušenosti – jen prosím dejte ke zkušenosti vědět, jaký model Echo máte. US, DE nebo International bude asi nejčastější možnost.

Co tedy v Česku nefunguje

V Praze si informace o dopravě od Alexy neužijete, ale umí „Alexa, how is traffic“ či „Alexa, what’s my commute„. Tady je nutné Alexu naučit kde že bydlíte a kam jezdíte pracovat (Setting -> Traffic).

Kdyby Alexa uměla poznat. že je v Česku a podporovala ho poněkud více, tak by například fungovalo i „Alexa, ask Uber to request a ride“ (objednání Uberu).

Stejně tak byste třeba mohli použít „Alexa, find me a good italian restaurant nearby“ (doporučování restaurací v okolí).

Raději zopakovat: Nedoufejte, že když si Alexu nastavíte na USA a adresu v USA, že náhle začne tyhle všechny věci umět. Je to ošetřené ještě nějak jinak. Před měsíci to šlo obejít tak trochu trikem (podvržení timezone), ale Amazon to mezitím znemožnil. A pozor, pokud budete měnit adresu, tak se resetuje nastavení časové zóny i jednotek – vždy zkontrolujte a nastavte znovu.

Jak už bylo zmíněno v druhém tipu o hudbě a audi oknihách, v Česku se neznámo proč na zařízeních koupených z Amazon.de (DE verze) nedá připojit Spotify, Kindle, Audible ani některé další běžně dostupné služby (běžně dostupné u Echo z USA i dostupné v Česku). Kindle ostatně není možné připojit ani ve Velké Británii, to jen pro pobavení jak absurdní nápady v Amazonu mají.

Pokud budete Echo kupovat z Amazon.de, tak rozhodně zkuste koupit International verzi, která nebude mít omezení podle Německa. Jaký je ale mezi nimi přesně rozdíl v nabídce/ omezení zatím nevím, nejspíš to ale zjistím jedině tak, že si onu International verzi pořídím.  Případně můžete pomoci s doplněním následující tabulky.

Fungovat nebudou ani některé Skills/Schopnosti, ale tady přehled nečekejte, jsou jich stovky.

2017-12-17 09_04_59-Amazon Alexa.png
V čase se z téhle nabídky postupně věci i ztrácejí nebo se stávají, neznámo proč, šedivými. Vítejte u Amazonu.  Toto je stav z [17.12.17] kdy zmizelo „My Music Library“ a vyšedl SONOS, TunieIn a Amazon Music.

Hudba, knihy,  audio knihy podle jednotlivých verzí Echo

DE US International
Video
 – Fire TV Ne Ano  Ne
 – Frontier Ano Ano  Ano
– Optic HUB Ano Ano  Ano
– Dish TV Ano Ano  Ano
Music
– My Music Library Ano Ano  Ano
– Amazon Music Ano Ano  Ano
– TuneIn (umí česká rádia) Ano Ano  Ano
– Sirius XM Ano Ano  Ano
– Spotify (musí být Premium) Ne Ano  Ano
– iHeartRadio Ne Ano  Ne
– Pandora (nestreamuje do Česka vůbec) Ne Ano  Ne
Books/Audiobooks
– Kindle Books Ne Ano  Ano
– Audible Ne Ano  Ne
Speakers
– SONOS Ano Ano  Ano

Částečně viz Supported Alexa Features by Country for „International Version“ Echo Devices

Na schopnosti vašeho Amazon Echo by nemělo mít vliv, zda si platíte Amazon Prime – to jen přinese širší možností týkající se služeb Amazonu (hudba, e-knihy, fotky a videa).

DODATEK: Osobně mám prozatím DE verzi  (koupené ještě před tím, než to takto začalo být rozlišováno a Amazon uvolnil dodávky do Česka), takže bude chvíli trvat, než se mi do rukou dostane „international“.

POZNÁMKA: My Music Library v prosinci 2017 končí, vydrží jen těm co mají předplatné, zdarma a pro nové účty už není možné ji mít. Proto je v tabulce škrtnuto

TIP: Ve Všechno o Amazon Echo a Alexa najdete souhrn všech tipů a triků týkající se Amazon Echo i Alexy.