TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Amazon se chová velmi záhadně co se dostupnosti některých funkčností týče. Něco je pochopitelné, protože to může vyžadovat češtinu a tu Echo/Alexa neumí. Občas je to pochopitelné z toho, že daná služba v Česku není dostupná jako taková (Pandora jako markantní příklad). Bohužel u řady dalších věci to smysl nedává a nezbývá než doufat, že s uvolněním Echo pro Česko (na počátku prosince) se tohle postupně začne zlepšovat.

Nezapomeňte, že obvyklé „no tak si nastavte, že máte Echo na adrese v USA“ nefunguje, Amazon má tohle ošetřené nějak jinak (dřív to fungovalo). Nepomůže ani změna časové zóny, která vám navíc znemožní použít správně budíky, počasí a další „lokální“ věci.

POZOR: Pokud budete kupovat Echo na Amazon.de, tak musíte najít „international“ verze. Ty nejenom od prosince 2017 lze poslat (dodat) do Česka, ale nemají „německé“ omezení. Model  „DE“ (bez „international“) neumí ani tak základní věci jako je napojit Kindle či Spotify. A nelze ho „aktualizovat“ aby se choval jako mezinárodní.

Následující přehled rozhodně není úplný a bude dobré, pokud pomůžete s doplněním na základě vašich zkušenosti – jen prosím dejte ke zkušenosti vědět, jaký model Echo máte. US, DE nebo International bude asi nejčastější možnost.

Co tedy v Česku nefunguje

V Praze si informace o dopravě od Alexy neužijete, ale umí „Alexa, how is traffic“ či „Alexa, what’s my commute„. Tady je nutné Alexu naučit kde že bydlíte a kam jezdíte pracovat (Setting -> Traffic).

Kdyby Alexa uměla poznat. že je v Česku a podporovala ho poněkud více, tak by například fungovalo i „Alexa, ask Uber to request a ride“ (objednání Uberu).

Stejně tak byste třeba mohli použít „Alexa, find me a good italian restaurant nearby“ (doporučování restaurací v okolí).

Raději zopakovat: Nedoufejte, že když si Alexu nastavíte na USA a adresu v USA, že náhle začne tyhle všechny věci umět. Je to ošetřené ještě nějak jinak. Před měsíci to šlo obejít tak trochu trikem (podvržení timezone), ale Amazon to mezitím znemožnil. A pozor, pokud budete měnit adresu, tak se resetuje nastavení časové zóny i jednotek – vždy zkontrolujte a nastavte znovu.

Jak už bylo zmíněno v druhém tipu o hudbě a audi oknihách, v Česku se neznámo proč na zařízeních koupených z Amazon.de (DE verze) nedá připojit Spotify, Kindle, Audible ani některé další běžně dostupné služby (běžně dostupné u Echo z USA i dostupné v Česku). Kindle ostatně není možné připojit ani ve Velké Británii, to jen pro pobavení jak absurdní nápady v Amazonu mají.

Pokud budete Echo kupovat z Amazon.de, tak rozhodně zkuste koupit International verzi, která nebude mít omezení podle Německa. Jaký je ale mezi nimi přesně rozdíl v nabídce/ omezení zatím nevím, nejspíš to ale zjistím jedině tak, že si onu International verzi pořídím.  Případně můžete pomoci s doplněním následující tabulky.

Fungovat nebudou ani některé Skills/Schopnosti, ale tady přehled nečekejte, jsou jich stovky.

2017-12-17 09_04_59-Amazon Alexa.png
V čase se z téhle nabídky postupně věci i ztrácejí nebo se stávají, neznámo proč, šedivými. Vítejte u Amazonu.  Toto je stav z [17.12.17] kdy zmizelo „My Music Library“ a vyšedl SONOS, TunieIn a Amazon Music.

Hudba, knihy,  audio knihy podle jednotlivých verzí Echo

 

 DEUS International
Video   
 – Fire TVNeAno Ne
 – FrontierAnoAno Ano
– Optic HUBAnoAno Ano
– Dish TVAnoAno Ano
Music   
– My Music LibraryAnoAno Ano
– Amazon MusicAnoAno Ano
– TuneIn (umí česká rádia)AnoAno Ano
– Sirius XMAnoAno Ano
– Spotify (musí být Premium)NeAno Ano
– iHeartRadioNeAno Ne
– Pandora (nestreamuje do Česka vůbec)NeAno Ne
Books/Audiobooks   
– Kindle BooksNeAno Ano
– AudibleNeAno Ne
Speakers   
– SONOSAnoAno Ano

Částečně viz Supported Alexa Features by Country for „International Version“ Echo Devices

Na schopnosti vašeho Amazon Echo by nemělo mít vliv, zda si platíte Amazon Prime – to jen přinese širší možností týkající se služeb Amazonu (hudba, e-knihy, fotky a videa).

DODATEK: Osobně mám prozatím DE verzi  (koupené ještě před tím, než to takto začalo být rozlišováno a Amazon uvolnil dodávky do Česka), takže bude chvíli trvat, než se mi do rukou dostane „international“.

POZNÁMKA: My Music Library v prosinci 2017 končí, vydrží jen těm co mají předplatné, zdarma a pro nové účty už není možné ji mít. Proto je v tabulce škrtnuto

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

TIP#1903: Co je to Amazon Sidewalk Network a jak to můžete vypnout

Amazon Sidewalk Network je “Mesh” síť tvořená zařízeními od Amazonu – funguje na Bluetooth (BLE) a 900 MHz rádiu a „nepotřebuje“ Internet ani Wi-Fi. Slouží ke komunikaci zařízení od Amazonu mezi sebou a to včetně předávání dat i mezi zařízeními, které nejsou vaše. 

Jak napojit Google Home (Alexu, atd) na mobilní data?

Google Home i Amazon Alexa potřebují k chodu Wi-Fi, jedině tak se mohou spojit se servery Google/Amazonu a řešit co chcete. Včetně případného ovládání chytré domácnosti a dalších věcí. Tahle skutečnost zároveň znamená to, že musíte mít doma (v práci, atd) něco co poskytne WiFI síť a tu musíte napojit na Internet.

TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

Mít v domácnosti (ale může to být i ve firmě) více zařízení s Alexou může být docela užitečné – můžete je používat pro hlasové povely a dotazy ve všech místnostech, hudba co jste si pustili může hrát po celém domě nebo můžete používat vše jako domácí interkom – zavolat dítě na večeři. Je poměrně snadné … Pokračování textu TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

Tak trochu pokračování Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? Jde totiž o stejný problém – máte chytrou domácnost – světlo, topení, zámky, klimatizace a další věci ovládáte pomocí nějaké chytré elektroniky. Ideálně navíc hlasem, přes Alexu od Amazonu, Asistenta od Google či Siri a HomeKit od … Pokračování textu TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Na otázku z titulku není až tak jednoduchá odpověď. Bude to totiž záležet na konkrétním zařízení. Pokud Alexa nebo Roomba přijdou o WiFi, tak je velmi časté, že se jim nepodaří znovu připojit, dokud je nerestartujete. Alexa bez WiFi nebude fungovat vůbec, Roomba bude fungovat, vysávat a všechno, ale žádné mapičky o tom co dělala … Pokračování textu TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

Pokud máte Amazon Echo (v kterékoliv podobě) a k tomu nějaké to chytré zařízení, tak jste už velmi pravděpodobně zjistili, že „Alexa, turn on kitchen (light)“ a „Alexa, turn off kitchen (light)“ je zbytečně složité. Pro členy rodiny co neumí anglicky navíc obtížně použitelné. Měli byste vědět, že s Smart Home Routines můžete tohle celé … Pokračování textu Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá generace. Liší se i cenou, což může být první zásadní omezení. Liší se ale i parametry, které se ne zcela snadno dají pochopíte … Pokračování textu TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.