@365tipu

TIP#957: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl druhý (soukromí, IoT, hudba a rádia, audioknihy)

Nezapomeňte, je tu předchozí díl (Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl první) a zásadní úvod v  Jak nastavit a zprovoznit Amazon Echo (a Alexu)?.

Na zahřátí v „druhém“ díle prozradím, mobilní aplikace pro Alexu má velký zlozvyk, velmi pomalu se spouští. Dělají to obě, takže je to vlastnosti. Tak se tomu nedivte.

Alexa a soukromí

Jak asi správně tušíte, Alexa si ukládá vše o čem jste s ní mluvili – pokud se toho chcete zbavit, tak je to snadné. V aplikaci v Settings -> History můžete mazat konkrétní jednotlivé věci. Na www.amazon.com/myx můžete přes Your Devices -> zařízení -> Manage Voice Recording smazat vše. A ano, to je to místo kde jsou i vaše e-čtečky, ať už hardware či software.

V roce 2019 se ukázalo, že neúspěšně rozpoznané povely analyzují živí lidé (totéž se zjistilo u Google i Apple. viz Amazon nově umožňuje v Alexa aplikaci zamezit tomu, aby vaše neúspěšné povely analyzovali živí lidé.

Napojení na chytrou domácnost, Internet věcí

Alexa také umí ovládat různorodé domácí/chytré zařízení. Ideální samozřejmě je, pokud je „rovnou“ umí. Pokud máte něco co neumí, tak je velká šance, že to bude umět přes IFTTT. Viz IFTTT recepty pro Alexu. Další zajímavá možnost je na www.yonomi.co – to Alexa neumí přímo, ale stačí si přidat Yonomi skill.

2017-12-09 16_09_13-Do more with Amazon Alexa - IFTTT.png

Hudba a Rádia

Pokud nepoužíváte Amazon Music, tak si můžete Echo přenastavit na jiný zdroj hudby – Settings -> Music & Media -> Choose default music service.

To zajistí, že pokyn k hraní hudby se bude týkat této „výchozí“ služby. Můžete ale ke každém pokynu přidávat „on Spotify“ či „on Amazon Music“ a určit tak slovně odkud se má čerpat. Proto můžete říct, například „Alexa, play Beatles“ nebo „Alexa, play Beatls on Spotify„. Funguje třeba  „Alexa, play some chill music

Pro Spotify už nemusíte mít Premium (placený) účet, někdy od roku 2019 jde připojit i „free“účet a je to možné i v Česku (ověřeno v listopadu 2019). Dobrá zpráva, že pokud máte v oné hudební službě playlisty, tak stačí používat, například „Alexa, Play my Discover Weekly playlist na Spotify„. Přehrávání navíc můžete ovládat třeba i z aplikace Spotify na počítači, Echo se bude prostě chovat jako výstupní repráček.

Apple Music bohužel funguje jenom v některých zemích (viz Play Apple Music with Alexa) – v listopadu 2019 Austria, Australia, Brazil, Canada, France, Germany, India, Ireland, Italy, Japan, Mexico, New Zealand, Spain, United Kingdom a United States.

2017-12-09 16.12.04.png

Amazon Music neumí žádnou podobu zdarma, takže tam sice můžete nahrávat své MP3 (a mít přístup k různě velké nabídce podle cenového plánu), ale musíte mít placenou podobu. Z dalších služeb umí Echo/Alexa již zmíněné Spotify Premium, iHeartRadio a Pandoru (ta je v Česku zcela nedostupná).

POZOR: Amazon Music ukončí možnost nahrávat si do služby vlastní MP3 k 15. lednu 2018. Z Amazon Music tak půjde přehrávat jenom to co je v nabídce a znamená to i konec možnosti přehrávat si přes Echo vlastní hudbu (tam zůstane jediná možnost připojit si Echo coby reproduktor přes Bluetooth). Ve volně dostupné Amazon Music se možnost nahrávat vlastní MP3 ztratila již 18. prosince. Pokud máte nějaká MP3 uložená, zůstanou tam do ledna 2019. Viz About Amazon Music Storage Subscriptions kde to vypadá, že placená podoba (prostor pro 250 000 skladeb) ale zůstane funkční tak dlouho, jak za ní budete platit. Nebo, samozřejmě, než si to Amazon definitivně rozmyslí.

V Česku je v Music & Books na výběr

  • My Music Library/Amazon My Music a Amazon Music/Music unlimited (musíte mít placené)
  • TuneIn (dá se používat zdarma a není nutné napojovat)
  •  SiriusXM (v Česku smůla, byť v nabídce je).
  • Spotify někdy od 2019
  • iHearRadio také někdy od 2019

Zdroje hudby vždy musíte nejprve připojit.  A právě třeba Apple Music ani Pandoru tam v Česku nenajdete.

Nutno dodat, některé další hudební věci jsou dostupné ve Skills/Schopnostech (a je tam třeba TED Talks)

TIP: Jsou lidé, kteří dokáží Alexu dostat do hračky. Podívejte se sami a počtěte si v I turned a Furby into an Amazon Echo. Introducing: Furlexa

Vedle spuštění hudby Alexa spustí i rádia, pochopitelně hlavně opět ty americké – takže třeba „Alexa, Play NPR“ (KQED, Fox Sport Radio, iHeartRadio“, atd). V Česku to ale nečekejte

Připojení sluchátek a reproduktoru

K Echo si můžete připojit reproduktory či sluchátka (přes Bluetooth nebo kabelem), to už asi víte. Ale s pomoci Audio Group si můžete nastavit více vašich Echo zařízení tak, aby hudba hrála ze všech současně.

Ještě jedna možnost se ale najde, spárujte si s Echo váš mobilní telefon přes Bluetooth (můžete říci „Alexa, Pair“ nebo to udělat v aplikaci) a Echo bude fungovat jako Bluetooth reproduktor. Budete-li chtít odpojit, můžete pomocí „Alexa, disconnect from JMÉNO ZAŘÍZENÍ„, připojit pomoci „Alexa, connect to JMÉNO_ZAŘÍZENÍ„.  Pokud má váš počítač Bluetooth, tak můžete také párovat a streamovat hudbu z počítače.

Audioknihy

Pokud  si připojíte účet u Audible tak můžete Alexu požádat o předčítání e-knih, třeba jako „Alexa, read my audio book„.

Totéž umí pokud používáte Kindle – „Alexa, read my Kindle book„. Mírná vada na kráse je, že ani Audible ani Kindle jsem na Echu v nastavení (Music & Books) nenašel.. Prostě v Česku tohle v Nastavení Alexy prostě dostupné není. Přitom k nedostupnosti Kindle není žádný důvod.

Alexa vám bude ochotně předčítat zprávy („Alexa, what’s new“ nebo „Alexa, read me the news„), které je ale dobré si nejprve v Settings -> Flash Briefing nastavit. Některé z nich budou zpravodajské relace, některé budou předčítané uměle. České zdroje nečekejte, pro procvičování angličtiny velmi užitečné. Poposkočit k další zprávě můžete pomocí „Alexa, Next„. Tohle se nastavuje v Settings->Flash Briefing a předpřipravené tam je Reuters Now a Today’s Forecast ale můžee si vybrat z desítek dalších.

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky