TIP#956: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl první (oslovení, profily, kalkulačka, rutiny)

O Alexe (Amazon Echo) by se dala asi napsat kniha. Pokud si tuhle věc pořídíte, tak velmi brzy zjistíte, že Amazon vytvořil velmi schopného asistenta, kterého ovládáte hlasem a který umí opravdu hodně věcí. Co neumí přímo, to si navíc můžete pořídit instalaci „aplikací“ (říká se tomu Skills/Schopnosti).

Začít ale vlastně můžete tipem Jak nastavit a zprovoznit Amazon Echo (a Alexu)?. K čemuž dodám, že od 9. prosince 2017 je konečně možné nejenom Echo koupit a nechat si doručit z Amazon.de do Česka, ale Echo už umí zadat umístění a adresu v Česku. Češtinu samozřejmě neumí, takže stále musíte s Alexou konverzovat v angličtině nebo němčině.

Nikdy nezapomeňte, že echo.amazon.com vám umožní totéž co mobilní aplikace a pro řadu věcí je podstatně jednodušší, než to řešit na displeji mobilu.

Pár věci na zahřáti

Nestihli jste poslouchat odpověď? Zkuste „Alexa, can you repeat that?“ nebo „Alexa, can you say that again?„. To o čem jste si s Alexou povídali je mimochodem vidět v aplikaci (či na webu) na domovské stránce.

Alexa umí počítat a převádět jednotky, takže se můžete zeptat na „Alexa, five times five„. Nebo požádat o „Alexa, 10 dollars to pounds„.

Časem narazíte na to, že byste potřebovali vykonat víc příkazů po sobě – říká se tomu Routines (Rutiny) a najdete je v aplikaci pod Settings -> Accounts -> Routines. Můžete je dokonce nechat spouštět v určitém čase. Což má zásadní využít v ovládání věcí v domácnosti. Můžete si třeba nastavit „Alexa, good nite“ a nechat tím vypnout světla, zapnout alarm, spustit hudbu na usnutí atd.

TIP: Nemáte Echo? Zkuste www.echosim.io – z prohlížeče, na počítači vybaveném mikrofonem, si můžete začít zkoušet. Jediné co nepůjde je streaming hudby.

Jak Alexu oslovovat

2017-12-09 10.59.46.png

Pokud chcete místo „Alexa“ oslovovat vaše Echo třeba Computer (abyste měli víc pocit, že jste se ocitli ve Star Treku), tak si v Settings -> zařízení -> Wake Word můžete nastavit buď Alexa, Amazon, Computer nebo Echo.

Pokud potřebujete slyšet, že Alexa reaguje na oslovení (tedy na úvodní „Alexa,“) zkuste si zapnout „wake-up sound“, zazvučí pokud váš slyšela. Dělá se to v Settings -> zařízení -> Sounds -> Wake-up sound. Stejně tak si můžete povolit potvrzení toho, že vám rozuměla – to najdete v End of Request Sound.

Trochu zábavné, ale Echo má dálkové ovládání Alexa Voice Remote for Amazon Echo and Echo Dot – stojí nějakých 30 USD a pomůže vám ovládat Echo z větší vzdálenosti. Hlasově i pomocí oné čtveřice tlačítek.

TIP: Jak na Alexe aktivovat Super Alexa mode?

Uživatelské osobní profily a hlasové profily

Echo (Alexa) umí více profilů pro členy vaší domácnosti. Každý z nich bude muset mít vlastní účet od Amazonu a přidávají se buď v Amazon Alexa aplikaci (Settings -> Household profile) nebo na echo.amazon.com. V Echu se pak profily přepínají přes „Alexa, Switch Account“ nebo „Alexa, Switch to JMÉNO profile„. Hodí se i „Alexa, which account is this“ či varianta „Alexa, which profile am I using“.

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

TIP#1903: Co je to Amazon Sidewalk Network a jak to můžete vypnout

Amazon Sidewalk Network je “Mesh” síť tvořená zařízeními od Amazonu – funguje na Bluetooth (BLE) a 900 MHz rádiu a „nepotřebuje“ Internet ani Wi-Fi. Slouží ke komunikaci zařízení od Amazonu mezi sebou a to včetně předávání dat i mezi zařízeními, které nejsou vaše. 

Jak napojit Google Home (Alexu, atd) na mobilní data?

Google Home i Amazon Alexa potřebují k chodu Wi-Fi, jedině tak se mohou spojit se servery Google/Amazonu a řešit co chcete. Včetně případného ovládání chytré domácnosti a dalších věcí. Tahle skutečnost zároveň znamená to, že musíte mít doma (v práci, atd) něco co poskytne WiFI síť a tu musíte napojit na Internet.

TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

Mít v domácnosti (ale může to být i ve firmě) více zařízení s Alexou může být docela užitečné – můžete je používat pro hlasové povely a dotazy ve všech místnostech, hudba co jste si pustili může hrát po celém domě nebo můžete používat vše jako domácí interkom – zavolat dítě na večeři. Je poměrně snadné … Pokračování textu TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

Tak trochu pokračování Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? Jde totiž o stejný problém – máte chytrou domácnost – světlo, topení, zámky, klimatizace a další věci ovládáte pomocí nějaké chytré elektroniky. Ideálně navíc hlasem, přes Alexu od Amazonu, Asistenta od Google či Siri a HomeKit od … Pokračování textu TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Na otázku z titulku není až tak jednoduchá odpověď. Bude to totiž záležet na konkrétním zařízení. Pokud Alexa nebo Roomba přijdou o WiFi, tak je velmi časté, že se jim nepodaří znovu připojit, dokud je nerestartujete. Alexa bez WiFi nebude fungovat vůbec, Roomba bude fungovat, vysávat a všechno, ale žádné mapičky o tom co dělala … Pokračování textu TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

Pokud máte Amazon Echo (v kterékoliv podobě) a k tomu nějaké to chytré zařízení, tak jste už velmi pravděpodobně zjistili, že „Alexa, turn on kitchen (light)“ a „Alexa, turn off kitchen (light)“ je zbytečně složité. Pro členy rodiny co neumí anglicky navíc obtížně použitelné. Měli byste vědět, že s Smart Home Routines můžete tohle celé … Pokračování textu Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá generace. Liší se i cenou, což může být první zásadní omezení. Liší se ale i parametry, které se ne zcela snadno dají pochopíte … Pokračování textu TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Amazon se chová velmi záhadně co se dostupnosti některých funkčností týče. Něco je pochopitelné, protože to může vyžadovat češtinu a tu Echo/Alexa neumí. Občas je to pochopitelné z toho, že daná služba v Česku není dostupná jako taková (Pandora jako markantní příklad). Bohužel u řady dalších věci to smysl nedává a nezbývá než doufat, že … Pokračování textu TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.