TIP#956: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl první (oslovení, profily, kalkulačka, rutiny)

O Alexe (Amazon Echo) by se dala asi napsat kniha. Pokud si tuhle věc pořídíte, tak velmi brzy zjistíte, že Amazon vytvořil velmi schopného asistenta, kterého ovládáte hlasem a který umí opravdu hodně věcí. Co neumí přímo, to si navíc můžete pořídit instalaci „aplikací“ (říká se tomu Skills/Schopnosti).

Začít ale vlastně můžete tipem Jak nastavit a zprovoznit Amazon Echo (a Alexu)?. K čemuž dodám, že od 9. prosince 2017 je konečně možné nejenom Echo koupit a nechat si doručit z Amazon.de do Česka, ale Echo už umí zadat umístění a adresu v Česku. Češtinu samozřejmě neumí, takže stále musíte s Alexou konverzovat v angličtině nebo němčině.

Nikdy nezapomeňte, že echo.amazon.com vám umožní totéž co mobilní aplikace a pro řadu věcí je podstatně jednodušší, než to řešit na displeji mobilu.

Pár věci na zahřáti

Nestihli jste poslouchat odpověď? Zkuste „Alexa, can you repeat that?“ nebo „Alexa, can you say that again?„. To o čem jste si s Alexou povídali je mimochodem vidět v aplikaci (či na webu) na domovské stránce.

Alexa umí počítat a převádět jednotky, takže se můžete zeptat na „Alexa, five times five„. Nebo požádat o „Alexa, 10 dollars to pounds„.

Časem narazíte na to, že byste potřebovali vykonat víc příkazů po sobě – říká se tomu Routines (Rutiny) a najdete je v aplikaci pod Settings -> Accounts -> Routines. Můžete je dokonce nechat spouštět v určitém čase. Což má zásadní využít v ovládání věcí v domácnosti. Můžete si třeba nastavit „Alexa, good nite“ a nechat tím vypnout světla, zapnout alarm, spustit hudbu na usnutí atd.

TIP: Nemáte Echo? Zkuste www.echosim.io – z prohlížeče, na počítači vybaveném mikrofonem, si můžete začít zkoušet. Jediné co nepůjde je streaming hudby.

Jak Alexu oslovovat

2017-12-09 10.59.46.pngPokud chcete místo „Alexa“ oslovovat vaše Echo třeba Computer (abyste měli víc pocit, že jste se ocitli ve Star Treku), tak si v Settings -> zařízení -> Wake Word můžete nastavit buď Alexa, Amazon, Computer nebo Echo.

Pokud potřebujete slyšet, že Alexa reaguje na oslovení (tedy na úvodní „Alexa,“) zkuste si zapnout „wake-up sound“, zazvučí pokud váš slyšela. Dělá se to v Settings -> zařízení -> Sounds -> Wake-up sound. Stejně tak si můžete povolit potvrzení toho, že vám rozuměla – to najdete v End of Request Sound.

Trochu zábavné, ale Echo má dálkové ovládání Alexa Voice Remote for Amazon Echo and Echo Dot – stojí nějakých 30 USD a pomůže vám ovládat Echo z větší vzdálenosti. Hlasově i pomocí oné čtveřice tlačítek.

Uživatelské osobní profily a hlasové profily

Echo (Alexa) umí více profilů pro členy vaší domácnosti. Každý z nich bude muset mít vlastní účet od Amazonu a přidávají se buď v Amazon Alexa aplikaci (Settings -> Household profile) nebo na echo.amazon.com. V Echu se pak profily přepínají přes „Alexa, Switch Account“ nebo „Alexa, Switch to JMÉNO profile„. Hodí se i „Alexa, which account is this“ či varianta „Alexa, which profile am I using“.

Echo ale hlavně umí více hlasových profilů a umí podle nich rozpoznat, kdo se zrovna ptá. Opět to můžete nastavit přes aplikaci (Settings -> Account -> Your Voice) nebo na echo.amazon.com. Tam kliknete na Begin, vyberete si přes které zařízení chcete pokračovat a po Done -> Next musíte vyslovit deset frází (klikněte Next po každé). Po dalším posečkání by vás měla Alexa rozeznat, koho poznává můžete zjistit přes „Alexa, who am I?„. Výsledek nastavení hlasových profilů je i ten, že Alexa bude přizpůsobovat – muziku, kontakty, zprávy, nakupování i další věci.

TIP: Ve Všechno o Amazon Echo a Alexa najdete souhrn všech tipů a triků týkající se Amazon Echo i Alexy.