TIP#966: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl čtvrtý (budík, úkolník, kalendář, příklady povelů, aktualizace)

Ve čtvrtém díle budeme pokračovat v ukazování toho co umí Alexa Echo vybavené Alexou, osobním asistentem. Předchozí díl najdete v Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl třetí a úvod, podstatný, najdete v Jak nastavit a zprovoznit Amazon Echo (a Alexu)?.

Upozornění, budík, úkolník, napojení na Kalendář

Užitečné vytváření upozornění se děje například tak, že řeknete „Alexa, reminder“ a doplnit o co vlastně jde.

Zeptat se můžete třeba i na „Alexa, what are my reminders this weekend“ nebo „Alexa, what reminders do I have tomorrow„.

Alexa umí rozpoznávat „čas“ hovorově, takže třeba „tomorrow at 10 a.m“ nebo „in 15 minutes“ či „four days from now„.

Připojte si Kalendář, protože pak vám Alexa může říkat, co máte za schůzky – iCloud, Gmail, Office 355/Outlok. Vše v Settings -> Calendar -> Link.

Pak se můžete různě ptát, například „Alexa, when is my next event„, nebo „Alexa, what’s on my calendar Friday“ či „Alexa, what’s on my calendar this weekend„.

 • Alexa, wake me up at 7 am“ nastavuje budík.
 • Stejně jako „Alexa, set an alarm“ (ani nemusíte říct kolik, Alexa se zeptá). Rušit můžete pomocí „Alexa, cancel alarm for„. A zjistit „Alexa, when is my alarm“
 • Alexa, set timer for 10 minutes“ nastaví alarm na dobu za deset minut. Dobré když jste vrazili něco do trouby
 • Alexa, how much time is left on my timer“ vám prozradí kolik času ještě zbývá
 • Alexa, set a sleep timer for 60 minutes“ nastaví dobu po jakou vám bude Alexa ochotně předčítat a hodí se, jak jinak, před usnutím
 • Alexa, remind me to pick up Jacob from his class at 6 pm“ je jiná forma nastavení alarmu

Alexa může pomoci i s úkolníkem a seznamem věci pro nakupování – „Alexa, add NĚCO to my shopping list“ přidává věci a „Alexa, What’s on my shopping list?“ řekne co na něm je. Vedle toho si můžete ještě dávat věci do úkolníku, „Alexa, put call mom on my to-do list“ a „Alexa, What’s on my todo list?„.

Úkolník i seznam pro nakupování jsou dostupné v mobilní aplikaci. Což se dost hodí pokud jste vyrazili na nákup, můžete postupně najít potřebné věci. Plyne z toho ještě jedno důležité, aby Alexa poznala co chcete nakupovat, musíte to říkat anglicky (německy, dle nastavení).

Univerzálně použitelné příkazy?

 • Alexa, help“ je jasné, ale popravdě, moc nepomůže, nemá inteligenci.
 • Alexa, stop“ nebo „Alexa, cancel“ by měla ukončit to co právě Alexa na Echu dělá. Ne vždy to udělá.

Některé klasické věci, které můžete po Alexe chtít.

 • Alexa, what time is it?“ vám řekne kolik je hodin
 • Alexa, what’s the weather like in MĚSTO
 • Alexa, how’s the weather outside today“ je jiná varianta
 • Alexa, heads or tails?“ je … hození korunou, hlava nebo orel
 • Alexa, tell me a quote“ se bude hodit, pokud jste do citátů
 • Alexa, tell me a joke“ je dobrá cesta, jak se učit anglické vtipy
 • Alexa, let’s chat“ spustí chat s botem

Záplava věcí, které můžete po Alexe chtít

Zkuste echotricks.com, tvůrci Alexy si docela vyhráli v tom, že umí spoustu zábavných věcí a je i dost nepochybné, že je postupně doplňují.

Aktualizace firmware

Echo se aktualizuje samo, žádné oficiální možnost jak vynutit aktualizaci k dispozici není, čísla verzí aktuálního firmware najdete v Alexa Device Software Updates a u zařízení v Nastavení -> Vaše_Zařízení -> úplně dole. Některé návody tvrdí, že když na 30 minut (někde je řeč o dvou až třech) dáte Mute/Ztlumit, tak dojde k aktualizaci.

Mimochodem, to o Mute na 30 minut a vyvolání aktualizace nemohu potvrdit, zkoušel jsem a nestalo se nic, ačkoliv Echo nemá poslední verzi.

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

TIP#1903: Co je to Amazon Sidewalk Network a jak to můžete vypnout

Amazon Sidewalk Network je “Mesh” síť tvořená zařízeními od Amazonu – funguje na Bluetooth (BLE) a 900 MHz rádiu a „nepotřebuje“ Internet ani Wi-Fi. Slouží ke komunikaci zařízení od Amazonu mezi sebou a to včetně předávání dat i mezi zařízeními, které nejsou vaše. 

Jak napojit Google Home (Alexu, atd) na mobilní data?

Google Home i Amazon Alexa potřebují k chodu Wi-Fi, jedině tak se mohou spojit se servery Google/Amazonu a řešit co chcete. Včetně případného ovládání chytré domácnosti a dalších věcí. Tahle skutečnost zároveň znamená to, že musíte mít doma (v práci, atd) něco co poskytne WiFI síť a tu musíte napojit na Internet.

TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

Mít v domácnosti (ale může to být i ve firmě) více zařízení s Alexou může být docela užitečné – můžete je používat pro hlasové povely a dotazy ve všech místnostech, hudba co jste si pustili může hrát po celém domě nebo můžete používat vše jako domácí interkom – zavolat dítě na večeři. Je poměrně snadné … Pokračování textu TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

Tak trochu pokračování Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? Jde totiž o stejný problém – máte chytrou domácnost – světlo, topení, zámky, klimatizace a další věci ovládáte pomocí nějaké chytré elektroniky. Ideálně navíc hlasem, přes Alexu od Amazonu, Asistenta od Google či Siri a HomeKit od … Pokračování textu TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Na otázku z titulku není až tak jednoduchá odpověď. Bude to totiž záležet na konkrétním zařízení. Pokud Alexa nebo Roomba přijdou o WiFi, tak je velmi časté, že se jim nepodaří znovu připojit, dokud je nerestartujete. Alexa bez WiFi nebude fungovat vůbec, Roomba bude fungovat, vysávat a všechno, ale žádné mapičky o tom co dělala … Pokračování textu TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

Pokud máte Amazon Echo (v kterékoliv podobě) a k tomu nějaké to chytré zařízení, tak jste už velmi pravděpodobně zjistili, že „Alexa, turn on kitchen (light)“ a „Alexa, turn off kitchen (light)“ je zbytečně složité. Pro členy rodiny co neumí anglicky navíc obtížně použitelné. Měli byste vědět, že s Smart Home Routines můžete tohle celé … Pokračování textu Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá generace. Liší se i cenou, což může být první zásadní omezení. Liší se ale i parametry, které se ne zcela snadno dají pochopíte … Pokračování textu TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Amazon se chová velmi záhadně co se dostupnosti některých funkčností týče. Něco je pochopitelné, protože to může vyžadovat češtinu a tu Echo/Alexa neumí. Občas je to pochopitelné z toho, že daná služba v Česku není dostupná jako taková (Pandora jako markantní příklad). Bohužel u řady dalších věci to smysl nedává a nezbývá než doufat, že … Pokračování textu TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.